Romanian D-Addicts

speak whatever language you like here.
Post Reply
Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Romanian D-Addicts

Post by Liantasse » Oct 18th, '06, 18:13

M-as mira sa fie, dar mi-am zis ca nu strica sa incerc :-)
Last edited by Liantasse on Dec 11th, '06, 19:59, edited 1 time in total.

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

hey, can I join the club?

Post by mihaela » Dec 11th, '06, 10:30

Uite ca mai sunt si eu pe aici.
nu am vazut topicul asta decat azi, dupa ce mai inainte am citit un comentariu de-al tau la "tatta hitotsu..", in care m-a frapat ca spuneai ceva de "my Romanian ears". :glare:
ma bucur ca sunt romani care sunt pasionati de "dorama" japoneze.. (chiar daca nu te-am intalnit decat pe tine pana acum)
btw, eu sunt Mihaela.

ja nee

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Dec 11th, '06, 11:17

Buna, Mihaela!!! :cheers: Ce mult ma bucur ca mai e cineva! :-)

Deci urmaresti si tu THnK? Abia astept sa apara subtitrarea de la ep. 9 - nu m-am uitat la raw si nici la spoilers din discutie, dar asa am o impresie ca o sa fie din ce in ce mai rau... :cry:

Ce dorame ai mai vazut pina acum? Si la ce altceva te uiti zilele astea? Eu mai urmaresc akihabara@DEEP, Nodame Cantabile si Devil Beside You.

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Dec 11th, '06, 19:26

Buna !!
ma bucur ca mi-ai raspuns asa repede..... dovada ca intri des aici. :-)
dap, urmaresc "tatta hitotsu..." . la primele doua episoade m-am uitat fara prea mult interes, dar apoi m-a prins din ce in ce mai mult, incat am ajuns acum sa astept in fiecare duminica cu nerabdare postarea unui nou episod.
dintre dorama care ruleaza acum nu mai urmaresc decat una singura, "Boku no Aruku Michi", fiindca sunt destul de ocupata cu downloadarea unora mai vechi... Eu am inceput cam tarziu sa downloadez seriale, desi am descoperit site-ul asta de peste un an.
Am mai vazut Taiyou no Kisetsu (cu Tackey), Densha Otoko, Unfair, Tokyo Keishichou, Tokyo Love Story, Gokusen 1, Kiken na Aneki.

Tu ce-mi poti recomanda? O sa iau si eu Nodame Cantabile, ptr ca. am auzit numai lucruri bune despre el.

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Dec 11th, '06, 19:34

Ooh, eu n-am vazut decit Gokusen 1 din tot ce ai mentionat!!

Dar pot sa-ti recomand cu toata inima Nobuta wo Produce! :wub: :wub: :wub:
Si pe urma, si Kurosagi si bineinteles Kimi wa Petto!! :wub:

Kimi wa Petto este cu Matsumoto Jun :wub: adica Shin din Gokusen 1 8) Nu ca e absolut minunat MatsuJun? :wub:

Daca o sa vrei sa te uiti la Kurosagi si la KwP, le am eu incarcate pe FileSend, iti pot da linkurile :-) Ca se descarca mult mai repede decit torentele :P

Nodame este suuupeeer!! Deja sint head-over-heels dupa Chiaki-san! :lol
Si de curind am mai terminat si Lunch Queen, si ala e foarte-foarte fain, dar trebuie sa ai grija sa nu fii flaminda cind te uiti, ca este despre mincare, si e crrrimaaaa!!! XD

Care sint actorii tai preferati?

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Dec 11th, '06, 23:02

mersi de recomandari.
Daca poti sa-mi dai linkurile de la FileSend de care ziceai, mi-ar placea sa pot descarca mai repede cele doua seriale recomandate de tine.
De multe ori nu stiam ce serial sa aleg, asa ce mergeam la intamplare, uneori am nimerit ceva pe placul meu, alteori nu (de ex, Jikoku Shojo).
daca vrei ceva din serialele pe care le am eu, pot sa ti le dau pe dvd (sper ca stai in Bucuresti :-) )
Matsumoto Jun mi-a placut in Gokusen 1. De fapt, e singura dorama in care l-am vazut.
Mai imi place Hideyaki Takizawa (din Taiyou no Uta), care face parte si din trupa Tackey and Tsubasa, si Kaneshiro Takeshi ( a jucat in filme mai vechi)
Iar ca actrita, Nakama Yukie.
Aaa, si cei 5 tineri actori din tatta hitotsu...
Poate ar mai fi si altii, dar nu-mi aduc aminte cum ii cheama

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Dec 17th, '06, 21:55

Hei :salut: , ai vazut ultimul episod din "tatta hitotsu...'" ?
Nu pot sa cred ca s-a terminat. :-(
Imi placea atat de mult muzica din serialul asta.
oare o sa mai fie vreo continuare, vreun "special" ?

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Dec 22nd, '06, 00:36

Hello, Mihaela!! :-) Iarta-ma te rog ca de mult nu am raspuns! Ce bine ca esti din Bucuresti :-) Pai atunci eu zic ca o intilnire cu trade de dvd-uri este la ordinea zilei, ce parere ai? :D Poate cindva saptamina viitoare? Pe miercuri, asa? Numai daca e ok pt tine, of course :-)

Mi-a placut mult de tot finalul la Tatta Hitotsu :wub: Nu stiu daca vor mai face vreun special, dar tot ce-i posibil!

Sper sa ma adun si eu si sa-ti raspund aici mai pe larg, am fost tare imprastiata zilele astea... :unsure: :sweat:

Astept vesti! :heart:

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Dec 24th, '06, 20:59

Abia m-am inregistrat si deja am gasit un romanian topic :cheers: Sunt placut surprinsa! Hy hy minna-san. Alecsandra desu :mrgreen:

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Dec 25th, '06, 01:04

Hajime mashite, Alecsandra-san! :-) Si bine ai venit! Cumva by any chance esti tot din Bucuresti?

Cum ti se pare d-addicts? Ce seriale urmaresti? :-) Ma opresc aici cu intrebarile, dar abia astept sa ne cunoastem mai bine. Ce super ca sintem deja a small community here! :thumleft: :clap: Long live the dorama love!!! :heart: :dance:

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Dec 25th, '06, 09:19

Nice to meet you too! Yup sunt tot din Bucuresti. Am inceput sa urmaresc jdorama de putin timp...cam de doua saptamani. Hana Yori Dango a fost primul serial pe care l-am urmarit, apoi am continuat cu kimi wa petto, gokusen, kindaichi shounen no jikenbo (ultimele doua nu le-am terminat inca) si cam atat... toate cu Jun Matsumoto :wub: Imi ia foarte mult sa downlodez de pe torrenti si la direct download gasesc rar jdramas. Acum ma chinui cu Tokyo Friends...sper sa fie ceva de capul lui :mrgreen:

In rest am mai vazut in vara NANA, the live-action movie si Kagen no Tsuki. Pana sa incep sa ma uit la aceste filme si seriale japoneze traiam cu impresia ca japonezii nu sunt expresivi dar am fost contrazisa :D

D-addicts e ok cu toate ca n-am reusit sa stau mult aseara cand m-am inregistrat.

Sa ne auzim cu bine.

edit: Craciun Fericit!

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Jan 9th, '07, 21:42

LA MULTI ANI! :D

Si bun venit pe forum, Alecsa-chan! Ma bucur ca te-ai alaturat grupului nostru!
Sper ca anul asta sa creasca mare-mare!

Cum ati petrecut de sarbatori?
Scuze ca n-am mai raspuns, dar n-am mai intrat pe net in vacanta.

Liantasse, daca mai e valabila oferta de schimburi de dorama, vin cu niste dvd-uri la schimb. :wub:
numai sa-mi spui cand si unde. :roll

ja nee

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Jan 12th, '07, 09:43

La multi ani, Mihaela si Alecsa! :-) De sarbatori am petrecut foarte frumos, watching Asian films with friends and preparing/eating sushi!

Saptamina viitoare eu o sa fiu plecata din tara, ma intorc pe 18. Dupa aceea, ar fi grozav sa stabilim o intilnire! Imi pregatesc lista de dorame, sper sa aveti de unde alege :-)

Unde v-ar placea sa ne vedem? Ar fi fain intr-un loc mai linistit, unde sa putem bea un suc si sa fangirl-uim in tihna!! XD

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Post by lee`s little alien » Jan 12th, '07, 13:40

:cheers: hey hey!eu sunt andreea!whoah,suntem mai multi aici :D pai....hmmmm ce sa va zic despre mine......am inceput sa fiu fan anime acum 1 an si ceva si de o luna fan j-dorama :P cand am vazut primul episod din hana yori dango!la inceput m-a socat violenta din primele 10minute ale primului episod,dar m-am gandit sa"mai incerc odata" si nu regret :wub: la inceput ma enerva domyoji acum mi se pare supeeeeeeeeeeeeer supeeeeeeeer sweet!abia astept sa se uploadeze raw-ul de la ep 2 azi sau maine :D in plus indecursul acestei per de timp(de o luna) am vazut si gokusen care e superb,il recomand celor care nu l-au vazut, kimi wa petto(interesanta dorama :P ) si kindaichi shonen no jinkembo 3 tot cu matsumoto jun alias domyoji,shin,kindaichi :D si cam atat!can`t wait to hear more about u :mrgreen:
Last edited by lee`s little alien on Jan 12th, '07, 16:14, edited 2 times in total.

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Post by lee`s little alien » Jan 12th, '07, 13:48

Alecsa-chan wrote:Nice to meet you too! Yup sunt tot din Bucuresti. Am inceput sa urmaresc jdorama de putin timp...cam de doua saptamani. Hana Yori Dango a fost primul serial pe care l-am urmarit, apoi am continuat cu kimi wa petto, gokusen, kindaichi shounen no jikenbo (ultimele doua nu le-am terminat inca) si cam atat... toate cu Jun Matsumoto :wub: Imi ia foarte mult sa downlodez de pe torrenti si la direct download gasesc rar jdramas. Acum ma chinui cu Tokyo Friends...sper sa fie ceva de capul lui :mrgreen:

In rest am mai vazut in vara NANA, the live-action movie si Kagen no Tsuki. Pana sa incep sa ma uit la aceste filme si seriale japoneze traiam cu impresia ca japonezii nu sunt expresivi dar am fost contrazisa :D

D-addicts e ok cu toate ca n-am reusit sa stau mult aseara cand m-am inregistrat.

Sa ne auzim cu bine.

edit: Craciun Fericit!
ohaio sendy-chan :lol :lol :lol :lol

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Jan 12th, '07, 16:16

La Multi Ani si de la mine urare...un pic cam tarziu :mrgreen: ah Ohaio Andreea :lol si...welcome! *big grin*

Multumesc de urarile de bun venit, mihaela :D

Daca ma primiti si pe mine la fangirl-uiala vin si eu cu listuta mea de jdoaramas. Sper numai sa reusesc sa imi fac dvd writeru sa mearga pana dupa 18 :scratch: Urati-mi bafta!

Pana data viitoare...ja ne!

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Jan 17th, '07, 23:45

Buna, Andreea! welcome pe forum! :cheers:

wow, ce ma bucur sa vad si alte persoane pasionate de filme japoneze!
maine e 18, deci se intoarce Liantasse. Okaeri !
haideti sa stabilim o data ptr "fangirl-uiala" !! Sper sa ne intalnim toate 4 (sau poate chiar mai multe decat suntem acum) si sa povestim despre serialele noastre favorite. :wub:
Alecsa-chan, bafta cu dvd-writer-ul. :glare:

Chiar, voi ce dorama urmariti acum?
eu am inceput anul cu "hana yori dango 2", dupa ce am vazut zilele trecute prima serie.
mi s-a parut foarte amuzant, desi a fost un pic socant la inceput, recunosc si eu.

Poate imi recomandati ce ar merita vazut dintre serialele noi. Please~ :D

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Jan 20th, '07, 10:13

Tadaima!!! I'm so glad to be back home! :-)
Calatoria a fost super-epuizanta :-( Singura mea salvare a fost ca aveam la mine iRiver-ul, plin-ochi cu jrock :lol 1Gb-worth of: Gackt-sama (both solo and 2 Malice Mizer albums), MUCC, the GazettE, Bump of Chicken, Yui and Miyavi: they saved my sanity!!! :lol

Cit de ocupate sinteti saptamina viitoare? Eu doar joi dupa-amiaza am ceva deja stabilit in program, restul serilor sint deocamdata libere.

Mihaela, ai incercat Himitsu no Hanazono? :-) Two episodes are out, de subtitrare se ocupa dancestar24 -- and we all know how fast she is! :thumleft: E foarte sweet and funny, the female lead e o scumpa, si este si Kaname Jun pe-acolo... :wub:

Eu o sa ma mai uit si la Karei-naru Ichizoku - va fi subtitrat de s-projects, cei care s-au ocupat si de Nodame Cantabile (apropo, asta este a must see daca nu l-ati vazut inca!! Il pot aduce eu pe dvd la intilnire pt oricine-l doreste).

Abia astept vesti de la voi si ma bucur ca ne vom intilni in curind!

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Jan 22nd, '07, 19:15

Liantasse, Okaeri nasai ! taihen datta sou desu ne.
Ne bucuram ca te-ai intors cu bine.

Eu sunt libera saptamana asta doar dupa amiaza. Asa ca ce ziceti de miercuri sau vineri dupa amiaza, adica pe la 18? Ca loc, undeva pe la Piata Universitatii, Unirii sau Romana.... unde va convine mai mult. Alexandra si Andreea, puteti veni si voi?

Mersi de recomadari. Nu am apucat sa downloadez nici Himitsu no Hanazono nici Karei na Ichizoku, dar par interesante, asa ca ma voi apuca de ele cu prima ocazie. Imi mai face cu ochiul si Erai tokoro e totsuide shimatta, cu Nakama Yukie.

Pana una alta, i'm looking forward to meeting you all.
Bye~~

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Post by lee`s little alien » Jan 23rd, '07, 09:44

okaeri nassai!well momentan singura j-drama la care ma uit e hana yori dango season 2 :cry: :wub: despre meeting,gomen!eu sunt in sesiune :cry: (stiu prost moment si-a ales si sesiunea asta sa vina) :lol dar sper sa mai fie ocazii de fangirl-uiala de la care sa nu lipsesc :thumright:

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Jan 23rd, '07, 09:45

Salut :cheers:

Mihaela eu nu am ce recomandari sa-ti fac intrucat singura jdorama pe care o urmaresc momentan e HYD2. La mine e an cu BAC si timp liber mai rar :glare:

Anyway eu as putea totusi sa vin la meeting vineri dupa-amiaza.

Astept vesti. Ja xxx

later edit:leeslittlealien are you a mind reader? :blink Am postat la diferenta de cateva secunde *lol*

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Jan 23rd, '07, 10:08

LOOOLZ cit de draguuutz! :lol Andreea si Alecsa-chan you're so sweet! :-) Postati deodata si va uitati doar la HYD2 XD Are you mind-twins? /hug

Andreea, ganbatte cu examenele!! :thumright: Dupa ce te mai eliberezi, there are so many nice doramas out there, e pacat sa te opresti doar la un episod pe saptamina... :P :D

Alecsa-chan, pe tine nu vreau sa te incurajez la "prostii" :P :lol Bac-ul e bac :-) Dar ce bine ca e mai incolo, si poti veni la intilnire! :cheers:

Ce parere ati avea sa mergem vineri seara la Ceainaria Vasiliada? O stiti? Ne putem intilni in Piata Universitatii, la boticul calului (care acum e invelit, cu tot cu Viteaz, cu niste prelate dungate, de dupa care banuiesc ca it will finally emerge renovat si stralucitor, ca Spiru Haret din capatul celalalt al sirului XD ). E bine pentru voi sa ne intilnim pe la 6-6.30? Daca stiu din timp, trec sa rezerv o masa la Vasiliada, pentru ca poate fi aglomerat on a Friday night :-)

Mihaela, vrei sa-ti aduc eu episoadele din Himitsu si Karei-naru? Si m-am gindit si eu la serialul cu Nakama Yukie :-) It seems she has finally got her handsome Kujo-sensei in that series :lol sau ma insel? :roll Alaltaseara am ris de m-am prapadit urmarindu-l pe Kujo-sensei in filmul "Lovely Complex", cu Teppei de la WaT. E un dulcel Teppei, dar adevaratul treat al acelui film este Fujisawa Ema :wub: e incredibila fetitza aia!! :lol

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Post by lee`s little alien » Jan 23rd, '07, 10:33

Liantasse wrote:LOOOLZ cit de draguuutz! :lol Andreea si Alecsa-chan you're so sweet! :-) Postati deodata si va uitati doar la HYD2 XD Are you mind-twins? /hug
ne apropiem de mind-twins :lol incercam sa comunicam prin telepatie :lol nu ne iese tot timpul...but we`re working on it :P
Andreea, ganbatte cu examenele!! :thumright: Dupa ce te mai eliberezi, there are so many nice doramas out there, e pacat sa te opresti doar la un episod pe saptamina... :P :D
arigato!i`ll do my best!stiu ca sunt multe dramas nice si crede-ma ca hyd season 1 l-am vazut pe tot in cam 3 zile :mrgreen: ne alecsa-chan?cam atat ne-a luat?*thinks*,pe urma am vazut gokusen tot cam in 3 zile :lol sau 4*thinks*kindaichi season 3(cu matsujun) in 2-3 zile,si kimi wa petto in mai mult de 3 zile parca :lol dar cum hyd season 2 e on going.....trebuie sa ma limitez la un ep pe sapt(ep pe care il vad odata raw,odata cu sub,odata cu my sister and her bf.......si mai nou il mai vad odata si cu alecsa-chan care nu se mai uita la raw-uri :lol ) deci nu ma pliktisesc!

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Jan 23rd, '07, 10:47

Liantasse ai avut o idee nemaipomenita cu ceainaria.

1. E in centru.
2. Atomsfera presupun ca e in ton cu discutiile pe care le vom avea.
3. Nu am fost niciodata la Vasiliada. :mrgreen:

Acum asteptam sa ia cuvantul Mihaela :cheers:

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Post by lee`s little alien » Jan 23rd, '07, 10:56

Alecsa-chan wrote:Liantasse ai avut o idee nemaipomenita cu ceainaria.

1. E in centru.
2. Atomsfera presupun ca e in ton cu discutiile pe care le vom avea.
3. Nu am fost niciodata la Vasiliada. :mrgreen:

Acum asteptam sa ia cuvantul Mihaela :cheers:
subscriu :mrgreen: avand in vedere ca e vineri seara.......si cheful meu de invatzat o sa fie indreptat spre ep 4 din hyd season2 :lol cred ca pot sa ma rup din invatzat for a few hours :P

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Jan 23rd, '07, 14:37

super!
deci ne vedem vineri seara! :cheers:
Ma bucur ca vine toata lumea. :wub:
Nu am mai fost la ceainaria Vasiliada, spre rusinea mea nici nu stiam de existenta ei. Dar vad ca e in centru, ceea ce imi convine de minune. Daca e in genul celei de la Carturesti, e perfect.

Dar nu am inteles unde ne vedem, "la boticul calului" ? langa statuia lui Mihai Viteazul de la Universitate? Maine am drum pe acolo si o sa ma uit bine sa identific locul, caci n-as vrea sa ratez intalnirea de vineri din cauza ca n-am inteles bine. :whistling:

Ei bine, eu s-ar putea sa mai am ceva de facut pe la munca, asa ca nu cred ca pot ajunge inainte de ora 18:30. Ce ziceti? Daca va intalniti mai devreme, va ajung din urma, la ceainarie...

I can't wait !! :-)
Vreau sa vin si eu cu ceva dvd-uri, sa ma uit ce mai am in afara de ce ati vazut si voi.
mai am asa (serii complete): Densha otoko, Tokyo love story, Unfair, Taiyou no kisetsu, Kiken na Aneki si.. nu-mi mai amintesc.
In seara asta ma apuc sa le pun pe dvd. Isogashii yoooooooooo :blink

Andreea, bafta la examene !
Alexa, si tie spor la invatat !
Liantasse, daca nu te deranjez prea tare, as vrea cele cateva episoade din cele doua seriale de anul asta.

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Jan 23rd, '07, 15:12

Ooo, ce raspunsuri rapide si imbucuratoare!! :-)

Da, locul de intilnire este in fatza statuii lui Mihai Viteazul :-) Sint si niste banci acolo in statia de troleibuz, asa ca se poate astepta comod (daca nu e foarte aglomerat :P ).

Atunci haideti sa stabilim ora la 18.30, ca si Mihaela sa poata ajunge. Mihaela, te asteptam, cred ca un sfert de ora nu e o problema, da, fetelor? :-) Oricum, Vasiliada e usor de gasit: este pe partea dreapta a bulevardului, cum se merge catre Piata Unirii, si e cam in dreptul statiei de tramvai de la Sf Gheorghe. E la strada, are firma destul de mare, si e usor de observat din cauza vitrinei frumoase, cu carti si ceainice :-) Atmosfera e mai calda si mai intima decit la Carturesti, iar ceaiurile si dulcetzurile sint aceleasi: foarte bune!!

Va trimit numarul meu de telefon intr-un PM: sorry, este Zapp :-( dar cred ca totusi e bine sa-l aveti pentru orice eventualitate :-)

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Jan 25th, '07, 06:22

Receptionat! Vineri, ora 18:30 in fata lui Mihai Viteazu cel in renovare. Ne vedem maine see ya :mrgreen:

ps: dvd writeru meu tot nu merge dar daca ati vrea ceva pot copia pe cd-uri. Singura problema e ca nu cred ca am ceva din ce voi nu aveti :lol

*Gokusen Season 1
*Great teacher Onizuka
*Tokyo Friends
*Hana Yori Dango 1
*Files of Young Kindaichi 3
*Kimi wa Petto (rmvb)
+ Filme japoneze
*Hotaru no Haka (Grave of the Fireflies)
*Kagen no Tsuki (Last Quarter)- cu sub in spaniola :glare:
*NANA 1
*Tokyo Tower

Listuta mea e mai mica decat mi-as fi imaginat :cry:

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Post by lee`s little alien » Jan 25th, '07, 09:19

alecsa-chan,lista mea e si mai mica :mrgreen: tu ai mai vazut si altceva in afara de j-drama`s/filme cu matsujun :lol eu nu am decat cd-writter deci pot sa fac doar cd-uri :-( but if anyone`s interested let me know :P

ps:see ya tomorrow :mrgreen: :salut:

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Jan 25th, '07, 20:32

hello

Din ce aveti voi si eu nu am, si as vrea sa vad, am selectat urmatoarele seriale:
1. Kurosagi
2. Great teacher Onizuka
3. Tokyo Friends
4. Kindaichi Shonen no Jikenbo

Iar din filmele pe care le-a pomenit Alecsa-chan, nu am vazut nimic. :roll

daca le puteti aduce maine, ar fi super. Dar nu e nicio graba. Mai avem timp sa ne intalnim si alta data si sa facem schimb de cd/dvd-uri.

Iata si listuta mea de dvd-uri:
1. Taiyo no kisetsu (din pacate nu pot sa aduc, ptr ca am verificat si am unele files corupted)
2. Densha otoko
3. Unfair
4. Gokusen 1 + Special
5. Tokyo Love story
6. boku no aruku michi
7. kiken na aneki
8. nobuta wo produce
9. kimi wa petto

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Feb 2nd, '07, 18:17

Buna! :salut:

Ce mai faceti?
Cred ca sunteti foarte ocupate, cu examene si diverse chestii.
Nici eu n-am mai apucat sa scriu aici, dar ma bucur mult ca am reusit sa ne cunoastem saptamana trecuta si sa discutam despre doramele noastre preferate.
V-ati uitat la dvd-urile schimbate? Eu am reusit sa vad Kurosagi si un pic din Tokyo Friends. Thanks, Lian si Alecsa! :cheers:

Va pup si va urez un weekend placut. :D

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Feb 5th, '07, 22:09

Saliu Mihaela! :cheers:

Ce parere ai despre Tokyo Friends? Mie mi-a placut mult drama asta si gashca de "friends" e super. Am cautat zilele trecute filmul Tokyo Friends (continuarea jdramei -ti-am spus la intalnire ca exista un film) insa nu s-a apucat nimeni sa-l traduca si eu mor de nerabdare sa aflu ce se va intampla cu cei doi (le-am cam uitat numele *ashamed*) anyway vorbesc despre personajele Ai Otsukai si ale lui Rio Matsumoto :mrgreen:

Eu am apucat sa vad primul episod din Tatta Hitotsu no Koi si deja am recunoscut un dude whoahh; in film e fratele tipei care joaca rolul principal, insa eu il stiam din Hotaru no Haka. Vorbesc despre Kaname Jun desigur :D A fost amuzanta faza cu tipul acela mai tuns decat ceilalti doi prieteni ai lui care era imbracat in pantaloni scurti cu camasa+sacou la petrecerea "bogatasilor" :lol In rest ce sa spun...astept sa urmaresc mai multe episoade, sa vad in ce directie merge povestea.

V-am lasat si sper sa mai intre cineva pe thread-ul acesta uitat, parasit, renegat etc.

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Feb 21st, '07, 22:31

Konbanwa, minna-san!!! Aici e o Liantasse rosie pina in virful urechilor ca s-a lasat prinsa de valurile vietii si ale doramelor si nu a mai scris in thread-ul nostru nimic, DE O LUNA!!! :pale: :cry: waaaah! :cry: Mihaela, multumesc mult de tot pt PM, cred ca altfel nu ma trezeam nici acum! :pale:

Ce mai faceti voi?? Mie intre timp mi-au plecat in Anglia sora (in vizita, cu familia ei cu tot, dar se intoarce in seara asta, yay!) si prietena cea mai buna :cry: ... Prietena nu se mai intoarce decit in iulie, cel mai devreme, si am fost tare trista din cauza asta... :-(

Am fost si eu plecata, pina la Timisoara, in vizita la prieteni vechi, si m-am simtit foarte bine. In rest, dorame peste dorame :P :lol

Dintre ce am primit cu imprumut de la voi, am reusit sa termin Boku no Aruku Michi, si mi-a placut mult-mult de tot! Arigatou gozaimasu, Mihaela-san! :-) Cred ca am plins cam la fiecare episod, e foarte frumos serialul, foarte impresionant.

M-am uitat si eu la Tokyo Tower si m-am ingrozit de subtitrarea nashpa :P dar filmul mi-a placut :wub:

Am incercat sa pun cap la cap listutza de dorame, si astea sint pina acum:

JDramas - complete
101st Marriage Proposal
akihabara@DEEP
Anego
Antique Cake Store
Engine
Gokusen
Gokusen 2
Great Teacher Onizuka (French subs)
Ikebukuro West Gate Park
Ima Ai ni Yukimasu
Kimi wa Petto
Konya Hitori no Beddo de
Kurosagi
Long Love Letter
Long Vacation
Love Revolution
Lunch Queen
Majo no Jouken
My Boss, My Hero
Nobuta wo Produce
Nodame Cantabile (soft subs)
Oda Nobunaga
Omiai Kekkon
Orange Days
Sapuri
Sleeping Forest
Slow Dance
Strawberry on the Shortcake
Summer Snow
Tatta Hitotsu no Koi

JDramas - complete - raw
Hero's Hero
Slow Start

JDramas - currently being subbed
At Home Dad
Byakkotai
Gift
Himitsu no Hanazono
Itoshi Kimi e
Kabachitare!
Karei-naru Ichizoku
Manhattan Love Story
Princess Princess D
Regatta
Sore wa Totsuzen, Arashi no you ni
Stand Up!
Yaoh

KDramas
Alone in Love
Goong
My Girl

TWDramas
Devil Beside You
The Magicians of Love
Tokyo Juliet




A fost asa frumos cind ne-am vazut data trecuta, ar fi super sa ne intilnim din nou, va rog veniti cu propuneri daca doriti/aveti timp!

Eu m-am inscris si pe un alt forum (cred ca am vb despre el cind ne-am intilnit?) si am acolo o lista cu upload-urile mele: http://z9.invisionfree.com/bww2/index.p ... opic=33584 Deocamdata sint acolo 6 filme, citeva cintece si albume si citeva videoclipuri. Cred ca in curind o sa adaug linkuri si pt citeva dorame, pe care le-am incarcat ceva mai demult.

Daca vreti, please check out my Addictive Songs thread here on d-addicts: I'd love it to pick up, dar pina acum n-a raspuns prea multa lume... :unsure: http://www.d-addicts.com/forum/viewtopic_45296.htm

Astept raspuns, si inca o data va rog frumos iertati absenta mult prea lunga!! :cry:
Last edited by Liantasse on Feb 22nd, '07, 00:27, edited 1 time in total.

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

ohisashiburi

Post by mihaela » Feb 22nd, '07, 00:21

Ohisashiburi desu ne, minna san!
Lian si Alecsa, multumesc ca mi-ati raspuns! :-)
sper ca de data asta sa nu mai am probleme la postat, vad ca Lian a reusit! :thumright:

chiar incepusem sa-mi fac griji ca nu mai pot posta aici: cum mai luam legatura cu voi?
Alecsa, ce surpriza placuta am avut astazi sa dau de tine la telefon! :roll Chiar nu ma asteptam! Vad ca esti foarte ocupata cu bacul. GANBATTE NE!

Lian, impresionanta listuta ta de dorame! E clar! dintre noi, detii recordul!
abia astept sa ma mai eliberez si eu sa te ajung din urma :D

Dintre filmele care ruleaza acum, urmaresc si eu Himitsu no Hanazono, Erai tokoro ni totsuide shimatta si, bineinteles, HYD2. Multumesc, sunteti f dragute ca v-ati oferit sa ma ajutati cu cele doua episoade pierdute, dar pana la urma n-ma mai rezistat sa n-am seria completa si le-am dowloadat deja (mesajul era vechi de 2 saptamani si nu l-am mai schimbat).

Din cele imprumutate de la voi, am vazut Kurosagi, Nobuta wo produce (thanks, Lian), GTO, Tokyo Friends si Tokyo Tower (the movie- cu Matsujun) (thanks Alecsa). Mi-au placut toate si de-bia astept sa ne intalnim sa discutam despre ele.

Lian, ma bucur ca ti-a placut Boku no Aruku Michi, chiar o consider o dorama deosebita prin simplitatea ei si prin profunzimea sentimentelor. Am mai downloadat intre timp "1 Littoru no Namida" (care mi-a stors si mie rauri de lacrimi) , "ima, Ai ni Yukimasu" si "sekai no chuushin de ai o sakebu" (lacrimi garantate :D ). Asa ca, daca doriti, vi le pot aduce data viitoare si facem o sedinta de tears-storming ! :cry:

Alecsa, cand ai timp sa te uiti la Tatta Hitotsu... Mie mi-a placut enorm. Bineinteles, si aici plansul e la el acasa.

Andreea, tu ce mai faci? sper ca te mai uiti si pe thread-ul nostru. Nu pot sa nu te felicit pentru imaginile de avatar create de tine, cu tematica din HYD2. Le-am vazut pe thread-ul despre aceasta dorama. Felicitari pentru terminarea sesiunii. :-)


Ok, deocamdata ma opresc aici.
o sa mai intru zilel viitoare.
Pana atunci bafta muta si vizionare placuta de dorama!

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Re: ohisashiburi

Post by lee`s little alien » Feb 22nd, '07, 13:46

mihaela wrote: Andreea, tu ce mai faci? sper ca te mai uiti si pe thread-ul nostru. Nu pot sa nu te felicit pentru imaginile de avatar create de tine, cu tematica din HYD2. Le-am vazut pe thread-ul despre aceasta dorama. Felicitari pentru terminarea sesiunii. :-)


Ok, deocamdata ma opresc aici.
o sa mai intru zilel viitoare.
Pana atunci bafta muta si vizionare placuta de dorama!
YO!(in a sojiro &akira tone) eu sunt in vacanta!ma relaxez facand avatare si asteptand cu NERABDARE ep 8 din hyd! :mrgreen: in rest nothing new....same old same :-) hope u are all ok,and hope to hear from u soon! :P

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 10th, '07, 16:47

Saliuuuuuuuuu, Lian, Mihaela & Andreea! Zilele astea sunt mai libera si m-am gandit sa trec pe aici sa va salut si sa va informez (pe Mihaela in special) ca am reusit sa vad in continuare Tatta Hitotsu no Koi; mai am ultimele 2 episoade dar mi-e tare frica sa ma uit si acum dau cu spoileru' in caz ca Andreea se va uita si ea-candva- la aceasta dorama superba :wub:
Cum spuneam, mi-e teama de sfarsit; primul episod incepuse bine, doi tineri frumosi care abia se cunoscusera (sper ca n-am sunat ca bunica :lol ) si era clar ca urma ca cei doi sa fie protagonsitii unei superbe povesti de iubire. Din episodul doi insa, el -Hiroto- a inceput sa povesteasca la trecut, tristetea punandu-si amprenta pe serial inca de la inceput. :cry: "...but that was just the beginning of our tragedy..." nu stiu daca am dat citatul corect, dar importanta este idea. Eu inca sper ca ea nu va muri, desi am parte numai de indicii afirmative. Si atat ma enerveaza mama lui Hiroto, daca nu ar fi fost ea, tatal lui Nao ar fi acceptat iubirea lor :x E dubioasa femeia oricum as privi-o si impresia asta mi-a lasat-o de cand am vazut-o prima oara!
Apoi tipul funny, Ko, s-a dovedit ca e chiar mai sensibil decat ceilalti doi prieteni ai lui. Recunosc ca a fost o surpriza pentru mine cand Yuuko l-a ales pe el ca boyfriend, si nu pe Ayuta (care btw e un dulcic, who's the guy?). DAR, am ramas in pom cu finalul episodului 8, Ayuta chiar are sentimente pentru Nao. Am crezut ca e doar o impresie de-a mea, dar din felul in care a imbratisat-o si Nao ramasese muta si ea de uimire, e destul de clar ca o place...damn it, e prietena prietenului lui cel mai bun! Sunt curioasa daca pana la final isi gaseste si el o partenera, "i'm gorgeous than you, guys" si totusi nu are si el o lover :lol
Ma opresc aici; e destul de clar din scurta prezentare pe care am facut-o cat de mult imi place dorama sau mai speakuiesc? Astazi am ascultat toata ziua coloana sonora a serialului si, oficial recunosc, KAT-TUN este prima trupa JE a carei muzica imi place :wub: Downlodez discografia lor acum, sa vad ce piese mai au; Bokura no Machi de e absolut superba!

Am reusit sa ajung la zi si cu Hana Yori Dango. Apropos de HYD, cautam pe wikipedia actorii din Tatta Hitotsu si, din link in link, am aflat ca tipa care e Yuko in THnK o sa apara in episoadele 10 si 11 din HYD. :mrgreen: Imi place de ea, dar oare ce rol o sa aiba in HYD :unsure:

Si am si eu o ultra mega huge mare rugaminte. Ati auzit vreodata de anime-ul/filmul Hitsuji no Uta? Ard de nerabdare sa-l vad, chiar si fara sub. Am vazut anime-ul anul trecut si mi-a placut mult (e cu vampiri teoretic), ieri am gasit pe imdb live-action-ul Hitsuji no Uta care e cu Shun Oguri :wub: si cu tipa care o interpreteaza pe Shigeru in HYD :wub: Pe net nu gasesc nici urma de filmul asta. Daca stiti voi ceva de el please let me knooooooooow *begs in knees*

Mai am cateva de spus...ma intind la vorba, sper ca nu va plictisesc prea tare :mrgreen:
Daca va fi sa ne mai intalnim in viitorul apropiat, poate cineva sa-mi imprumute si mie Densha Otoko si Nobuta wo Produce? Cu Densha Otoko ma chinui de doua zile cu primul episod; merge incet torrentu' :'(
Si recomand si eu ceva ce am vazut saptamana asta: filmul Taiyo no Uta cu YUI in rol principal. Este...nici n-am cuvinte! Trebuie vazut avand in vedere ca se imbina iubirea dintre o fata de 16 ani ce are o boala rara (nu poate avea contact cu razele soarelui) si un baiat funny, dar sensibil in acelasi timp cu muzica, care este pe placul tuturor, zic eu .(Ideea era ca se imbina dragostea cu muzica :P ).Exista si serialul Taiyo no Uta cu Erika Sawajiri, insa mie nu-mi place. Am vazut primul episod din serial dupa ce vazusem filmul si pot spune ca Erika joaca....prost :| si nu pare un serial realist tocmai din cauza personajelor care strica atmosfera. Parca i-a silit cineva sa act.

Ma opresc aici; sper ca n-am omis ceva. Daca veti avea curiozitatea sa vedeti Taiyo no Uta give a shout si vi-l dau (l-am tradus si in romana :P dar e mai frumos cu sub in engleza oricum). Sper sa ne auzim mult mai des :w00t: Si sa facem un topic mare, maaaare, MARE; eh, aberez si eu p'aici.

Ja ne. Aveti grija de voi.

PS: A vazut cineva Shinobi cu Nakama Yukie? :mrgreen: Nu dati, plec. Byes xxx

Animeniac
Posts: 6
Joined: Mar 10th, '07, 17:27
Location: Cluj-Napca

Post by Animeniac » Mar 10th, '07, 17:55

Salutare fetelor! Se pare ca sunt primul romanian male de pe site. Eu sunt din Cluj-Napoca si din pacate e un an trist pentru mine (BAC). Primul meu contact cu drama a fost vizionand serialul GTO live-action, pentru simplul motiv ca vazusem anime-ul inainte. Pe siteul acesta navighez de 2 luni si azi e prima zi cand am vazut topicul pentru membrii romani.Astfelm-am hotarat sa ma inregistrez. Si acum o mica lista cu serialele pe care le detin: CDrama: Lofty Waters Verdant Bow-20 ep (complete)
Chinese Paladin-34ep (complete)
Legend of the condor Heroes 20ep out of 40
KDrama: Korea Secret Agency 3ep out of 16
Dasepo Naughty Girls 3ep out of unknown
Jdrama: 1 Litre of Tears 11ep(complete) +some songs My all time favourite series. Dupa cum sugereaza si titlul serialul e foarte trist. I cried like a baby when I watched it.+ e inspirat dintro poveste reala Cred ca se afla pe locul 2 in topul preferintelor de pe site.
Hero 1ep out of 11
Jmovie: Shinobi
When the last sword is drawn

Ma gandesc sa dau la Academia de Politie din Bucuresti asa ca poate o sa ne intalnim si facem niste trade-uri. Daca treceti prin Cluj my drama library is open for you.

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 10th, '07, 17:57

Buna, Alecsa- chan!
Buna, fetelor!

Ce bine ca ai mai scris pe-aici, ca eu pur si simplu nu mai reuseam sa-mi gasesc o clipa libera sa scriu, sau mai bine zis, nu mai reuseam sa ma mobilizez.
Ma bucur ca ti-a placut Tatta hitotsu no Koi, e intr-adevar superb. Nu numai ca povestea e deosebita, dar si actorii isi joaca bine rolurile. Sau regizorul a pus totul in scena cu mult talent. De multe ori, mi se parea ca anumite scene ar fi fost banale daca le-ar fi lipsit acel ceva care sa rezonezeze in sufletul tau . Ce mai, doramele japoneze sunt f bine realizate!! :-)
In ultima vreme nu mi-am vazut capul de treaba, dar acum e mai bine, m-am mai eliberat putin. Asa ca va invit la o reuniune (de clasa, eara sa zic, hahah). Vreau sa va pot da inapoi dvd-urile!! :lol Si mai avem atatea drame de discutat si de disecat.
Acum HYD2 e inca serialul sezonului, dar saptamana viitoare e ultimul episod. Yuko din ThnK a aparut deja in HYD2, o sa o vezi pe la mijlocul episodului de ieri.
Nobuta wo produce il am eu, de la Lian, iar Densha Otoko e la ea acum. Cu prima ocazie cu care ne intalnim cu toate, ti le aducem.

Fetelor, cand ne-am putea intalni din nou? Hai sa facem toate niste propuneri de zile si ore cand am vrea sa ne intalnim, si sa alegem o zi care sa ne convina tuturor. Din pacate, acum vinerea lucrez pana tarziu si nu pot, dar, in schimb, as putea miercurea sau joia dupa amiaza, spre seara. Ce ziceti? Astept propuneri!
Andreea, s-a terminat de mult vacanta, cum e din nou la scoala? Data viitoare cand ne vedem vreau s ane spui neaparat cum prelucrezi tu imaginile alea din HYD de-ti ies niste avataruri atat de superbe. :wub:
Lian, tu prin ce drame noi te-ai mai adancit? Vrem si noi!! 8)

Pa, pa, o duminica superba!

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 10th, '07, 18:08

Animemaniac, welcome on our forum! :cheers:
Ne bucuram mult sa te avem printre noi. Incet-incet comunitatea noastre creste. Deocamdata nu suntem decat 4, cu tine 5, dar sper sa se adune aici tot mai multi iubitori de seriale japoneze ( si nu numai).
Bafta multa la bac in vara! Dupa aia o sa ai mai mult timp si-ti uram sa vizionezi cat mai multe seriale. Si succes la Academia de politie @!
GTO l-am vazut si eu (thanks Alecsa) si e foarte funny. Iar 1 littre of tears iti rupe sufletul. ( Btw, daca vreti sa-l vedeti, pot sa-l aduc la urmatoarea intalnire. )

Animemaniac, te mai asteptam pe forum,cu impresii noi despre filmele asiatice. :thumleft:

Animeniac
Posts: 6
Joined: Mar 10th, '07, 17:27
Location: Cluj-Napca

Post by Animeniac » Mar 10th, '07, 18:16

Din cate am vazut exista topic pentru drama si pe anime-club.ro dar lumea nu prea interesata de chestii mai serioase. HYD si GTO au mai atras privirile unor membrii pentru simplul fapt ca sunt adaptate dupa anime. Clujul are o mare comunitate de fani anime iar acuma incerc sa conving cat mai multe persoane to watch dramas

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 10th, '07, 18:18

Saliuuu Animeniac! Saliuuuuu Mihaela!

Bun-venit printre noi, Animeniac! Si eu sunt cu BAC-ul anu' acesta si nu apuc sa vad multele dorame la care tanjesc...dar trecem noi si peste asta. Din serialele enumerate de tine nu am vazut nimic din pacate. GTO l-am dld dar n-am apucat sa-l vad, l-a vazut Mihaela in schimb :P Vad ca in lista ta se afla Shinobi. L-am luat si eu dar nu am avut timp de el. Cum e?

Man, am recitit postul meu anterior si m-a luat durerea de cap. Sper ca ati inteles esentialul totusi. GOMEN NE pt greselutele de acolo, graba strica treaba ca intotdeauna.

Cat despre intalniri, nici eu nu mai pot vinerea intrucat ajuns la 7 seara acasa. Eu joia sunt libera dar nu stiu daca ar putea Lian ca atunci au loc meetingurile la TNB si parca spunea ca se duce si ea. Dar mai bine asteptam sa ne spuna ea. Mai vorbim oricum.

Bye bye.

PS: Ati fost vreodata la restaurantul cu specific japonez de langa Victoria, ASAMI? M-am uitat pe site-ul lor si arata...apetisant- de la atmosfera pana la mancarea pregatita de japonezi :D ( preturile sunt pe masura :cry:)

edit 11.03.2006: Am terminat Tatta Hitotsu. SUPERB! :wub: Ma bucur ca m-am inselat in privinta sfarsitului :mrgreen:

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 14th, '07, 09:11

Wow, cite s-au intimplat aici intre timp!! :w00t: Eu era sa mor zilele trecute din cauza lipsei de net! :hissy: Iar acum trebuie sa fug la o meditatie :cry: Abia astept sa ma intorc acasa si sa citesc pe indelete tot ce s-a discutat! :-) See you soon! :wub:

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 15th, '07, 09:54

Awww stiu cum e sa stai fara net cateva zile *huggles* Te asteptam cand ai timp :-)

Am si eu un stres. Ieri cautam pe youtube diferite videos of Mao Inoue si am dat peste un clip din cel mai recent film al ei, Chekeraccho! sau Check it out, yo! in traducere. Filmul a fost deja lansat pe dvd cu subtitrare in engleza, sunt si torrenti cu filmu' dar nu pot sa-l iau ca nu sunt seederi :cry: Ma intrebam daca aveti idee de vreun forum/site ceva care uplodeaza jmovies. Sunt disperata. Aici e si videoclipul pe youtube cu imagini din film. Este extremly funny :w00t:

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 16th, '07, 00:32

Asaaaa... :-) Welcome, Animeniac! Aha, esti clujean :-) Da, comunitate serioasa de anime acolo, dupa cite am observat... Stiu ca oamenii sint destul de greu de dat pe brazda... :P Poate daca ai incerca sa le propui serii precum Nobuta wo Produce sau Kurosagi sau Himitsu no Hanazono? :roll Iar pentru fete, ceva cu care nu prea vad cum ai putea da gres este Kimi wa Petto... XD

Dragele mele prietene, bine faceti ca vorbiti despre o intilnire cit de curind, si eu imi doresc sa va revad! Si sa mai dam iarasi niste dvd-uri din mina in mina :mrgreen: Eu intre timp am descarcat niste dorame tare faine (acum ma uit la Kekkon Dekinai Otoko si ma distrez cit cuprinde. Mihaela, cred ca ti-ar placea mult! :lol ), iar Azureus-ul meu munceste din greu in prezent la Tiger and Dragon, despre care am auzit numai laude si laude! :roll 8)

Alecsa, imi pare rau ca nu stiu nimic de filmul pe care-l pomenesti, dar poate ai noroc (numai si numai in cazul cind filmul nu e "licensed", adica publicat in America) pe http://community.livejournal.com/jdramas Acolo pe linga dorame sint si o gramada de filme, and you can always request it if it's not uploaded already. Dar make sure ca citesti regulile de tzishpe ori si le respecti intocmai, 'cause they are very particular about it. :|

Astept cu nerabdare sa va revad! Eu sint libera cam in toate serile. Lunea viitoare sint ocupata, dar atit: in general abia astept sa ne vedem!! :-)

Mihaela, as avea o intrebare, foarte micutza, nevinovata, si ipotetica... :unsure: :roll Stiu ca probabil esti destul de ocupata, dar, dupa modestele mele eforturi, alaturi de hakuharu, cu Yaoh, am cam prins gustul fansubbing-ului...... :roll :wub: Si ma gindeam, what would you feel about starting a fansub group? Stiu ca tradusul din japoneza nu-i nici pe departe cel mai usor lucru din lume, dar daca te-ai incumeta sa give it a try, I'd do my best to make things as easy as possible for you! Nici macar n-ar fi nevoie sa scrii, te-as putea inregistra cu reportofonul meu... Eu as face traducerea din romana in engleza, timing-ul, editarea si tot restul... M-am gindit si la un nume frumos pt grupul nostru: Airashii FanSubs :wub: I know, m-a cam luat valul visarii!! XD :lol But please let me know what you think! Nu-i bai daca nu se poate :-) Ma gindeam sa-mi ofer serviciile de editor aici pe d-addicts, dar mi-am zis ca nu strica mai intii sa te intreb what about starting our own group :-) So, please let me know!! :wub:

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 16th, '07, 12:07

Your own fansubbing group :w00t: ar fi super apreciat :mrgreen: Sunt sustinatoarea voastra no 1 !!! :wub:

Cat despre comunitatea jdramas am descoperit-o si eu aseara dar, baka me, nu am citit regulile lor :cry: Si apoi am vazut ca aveau si filmul Chekeraccho uplodat in MU care, pentru noi, nu merge :|: Nu mai am nicio speranta :glare: Momentan ma chinui sa dld Nobuta wo Produce, 1L of tears, Stand up! si Densha Otoko. Merge bit cometu ca vai de el.

Btw Mihaela a aparut subtitrare pt Tokyo Friends the movie; problema e ca nu gasesc filmul pe torenti :x Cu siguranta asta nu e saptamana mea :'(

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 16th, '07, 15:13

Alecsa-chan, ba este, este speranta! Merge MU :-) You just need to doctor your Firefox a bit :mrgreen: Te invat eu cum! De ce te chinui cu Nobuta, cind este la mine pe DVD? :-) Si Densha la fel, de la Mihaela :-)

Multumesc mult pentru incurajare! :wub:

Edit: Alecsa, mergi repede pe jdramas and tag your post with *request: reupload before anyone tells you off! Oricum, chiar daca n-o sa raspunda nimeni acolo, o sa-ti arat cum sa descarci de pe MU. Nu e greu deloc! Iti trimit un pm putin mai incolo, acum trebuie sa dorm putin ca mi se incruciseaza ochii de somn :lol

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 16th, '07, 17:36

Mi-au trimis moderatorii de la jdramas mesaj ca nu acceptasera primul meu post pentru ca nu respecta regulile lor si apoi i-am dat rapid un copy-paste din mail (pentru ca trebuia sa plec) si am mai schimbat cate ceva ca sa fie conform their rules si ai vazut in ce hal a aparut scris? :cry: Nici nu stiu ce sa-i mai fac, am incercat sa-l mai editez da' degeaba :x

Cat despre MU habar n-aveam ca SE POATE! Ai dreptate, there is hope! Eu folosesc firefox asa ca astept sa imi predai lectiile :mrgreen:

Oki, ma abonez la voi pt nobuta wo produce si densha otoko. Arigatou gozaimasu! (cu plecaciunea de rigoare).

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 17th, '07, 16:41

Buna, fetelor!
Cate posturi de cand n-am mai intrat aici! si doar intru destul de des!
In primul rand, Lian, superba ideea ta cu funsubbling group! :wub: Mi-ar placea mult sa iau parte la asa ceva. Mai ales ca propunerea ta e una foarte tentanta! Deci, eu ma altur cu multa placere! In aprilie incep seriale noi (sau te-ai gandit la un serial mai vechi dar care n-a fost tradus pana acum?). Atunci o sa am si mai mult timp liber, acum deocamdata ma lupt cu traducerea unei carti pe care trebuie sa o predau cat de curand. :blink
Am descoperit ca poti invata limba japoneza din doramele acestea, in special expresii pe care nu le intalnesti altfel. De exemplu, din HYD am invatat multe expresii idiomatice (stiiti, acelea pe care le folosea gresit Domyoji, sau quizz-urile lui Susumu, fratele mai mic al lui Tsukushi).
Dar cum facem sa infiintam acest funsubbing group? Lian-san ni makasete mo ii desu ka? (putem sa lasam totul in seama ta, Lian?) Si numele e dragut: Airashii FunSubs.

Alecsa-chan,
Asa cum ti-a zis si Lian, nu te mai chinui sa dld Nobuta wo Produce si Densha otoko. Ti le aduc fie eu, fie Lian. Am si 1 Littre of Tears. :thumright:
Filmul Tokyo Friends as vrea sa-l vad si eu. daca reusesti sa-l gaseti, il vreau si eu. La fel si Chekeraccho! Stiti ca a aparut in japonia filmul lui Matsumoto Jun - Boku wa imouto ni koi shite iru (i'm in love with my younger sister) ? Oare se gaseste pe net? Aici poate stie mai multe Andreea, caci ea a super-fun MJ. :wub:

Asadar, cand ne intalnim? Si eu u am facut rost de cateva dorame noi, pe care de-abia astept sa le impart cu voi: Himitsu no hanazono, Erai tokoro ni totsuide shimatta!, Tokyo Tower (nu cel cu MatsuJun), Karei naru ichizoku. Primele doua le recomand in mod deosebit.
Lian, stiu ca te uiti si tu la Himitsu no Hanazono. Cum ti se pare? Mie mi s-a parut o poveste draguta, un pic haioasa, un pic sentimentala, per total un show reusit. Mai ales ca se bucura de prezenta lui Kaname Jun. Super-hottt!

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 17th, '07, 18:05

Sankiu girls!

Mihaela, ichi ritoru no namida am reusit sa dld 6 episoade, le-am vazut pe primele 3 si nu cred ca pot sa ma uit in continuare :cry: Povestea e super trista si cand ma gandesc ca e dupa un caz real ma trec fiorii :pale: Iar imaginile din genericul de sfarsit sunt si mai :cry:
Sunt surprinsa cat de bine isi joaca rolul Erika Sawajiri; dupa ce o vazusem in primul episod din Taiyo no Uta, nu credeam ca in 1L of tears va intra atat de bine in pielea personajului :cry:
*heartbreaking* :cry:

MatsuJun eh...am citit ca in aprilie 18 apare noua lui dorama, Bambino! Iar Jun e un bucatar ce prepara macare italiana :mrgreen: Am inteles ca a luat lectii de italiana. Ce baiat! Cand o avea timp de toate :wub: Iar Boku wa imoto... a aparut in cinemaurile japoneze din ianuarie. Acum nu stiu daca a fost lansat pe DVD si daca il va traduce cineva curand.

Cat despre Tokyo Friends si Chekeraccho! o astept pe Lian sa ma invete sa "hackuiesc" megauplaodu' ca sa pot downloada filmele :cheers:

Iar intalnirea... eu zic sa propunem fiecare o zi. Saptamana care vine din pacate nu cred ca o sa am vreo zi mai libera :cry: So in weekend sau peste doua saptamani propun eu.

edit: ma ofer sa va fac bannere, sigs, avatare cu viitorul fansubbing group :mrgreen:

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 18th, '07, 01:17

:w00t: :cheers: Yokatta!!! Mihaela, aproape nu-mi vine sa cred ca vrei!! Dar sint on cloud nine! :w000t: Ureshii desu! :wub: :wub: :wub: Arigatou gozaimashita!!

Da, m-am gindit sa incepem cu o dorama din aprilie: Seito Shokun! Please take a look si spune-mi ce parere ai! Chiar daca poate o sa fie ceva clishee pe-acolo, dat fiind subiectul, eu cred ca serialul o sa fie foarte popular, dat fiind ca este cu Uchiyama Rina si Horikita Maki! Am vazut ca mai e pe-acolo si Hongo Kanata, aka dragalasul de Hinata-kun din Himitsu no Hanazono :wub:

Asa incit, daca ti se pare potrivita dorama, please let me know asap, ca sa pot anunta aici pe forum formarea grupului nostru si intentia de a ne ocupa de Seito Shokun, ca sa nu ne-o ia altcineva inainte! XD Astept ok-ul tau! :salut:

Alecsa-chan, cit de scumpa esti ca vrei sa ne ajuti cu promovarea grupului!!! :wub:

Dragele mele, stiu ca ar trebui sa mai raspund la multe lucruri din cele ce ati scris, dar acuma sint asa de happy la ideea fansub-group-ului ca nu prea mai pot sa ma concentrez :lol Poate are vreo legatura cu asta si faptul ca e vreo 3.15 noaptea... sau mai bine sa zic dimineata... XD Asa ca va imbratisez cu drag and I'll see you again soon dupa ceva somnic (desi nu stiu daca voi putea adormi de excitement :dopey: )!

:wub:

opphiunic
Posts: 16
Joined: Dec 1st, '05, 11:30

salutare

Post by opphiunic » Mar 19th, '07, 21:58

ce de mai activitatea pe aici si nu imi vine sa cred ca mai sunt compatrioti care sa fie asa interesati incat sa urmareasca si asa ceva (J-tv ma refer :D).

am citit asa sumar cateva din mesajele de pe aici, si din cate am inteles vrei sa incepeti un subgoup in romana? sunt dispus si eu sa va ajut cum pot, o sa mai citesc ce ait mai scris pe aici, acum am vrut neaparat sa va las un post pt ca nu imi vine sa cred :P

hai ca ma pun pe citit si revin cat mai repede :D

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 19th, '07, 21:59

Sory ca n-am raspuns mai repede.
Da, mi se pare OK "Seito shokun" !! So, please, go for it! :cheers: De-abia astept! Am impresia ca va fi ceva in genul "Gokusen" sau "GTO", cu o profa entuziasta, care isi ia rolul foarte in serios, si cu niste elevi nazbatiosi care pana la urma se vor da pe brazda. Pentru inceput, e dorama perfecta de tradus, ptr ca banuiesc ca nu va avea un vocabular prea dificil. 8)

Atat deocamdata. Astept cu nerabdare constituirea grupului nostru de funsubbing. Lian, spune-mi, te rog, daca pot sa te ajut cu ceva. :thumright:

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 19th, '07, 22:02

WELCOME opphiunic :cheers: Bine ai venit! Cam ce dorame ai vazut/urmaresti etc? heheheh sper ca nu te-am luat prea repede :D

Pana si eu sunt excited la idea infiintarii acestui subbing group :wub: Atat vroiam sa salut noul membru. *huggles everyone*

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 19th, '07, 22:04

Yatta!! I was praying hard for it! :pray: :heart: :heart: :heart:

ACUM ma duc sa fac anuntul! :cheers:

opphiunic, welcome! Ma intorc si eu aici imediat :-)

opphiunic
Posts: 16
Joined: Dec 1st, '05, 11:30

Post by opphiunic » Mar 19th, '07, 22:14

hai ca am mai reusit sa iau si eu putin pulsul.

cu dramele.. nu prea stau bine
ultima urmarita a fos 1 littoru no namida dar la ep 11 am clacat, daci mai am de vazut ep 11:P

am mai prins cateva care m-au placut, vechituri mai ales, sa ma scuzati ca nu prea le stiu nuleme dar le-am vazut long time ago...
cea mai mult mi-a placut o drama de prin 98.. nu mai stiu cum se numeste.. stiu ca actorul principal era un tip de la SMAPXSMAP, iar coloana sonora era a lui amuro namie - can you celebrate.
am destule drame la activ dar mai mult eu ma azex pe anime si pe emisiuni tv, MAI ALES PE EMISIUNI TV!
eu sunt uploder pe filezone.ro si pun acolo cam tot ce pot gasi si imi place jap related :D
dar o mare prob am pt ca nu pot pune raw-uri.... ma rog nu pot sa zic ca sunt forte multi care sunt interesati pe filezone de asa ceva dar daca tot am acces de ce sa nu fac accesibil si pt altii.

apropo stiati ca un ep din urunun (Sekai Ururun Taizaiki) a fost filmat pe plaiurile noastre, cam anul trecut in vara.... vreu sa vad si eu episodul respectiv.. daca aveti idee care e sau daca a fost difuzat sau nu....

cat despre funsubbing.. vrei sa faceti in ro sau eng subtitrarile?

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 19th, '07, 22:22

Hola!
Irasshai, opphiunic !
Se pare ca in seara asta suntem cu totii pe aceeasi frecventa! E chiar emotionant sa vezi cum postam la interval de cateva minute. Finally, thread-ul nostru a devenit mai animat. In curand o sa fie imbulzeala pe-aici (vise, maica, vise). Dra ce frumos ar fi sa fie adevarat.
opphiunic, iti uram o sedere placuta pe topicul nostru.
Ideea grupului de subbing ii apartine lui Lian, si e vorba de subtitrare in engleza (ne bazam pe Lian ptr asta), ca sa se poata bucura de ea intreaga comunitate d-addicts. Poate, pe viitor, daca va creste numarul fanilor romani, vom ajunge sa facem subbing in romana.

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 19th, '07, 22:29

Minna-san, am scris! :) http://www.d-addicts.com/forums/viewtop ... 631#691631 Please take a look si spuneti-mi daca n-am mincat vreo litera XD

Acum o sa mai deschid doua topic-uri, unul la Upload Requests, sa ma asigur ca o sa fie un suflet binevoitor care sa puna raws aici pe d-addicts, desi mai mult ca sigur ca va fi, dat fiind popularitatea actorilor :P si un [Discussion] topic, ca sa stie the people at large what's up!!! :)

opphiunic
Posts: 16
Joined: Dec 1st, '05, 11:30

Post by opphiunic » Mar 19th, '07, 22:29

cerd ca daca ar fi mai lulte dorama/emisiuni si altele cu sub in engleza disponibile si mai accesibile pt noi, romanii, si mai ales daca ar fi si cu un sub in ro va garantez ca o sa existe destui "consumatori"

asta va spun din experienta mea pe tracker une am mai uplodat si filme, emisiuni si muzica japoneza iar cei interesati nu au intarziat sa apara.

oricum suna foarte interesant kestia cu subbing, ma pot baga si eu sa va ajut cam pe rice parte, adica cat cea tehnica, sincronizare adaptare cat si ce practic de traducere. am mai facut traduceri pt diverse fansub-uri dar din cauza timpului m-am cam lasat. insa pt ceva nou as putea sa imi fac si timp :D
asa ca ganbarimasho!

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 19th, '07, 22:31

opphiunic, deci pot sa scriu ca vrei sa ne ajuti cu timing-ul? :D Ca imediat editez post-ul ala :lol

opphiunic
Posts: 16
Joined: Dec 1st, '05, 11:30

Post by opphiunic » Mar 19th, '07, 22:40

da pot sa ajut, lasa postul ala ca nu am mania sa imi vad neaparat numele (nick-ul) peste tot doar asa de faza. dupa ce incepem treaba si dupa prima reusita sa vedem daca o sa vrei sa ma afisam numele cu mandrie sau doar sa fin dati uitarii :D:D:D :unsure:

dat despre Fansub Wiki uite aici http://fansub.d-addicts.com/Help:Contents
ma pot ocupa si de asta ;)
Last edited by opphiunic on Mar 19th, '07, 22:43, edited 1 time in total.

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 19th, '07, 22:41

Yatta! yatta! Ureshii ! :wub:
Am vazut anuntul oficial postat de tine, Lian! :cheers: felicitari ptr initiativa si multumim ptr tot ce faci! Sper sa aiba un feed-back pozitiv. Hontou ni doki-doki shimasu. :mrgreen:

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 19th, '07, 22:41

:-) opphiunic, iti respect modestia! Sper din tot sufletul ca o sa avem de ce sa fim bucurosi ca am infiintat grupul :-) Aici este upload request: http://www.d-addicts.com/forums/viewtop ... 667#691667

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 19th, '07, 22:46

Lian si Opphiunic, iar am postat in acelasi timp. kore-tte destiny?! :w00t:
(Lian, iti mai aduci aminte de grupl de 2 geeks din Nobuta wo produce care aveau mereu replica asta? :mrgreen: ) ma prapadesc de ras numai cand imi aduc aminte de ea si nu am putut sa ma abtin sa nu fac o paralela cu ea.
Opphiunic, multumim ptr ca te oferi sa ne ajuti si cu traducerea, si cu timingul ceea ce ar fi super! The more, the merrier! Sper din tot sufletul ca proiectul nostru sa aiba succes. :roll

opphiunic
Posts: 16
Joined: Dec 1st, '05, 11:30

Post by opphiunic » Mar 19th, '07, 22:49

http://fansub.d-addicts.com/Airashii_FanSubs

de asta kiar vreu sa ma ocup :D

pt wiki va rog sa ma ajutati cu continutul, cat mai mult, de restul aranjare si legaturi ma ocup eu
Last edited by opphiunic on Mar 19th, '07, 22:53, edited 1 time in total.

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 19th, '07, 22:49

wowowoscolpolosuspoluswowus da' mult ati scris o_O Imi vad numele :mrgreen: Thanx Lian !!! :wub:

Mihaela am reusit sa iau Chekeraccho !! si Tokyo friends (thnx Lian pt ajutor- btw sper ca ai primit pm-ul meu ca am avut ceva probleme la trimitere). Cand ne vedem ti le aduc.

(aici era vorba de HYD si de zvonul ca va fi o serie a3a dar mi-e prea lene sa mai scriu GOMENNE) Personal seria 1 mi-a palcut mai mult ca cea de-a doua. Noroc cu ultimul episod ca a salvat onoarea jdoramei. Superb!

edit: d-addicts e rau cu mine in seara asta o_O nu mi-a afisat tot postul lolix :cry:

a da mi-am amintit: intrebasem daca veti face sofsubs sau aveti de gand sa va extindeti pe partea de hardsubs :mrgreen:

later edit: baka abia acum am vazut ca faceti sofsubs. E ceva in neregula cu mine.

mihaela
Posts: 45
Joined: Aug 3rd, '05, 19:24
Location: Romania

Post by mihaela » Mar 19th, '07, 23:04

Thanks, Alecsa-chan!
ce bine ca ai reusit sa dld cele doua filme! VIZIONARE PLACUTA. Abia astept sa-mi spui cum ti s-au parut si, bineinteles, sa le vad si eu. :wub:

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 19th, '07, 23:13

Mihaela, watashi mo doki-doki shimasu!!! :wub: Am zis bine? :lol Multumesc din suflet inca o data pentru raspunsul pozitiv! :cheers: Si imi place asa mult cum merge thread-ul in seara asta! Totally kore-tte destiny! XD

Alecsa-chan, multumim asa mult ca te-ai oferit cu promovarea imaginii, ca la capitolul asta eu una sint totally helpless :sweat: Am primit pm-ul tau :-) si cred ca o sa mai corespondam, ca sa ne gindim ce imagini sa folosim pt banner-e si restul! :thumright:

wow, opphiunic, multumim asa mult ca vrei sa te ocupi de wiki-ul nostru!! :wub: Ce interesant ca ai venit tocmai acum cind aveam nevoie de o persoana care sa se priceapa la chestiile tehnice... :thumleft: Kore-tte destiny!! :lol

Aici este topicul pt Discussion: http://www.d-addicts.com/forums/viewtop ... 701#691701

Dragilor, va multumesc mult de tot inca o data, va imbratisez cu drag si abia asteptam sa ne intilnim si pe viu si sa mai aranjam detalii si sa mai catch up with one another si sa mai fangirl-uim si sa mai trade-uim si toate cele ale unor d-addicts seriosi ! 8) :lol

Acuma merg la nani si revin aici tomorrow :-) I feel so warm and fuzzy! :wub: Chu! Oyasuminasai!

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 19th, '07, 23:19

Chu back :mrgreen: Sper sa ma eliberez de miercuri in colo de scoala&stuff si stabilim detaliile grafice. Daca aveti idei de ce poze, texte etc as putea folosi nu ezitati sa imi trimiteti un PM. Pana maine somn usor.

opphiunic
Posts: 16
Joined: Dec 1st, '05, 11:30

Post by opphiunic » Mar 20th, '07, 21:36

wazzuuupp! nimeni in sara asta?? hmmm

haideti ca avem de pus tara cu marea la cale! :D:D

mi-am adus aminte de droama care imi-au placut cel mai mult. e adevarat ca sunt cam vechi dar sunt de nota 20!!
primul e bajinroudo iar a doua kamisama mou sukoshi dake.. :D
le stice cineva? l-ati vazut?? ce parere aveti? :D

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 20th, '07, 21:43

Buna, opphiunic! :-)

N-am vazut serialele de care zici :unsure: desi Kamisama... e pe lista mea, numai si numai din cauza lui Takeshi Kaneshiro.... :P :wub: asta e bila alba, ca bilele negre (faptul ca e o poveste trista... :cry: si ca e cu Fukada Kyoko sau cum o fi chemind-o :P ) aproape ca ma faceau sa nu vreau sa ma uit :mrgreen:

Parca ai mai pomenit si de un serial cu KimuTaku?

Adevarul e ca nu-mi place Ms. Fukada numai din cauza rolului ei din Strawberry on the Shortcake... I hated her guts in that drama XD :lol

andreea_sayuri
Posts: 7
Joined: Mar 8th, '07, 01:38

Post by andreea_sayuri » Mar 21st, '07, 00:17

buna tuturor!!!!!!!!!!!! ..sunt andreea si desi am gasit acest forum de cateva zile....abea acum mi-am facut curaj sa scriu aici:D
l-am gasit din intamplare am dat un scurt search sa vad dak mai sunt oameni care au aceleasi interese k mine...si spre imensa mea surprindere ..am gasit:D...
am citit aproape tot ce ati postat aici...si sunt uimita cate drame si filme ati vazut ...si cate alte chestii stiti...am descoperit j dramas cam de toamna trecuta si de atunci . am vazut doar cateva:(..dar sper sa va ajung din urma:D
P.S ..sunt din bucuresti si am 21 de ani si sper sa ne cunoastem mai bine in curand!!!

Liantasse
Posts: 341
Joined: Sep 10th, '06, 11:19
Location: Bucharest, Romania

Post by Liantasse » Mar 21st, '07, 00:19

Welcome, andreea_sayuri!! :-) Ma bucur ca sintem din ce in ce mai multi!

Cind ai timp, sa ne scrii ce ai vazut deja, si cum ai ajuns sa te uiti la dorame :-) Si daca esti din Bucuresti, sper mult sa poti veni si tu la viitoarea intilnire!

andreea_sayuri
Posts: 7
Joined: Mar 8th, '07, 01:38

Post by andreea_sayuri » Mar 21st, '07, 00:32

aaa..pai am vazut:
stand up!!.. prima mea drama
kurosaki
dragon zakura
gokusen
gokusen 2
1 litre of tears
hana yori dango
hana yori dango 2
nobuta wo produce

cam atat cu dramele si filme ....am vazut doar nana si de cateva zile ma chinui sa il iau pe Chekeraccho!...dar nu am reusit ..nu stiu de ce dar s-a oprit la 99.9%..dar reusesc eu cumva!!

andreea_sayuri
Posts: 7
Joined: Mar 8th, '07, 01:38

Post by andreea_sayuri » Mar 21st, '07, 01:14

:D pai am inceput sa ma uit la dorame ..pt k ma pasioneaza japonia si limba japoneza.de vre-un an jumate...si intr-o zi cand navigam pe you tube..am gasit stand up!!. cu yamapi...si de atunci am fost fascinata..si am cautat mai multe drame cu el..si dupa am dat de restu... :wub:

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 21st, '07, 05:50

Un mare saliuuuu tuturor de la scoala :lol

Andreea saliuuuu si bine ai venit !!! Ai vazut Stand Up!! :w00t: Unde ai gsit subs pt dorama asta ca eu ma chinui sa downloadez varianta subata de Nya! (doar primele 6 eps le-au tradus din pacate :cry: ) Sau te-ai uitat fara subs?
Chekeraccho este un film dragut pentru ca ii are pe Mao Inoue, Yuuta Hiraoka si Tetsuji Tamayama *drools* pe care trebuie sa-l stii din NANA in rolul lui Takumi. Muzica kawaii, personaje dragute, subiect pentru teenagers, faze amuzante din partea lui Mao-san :mrgreen:

opphiunic & Lian : Kamisama Mou Sukoshi Dake intentionez sa-l vad si eu tocmai pentru ca e cu Kyoko Fukada. Eu am vazut-o in Kamikaze Girls (sau Shimotsuna Monogatari) unde era o "lolita" tare scumpica si dulcica. Filmul per total ciudatel rau dar il dldasem din curiozitate pentru ca o avea pe Anna Tsuchiya in rol principal and i love that girl.

Oops tre' sa plec ca incepe ora de info :salut: c++ here i cooooooooome. Ne auzim curand. bye-bye !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests