Romanian D-Addicts

speak whatever language you like here.
TaylorPearl
Posts: 5
Joined: Apr 18th, '10, 07:35
Location: Romania

Post by TaylorPearl » Dec 6th, '10, 17:17

Salut!! Sunt o nou venita, si imi plac mult de tot filmele asiatice.

Cand am vreme daca gasesc vreun film, sau serial asiatic interesant, ma apuc si-l traduc. (din engleza). M-am apucat de You're Beautiful. Sunteti interesati? Sa fac un topic nou la subtitrari, si sa le incarc?

yma
Posts: 6
Joined: Mar 6th, '10, 11:22

Post by yma » Dec 6th, '10, 18:19

Astept subtitrările tale si-ti multumesc pentru această frumoasă initiativă.
Află că si eu m-am apucat de treaba asta.
M-am apucat de Phoenix/Fire Bird(2004).Este prima mea subtitrare si va fi urcată pe subtitrări-noi.ro. deja a fost urcată sub.pentru ep.1.
Fiind la prima initiativă de acest gen, cer benefiarilor acesteia putină răbdare, calitatea va creste.
Încă o dată, îti multumesc si astept să vii noi surprize pentru noi.

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Dec 6th, '10, 22:00

Salutari! Sa traduceti voi ca se gasesc doritori! :D :D Phoenix ziceai? Hmmm, parca pe asta il am descarcat dar parca nu l-am vazut... ia sa vad eu repede despre ce e vorba pe acolo! :D :D

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Dec 7th, '10, 04:11

Am vazut cam despre ce este vorba... il pun in asteptare! :) Asa printre picaturi, adica de sambata pana luni am vazut Single Papa in love sau ceva de genul asta... cum primele 6-8 episoade au fost pe placul meu ( filmul este cotat romance insa acestea se incadrau mai degraba in comedy-romance ) am tras tare sa-l termin si am ramas cu cel mai amar gust posibil... au dat-o atat de mult in SF-uri sau human drama ( cum preferati ) incat nici nu vreau sa-mi aduc aminte ce final neinteles de asta muritor ce mi-s au gasit... poate ma lamureste si pe mine cineva care l-a vazut cam ce a inteles din finalul ala filmat pe malul marii si urmarit de toata lumea mai putin de taticul amorezat... ca eu unul cu batranetile mele nu-mi dau seama inca! :D :D :D

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Dec 10th, '10, 10:20

Spre bucuria mea Sungkyunkwan Scandal a avut un final muult peste ceea ce ma asteptam ceea ce confirma inca o data zicala aia cu exceptia... recomand aceasta serie! :salut:

Later Edit

M-am apucat ( in sfarsit ) si de Dr Champ... face "prietenul" meu Uhm Tae Woong un rol senzational!!! Chiar ca a meritat sa il tin in asteptare atat de mult timp... enjoy! Mai ales ca pe acolo este si Kim So Yun... favorita mea de la Iris incoace! Mai este mult pana la Athena? :D

Later Edit II

S-a terminat si asta... ceva sugestii in continuare? Hmmm... cred ca mai bine arunc cu banu'! :lol :lol

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Dec 21st, '10, 04:07

Vazut intre timp si seria "He who cant't marry"... super simpatica si amuzanta! M-am relaxat total... ca sa incep apoi un Harvest Vila promitator... oare de ce le-am tot amanat pana acu'?!?

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Harvest Vila

Post by arnydorianm » Dec 24th, '10, 07:28

Terminat si seria asta... nu stiu daca ati vazut-o dar este o serie care mi-a placut foarte mult... chiar si finalul! Nota 10 plus de la mine pentru scenarist si pentru actorii care au dat viata personajelor... recomand cu caldura!

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Dec 29th, '10, 13:03

Si pentru ca ma plictiseam am terminat din viteza "Prosecutor Princess"... il tot amanam de cand a aparut pentru ca nu m-a atras primul episod... EROARE fatala! S-a dovedit atat de placut incat chiar ma intrebam de ce ceea ce incepe bine se termina prost si invers! :)))

alexya
Posts: 10
Joined: Mar 3rd, '10, 18:07
Location: romania

Post by alexya » Jan 5th, '11, 10:27

La multi ani! si un am nou fericit tuturor din cadrul acestei discutii:D
Hmmmm, Pheonix l-am vazut in perioada mea de Lee Seo Jin, cand urmaream doar dramele lui, de la Lovers , Pheonix, Yi San si ultima din 2009 Hon/ Soul, care e putin horror, dar foarte buna, desi are doar 10 episoade. Cred ca am mai urmarit cate ceva din dramele lui dar acum nu pot sa imi mai amintesc altele, stiu ca am vazut si un film facut de el. E in stil prince-adventure sau ceva de genul....dar mi-a placut si ala. Oricum in ceea ce priveste Pheonix, mi-a placut mai mult Lovers....dar amandoua au avut povesti bune.
Si cum am tot batut fierul cu Hyun Bin in ultimul timp, am ajuns sa vad si My lovely Sam-soon, de care m-am ferit inca de la inceputurile mele in dramele asiene, aveam falsa impresie ca este ceva asemanator pachetului de drame cu tematica anotimpurilor, ceva care la final te face sa ai un gust amar si sa regreti ca l-ai vazut....dar spre surprinderea mea, totala pot spune, a fost exceptional, dupa ce l-am terminat, destul de fulgerator, nu mai aveam chef sa urmaresc si celelalte drame, pe care le am in asteptare....si am cautat una aseamanatoare si am dat peste You're Beautiful, facut in 2009. O serie foarte revigoranta si amuzanta chiar si in momentele sale de tristete. Protagonist nimeni altul decat Jang Geun Suk, care m-a enervat enorm in Hong Gil Dong, dar care s-a dovedit a fi un actor de exceptie, si continua sa imi confirme lucrul asta in seria facut anul asta Mary me, Marry! De altfel aici am reintalnit si o actrita, pe care la inceputurile careirei sale am vazut-o in Autumn Tale, unde mi-a placut mult, si am gandeam ca este genul de copil-actor care in momentul in care se maturizeaza dispare din lumea cinematografica, dar ea s-a dovedit a fi o actrita de exceptie, dupa rolul din Painter of the Wind, imi place si mai mult aici.
Ca venise vorba de He who can't marry, il am in calculator, l-am inceput dar a ramas in asteptare, ca si Prosecutor Princess si Personal Taste, Playful Kiss....si care trebuie neaparat sa le termin pentru a mai elibera spatiul pentru urmatoarele....Dae Mul, destul de interesant, Style cu Lee Ji Ah, Gloria, Three Leaf Clover, Snow Queen, si mai sunt pe care le-am inceput si nu m reusit sa le termin.....in definitiv viata este mult prea scurta pentru cate sunt de facut si de vazut:))
Mmmmhh cam atat pe ziua de azi.....vizionare placut tuturor, la dramele pe care le urmariti si un an nou plin de zambete ca sunt singurele care fac ca ziua sa treaca cu bine:D

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Jan 6th, '11, 04:23

Dap! Problema asta cu spatiul de stocare este una grava si la mine... obisnuiam ca toate dramele vizionate sa le trec pe DVD-uri insa dupa ce am ars vreo 150 m-am lasat pagubas si am inceput sa dau cu Shift-Del la greu! :)) Chiar si asa sunt unele care nu ma lasa inima sa le sterg, dar asta este alta poveste... anul asta l-am inceput in forta cu terminarea Shining Inheritance si mai apoi cu Stranger than Paradise ( la care mai am jumatate ) si cred ca in 2011 voi "demola" cateva recorduri in materie... sa vedem! :)) Toate cele bune tuturor (asian)cinefililor!

sandumirabela
Posts: 30
Joined: Mar 20th, '10, 21:13
Location: Bucharest

Post by sandumirabela » Jan 11th, '11, 08:13

Buna buna....La Multi ani in primul rand, nu am avut nici net vreo luna dar nici pe forumuri nu prea am stat....mai nou am o curiozitate sa gasesc drama, in principiu istorice, traduse in romana......sugestii? Va rog, au prins gustul si parintii mei se pare, dar nu pot sa le pun in engleza.
Nu reusesc sa gasesc un site udne sa pot descarca si episoadele is suburile....am d/l niste suburi pt un film spre exemplu si timpii nu se potrivesc de aceea trebuie sa nu le iau chiar separat.

mikhidel
Posts: 9
Joined: Mar 1st, '10, 20:02
Location: Romania
Contact:

Post by mikhidel » Jan 11th, '11, 14:03

sandumirabela incearca pe Asiacinefil forum , pe Filelist , gasesti pe aceste siteuri drame asiatice traduse in romana .

raduar
Posts: 3
Joined: Nov 20th, '09, 20:44

Post by raduar » Jan 11th, '11, 15:04

[quote="mikhidel"]sandumirabela incearca pe Asiacinefil forum , pe Filelist , gasesti pe aceste siteuri drame asiatice traduse in romana .[/quote

Mda,dar Asiancinefil tin subtitrarile doar pentru membrii asiancinefil,bleah ! :cry:

sandumirabela
Posts: 30
Joined: Mar 20th, '10, 21:13
Location: Bucharest

Post by sandumirabela » Jan 11th, '11, 16:09

Uff dra trebuie sa fie si altul am gasit diverse locuri dar si cu download al serialului, e complicat cu subtritarile.
Jumong l'am gasit de exemplu cu totul! Incerc sa-l d/l!

mikhidel
Posts: 9
Joined: Mar 1st, '10, 20:02
Location: Romania
Contact:

Post by mikhidel » Jan 12th, '11, 18:10

se gasesc subtitrari pe subtitrari noi.ro pe http://vplay.ro/serials/ gasesti cateva seriale asiatice de asemenea aici http://www.asiatorrents.com/index.php?p ... i&active=0 un serial care mie personal m-ia placut foarte mult .

sandumirabela
Posts: 30
Joined: Mar 20th, '10, 21:13
Location: Bucharest

Post by sandumirabela » Jan 12th, '11, 19:53

Sarutmana....se pare ca i-am dat pe brazda si pe ai mei cu Jumong. Ma bate tata la cap mai nou sa vada episoade din Jumong dinainte, ba se mai uita si la reluari daca e acasa.

ianadaliana
Posts: 3
Joined: Jan 14th, '11, 21:04

Post by ianadaliana » Jan 14th, '11, 21:08

VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTA-TI SI PE MINE SA DESCARC FILME SUNT O MARE FANA A FILMELOR COREENE SI JAPONEZE .MII DE MULTUMIRI CELOR CARE MA AJUTA
.

s3xs1
Posts: 58
Joined: Feb 15th, '10, 19:32
Location: Romania

Post by s3xs1 » Jan 14th, '11, 21:19

@mikhide : Dong Yi e fenomenal ... l-am urmarit in timp real = cand rula la ei + eng softsub.

@ianadaliana: Ti-am trimis pe PM.

@sandumirabela: M-am uitat si eu la el in vacanta :lol E frumos ... finalul e cam :x ... dar acceptabil ... s-a vrut a fi istoric ... de regula, scenaristii respecta, in linii mari, ce au in scrierile lor (documente istorice).

Momentan ma uit la Secret Garden, Gloria (uploader :-)) si My Princess => vi le recomand!

s3xs1
Posts: 58
Joined: Feb 15th, '10, 19:32
Location: Romania

Post by s3xs1 » Jan 14th, '11, 21:20

@mikhide : Dong Yi e fenomenal ... l-am urmarit in timp real = cand rula la ei + eng softsub.

@ianadaliana: Ti-am trimis pe PM.

@sandumirabela: M-am uitat si eu la el in vacanta :lol E frumos ... finalul e cam :x ... dar acceptabil ... s-a vrut a fi istoric ... de regula, scenaristii respecta, in linii mari, ce au in scrierile lor (documente istorice).

Momentan ma uit la Secret Garden, Gloria (uploader :-)) si My Princess => vi le recomand!

ianadaliana
Posts: 3
Joined: Jan 14th, '11, 21:04

Post by ianadaliana » Jan 16th, '11, 15:59

MULTUMESC O SA INCERC SA INTRU

sandumirabela
Posts: 30
Joined: Mar 20th, '10, 21:13
Location: Bucharest

Post by sandumirabela » Jan 16th, '11, 17:00

s3xs1 vorbesti de Jumong? M-am uitat pe secvente la final si mi se pare okay ba mai mult am citit pe wikipedia, cam isngurul loc unde am citit detalii despre adevaratul Jumong. Acolo scris ca el a avut 3 baieti, deci in realitate e posibil ca acel "Wootae" din film sa nu fi existat in viata lui Sosono...oricum nu-i documentar.

Cert e ca sunt tot mai ahtiata sa invat si coreeana....intrebare pt cei care o stiu cat de grea e? Mai grea decat japoneza? La japoneza remarc ca intradevar mi-e inca dificil cu kanji, si nu ca as stii multi docamdat dar incerc sa-i memorez pe termen indelungat plus trasaturile. Si la gramatica pot sa zic decat ca tr s-o revizuiesc pe a limbii romane intai.

ianadaliana
Posts: 3
Joined: Jan 14th, '11, 21:04

Post by ianadaliana » Jan 17th, '11, 19:41

NU REUSESC SA DESCARC ,POATE PUTETI SA MA INDRUMATI PAS CU PAS ,VA ROG FRUMOS.MULTUMESC
:-(

s3xs1
Posts: 58
Joined: Feb 15th, '10, 19:32
Location: Romania

Post by s3xs1 » Jan 17th, '11, 20:14

ianadaliana wrote:NU REUSESC SA DESCARC ,POATE PUTETI SA MA INDRUMATI PAS CU PAS ,VA ROG FRUMOS.MULTUMESC
:-(
Iti trimit un PM. Pentru serialele curente (de abia incheiate) stii sa descarci de aici(d-addicts)?

sandumirabela
Posts: 30
Joined: Mar 20th, '10, 21:13
Location: Bucharest

Post by sandumirabela » Jan 17th, '11, 22:05

ianadaliana ce nu reusesti sa descraci....sa stii ca uneori sunt serverele de vina!

Adr1an1122
Posts: 5
Joined: Feb 10th, '10, 13:13

blogul meu

Post by Adr1an1122 » Jan 24th, '11, 18:47

http://tumtumbanzai.blogspot.com

Acolo voi pune ceea ce traduc, si anume Dae Joyoung si Tenchijin.
Mai incerc pe de-asupra sa postez ceea ce si ceilalti traduc.

mikhidel
Posts: 9
Joined: Mar 1st, '10, 20:02
Location: Romania
Contact:

Post by mikhidel » Feb 3rd, '11, 18:06

subtitrare in ro la seria koreeana Gloria unde as putea gasi ? mersi !

speeder008
Posts: 5
Joined: Mar 4th, '11, 11:03

Post by speeder008 » Mar 4th, '11, 11:13

am si eu o problema cu site'ul. se pare ca nu pot sa il accesez de la pc'ul de acasa, la inceput am crezut k e de la net (RDS) dar se pare ca nu este asha, deoarece m'am conectat de la telefon prin wifi shi functioneaza (plus de la alt calculator tot cu RDS,cablu diferit acelashi browser), a doua oara am crezut ca este de la router dar am scos routeru' shi m'am conectat prin netu de la stick, shi tot nu functioneaza, atunci nu mi'a mai ramas dect sa dezinstalez antivirusul, ceea ce am shi facut shi tot nu functioneaza, shi da am incercat shi cu mai multe browsere.... still nothing.. va sunt recunoscator pentru orice idee.....

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Mar 4th, '11, 19:35

speeder008 wrote:am si eu o problema cu site'ul. se pare ca nu pot sa il accesez de la pc'ul de acasa, la inceput am crezut k e de la net (RDS) dar se pare ca nu este asha, deoarece m'am conectat de la telefon prin wifi shi functioneaza (plus de la alt calculator tot cu RDS,cablu diferit acelashi browser), a doua oara am crezut ca este de la router dar am scos routeru' shi m'am conectat prin netu de la stick, shi tot nu functioneaza, atunci nu mi'a mai ramas dect sa dezinstalez antivirusul, ceea ce am shi facut shi tot nu functioneaza, shi da am incercat shi cu mai multe browsere.... still nothing.. va sunt recunoscator pentru orice idee.....
Care site? Sa inteleg ca folosesti Windows ca sistem e operare? The ultimate solution: install fresh copy! :)) Lasand gluma la o parte... poti accesa alte site-uri si doar la cel care spui tu se intampla asta? Da mai multe detalii si vedem noi ce facem...

speeder008
Posts: 5
Joined: Mar 4th, '11, 11:03

Post by speeder008 » Mar 4th, '11, 20:47

Nu cred eu ca are legătura cu sistemul (windows 7 64b) shi ar mai fi încă un site asiatorrents.com amandoua dau failed to connect

arnydorianm
Posts: 24
Joined: Feb 20th, '10, 16:58
Location: Constanta

Post by arnydorianm » Mar 4th, '11, 21:14

speeder008 wrote:Nu cred eu ca are legătura cu sistemul (windows 7 64b) shi ar mai fi încă un site asiatorrents.com amandoua dau failed to connect
La asiatorrents mi se intampla si mie... ce-i drept la d-addicts nu am observat sa patesc asa ceva dar nici nu prea am intrat in ultimul timp... concluzia este ca nu esti singurul care are probleme cu asiatorrents... in mod cert este o problema cu respectivul site sau cu serverul pe care isi tin ei site-ul... se mai intampla! :)

Nykw_Raizen
Posts: 1
Joined: Mar 6th, '11, 01:03

Post by Nykw_Raizen » Mar 6th, '11, 01:09

Unde as putea sa gasesc si eu subtitrare in romana pt: 1 litre of tears?

alexya
Posts: 10
Joined: Mar 3rd, '10, 18:07
Location: romania

Post by alexya » Mar 17th, '11, 19:15

hello again ....nu nu scrie o persoana din alta tara ...:D....am intrat sa intreb doar daca ati aflat marile vesti pe care viteaza noastra televiziune nationala le-a pregatit pentru anotimpul asta.....intr-un final au decis si ei un lucru foarte bun si au introdus Dong Yi....urmatoarea seria dupa Jumong...de fapt ar trebui sa fie stiri vechi pentru ca deja a inceput de doua zile....dar ma bucura enorm faptul ca il difuzeaza pentru ca a fost hitul anului 2010 si este probabil mai bine facut decat Yi San, desi povestea din Dong Yi are o legatura enorma cu Yi San....imi cer scuze fanilor Yi San, eu una sunt unul dintre ei, dar totusi are un final mult prea tragic pentru gustul meu.....De asta reurmaresc Dong Yi, este mai luminos la final....nu atat de multe lacrimi....
Bun cam atat cu vestile bune, as vrea sa felicit pe cei care preiau initiativa si reusesc sa realizeze subtritrari in lb rom ptr dramele asiatice.....multi din cei care urmaresc aceste drame nu stiu lb engleza si le este greu de asta ma incanta sa vad ca din ce in ce mai multe persoane devin mai intereate de acest lucru.....as face si eu lucrul acesta daca as fi indemanatica cu realizarea fisierelor tip srt. ...ptr ca lb engleza o stiu si mi-ar fi usor dar marea mea problema informatica:))
Ultimele drame urmarite, cu toate ca in ultimul timp am cam lasat-o moale (iar) cu dramele si m-am intors la vechea mea pasiune-animeurile-....dar am terminta He who can't marry!....exceptionala...mi-a schimbat parerea total despre Jin Ji-Hee....apoi am inceput Bicheonmu dar m-am cam blocat l-am lasat in suspendare pe la episodul 3 sau 4 nu mai stiu sigur.....e un pic ciudat in privinta limbii ptr ca toti din serial vb chineza doar personajele principale vb coreeana....si asta m-a derutat putin dar cred ca in urmatoarea mea pasa de drame continuue il voi termina....ma chinui de ceva vreme sa termin Style...cu Lee Ji-Ah....a fost super interesant pana aproape de final apoi nu stiu de ce dar parca toti au inceput sa dezvolte sirul povestii din ce in ce mai greu...si este total enervant....in final mai amtrei episoade si termin The King And I....super tare si drama asta istorica despre eunuci....viata de la palat privita din alt unghi....putin cam psihologic ce-i drept dar infatiseaza natura umana super bine si cu bune si cu rele....si caut cu disperare drama din 2001 sau 2002 despre Jang Hee-BIn concubina a regelui care devine regina si joaca o actrita care imi place mie
Hai vizionare placuta tuturor si sa ne rugam din suflet sa ii aiba Dumnezeu in paza sa pe toti cei din Japonia......sa le dea rabdare si un spirit neinfrant sa treaca cu bine peste toate durerile care i-au lovit....eu de aici din Medgidia, judetul Constanta ma rug zilnic sa ii fereasca de alte catastrofe si mai mari decat cele de pana acum ....sa aiba mila de ei si sa nu permita acelor reactoare sa explodeze....sunt alaturi de ei sufleteste daca nu pot prin alte mijloace...Keep Fighting....Keep Believing....Keep Going Further....sau cum s-ar zice in coreeana AJA!!!!!

denisa
Posts: 9
Joined: Jul 27th, '11, 20:09
Location: On a cloud, waiting for tomorrow

Post by denisa » Jul 28th, '11, 11:23

Buna! Ma bucur ca am gasit romani aici. Sincer, nu ma asteptam. Am descoperit site-ul acesta intamplator, cautand pe net niste seriale koreene pe care le vedeam online (nu cele de la TV, pentru ca serialele istorice nu sunt preferatele mele). De obicei ma uit la cele cu subiecte de actualitate si la cele politiste (care, intre noi fie spus, sunt muuuult mai bune decat cele americane, care sunt intesate de clisee si foarte previzibile). Pana acum, in topul meu personal raman Time Between Dog and Wolf, Personal Taste, City Hunter (dintre cele koreene) si Pride (japonez).

Sper sa ne mai "vedem" pe aici!

KanashimiAngel
Posts: 3
Joined: Apr 16th, '11, 09:47

Post by KanashimiAngel » Dec 2nd, '11, 14:44

Cineva interesat pe aici sa invete Coreeana, Japoneza sau Chineza? ^___^
Vreti mai multe detalii?
Ma gasiti pe twitter: @KJCSweetheart
sau puteti sa adaugati unul din idurile din poza si sa vorbiti direct cu profa ^__^
http://twitpic.com/7n2img

See ya!

sabinochka
Posts: 4
Joined: Jul 31st, '11, 21:40

Deep Rooted Tree

Post by sabinochka » Aug 31st, '12, 21:47

Unde as putea gasi titrarile in romana pt Copacul cu radacini adanci?

AdyE
Posts: 14
Joined: Feb 23rd, '11, 16:10
Location: Bucharest

Post by AdyE » Aug 31st, '12, 22:09

iti pot oferi un site cu serial sutitrat in romana deja dar nu sunt valabile decat 11 episoade:((
http://www.serialesubtitrateonline.info ... eep-roots-

sabinochka
Posts: 4
Joined: Jul 31st, '11, 21:40

Deep Rooted Tree

Post by sabinochka » Sep 1st, '12, 15:11

Ideea e ca voriam sa le descarc pe calculator, nu sa le urmaresc online.
Am vazut ca pe acest forum sunt puse alte subtitrari, ca cele pt Gye Baek

AdyE
Posts: 14
Joined: Feb 23rd, '11, 16:10
Location: Bucharest

Post by AdyE » Sep 1st, '12, 15:50

dak mai gasesc alt site cu subtitrari in romana iti las aici linku'

jessica13
Posts: 1
Joined: Oct 20th, '13, 13:34

Post by jessica13 » Oct 20th, '13, 13:38

Ma puteti ajuta cu o invitatie pe asiacinefil.com?
Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests