Romanian D-Addicts

speak whatever language you like here.
maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Mar 6th, '08, 10:30

Ai dreptate, Virgin Snow e dragut, dar nu genial, insa e un Must see pentru fanii LJK. Unde ai gasit traducerea in romana?
In ceea ce priveste The King And The Clown, e unul din marile mele iubiri, i-am facut si traducerea in romana si am pus-o pe forumurile de subtitrari de la noi. Dar acum am refacut subtitrarea, pt ca intre timp m-am mai rodat si eu in traduceri si varianta revazuta pot spune ca mi-a iesit bunicica...

Image

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Mar 6th, '08, 10:51

^Traducerea am gasit-o aici http://subtitrari.regielive.ro/hatsuyuk ... -8216.html

Ai putea sa-mi dai si mie linkul cu traducerea la "The King and the Clown"? Si mie imi place f mult, e cu adevarat o capodopera. Ma bate si pe mine gandul sa ma apuc de tradus filme dupa subtitrarile din engleza si franceza :D dar nu stiu ce o sa iasa daca nu stiu koreana :(

Image

lee`s little alien
Posts: 780
Joined: Jan 9th, '07, 09:16
Location: on the BLUE planet :P

Post by lee`s little alien » Mar 11th, '08, 17:38

Hello romanian d-addicts!
Ce mai faceti?
N-am mai intrat de mult pe romanian d-addicts thread...
Citind ultimele posturi am observat ca nu s-a mai vorbit de mult de dorame japoneze :lol

Asa ca le aduc eu in discutie :whistling:

Ati vazut Ichi pondo no fukuin (One pound gospel) cu Kamenashi Kazuya?
S-a terminat sambata trecuta din pacate :cry: Dar a fost super super super funny!
I totally recommend it daca nu l-ati vazut :-) :wub:

Image Image
Image

Daca le considerati spoilere let me know si le bag in spoiler tag :-)

Well that`s all!

Peace xxxx

alcazara
Posts: 9
Joined: Aug 30th, '07, 12:02

Post by alcazara » Apr 13th, '08, 22:04

hiiiii!
e de mult ca nu intru pe d-addicts am avut probleme cu account-ul dar imi face placere oricum sa gasesc traduceri in rom. :lol
trebuie sa spun ca mie mi-a placut virgin snow foarte mult,poate di cauza ca e un film light-hearted? nu sunt sigura
multumesc Lorelei pentru sub in romana,nu ma asteptam sa fie tradus... :blink
revenind la dorama-one pound gospel nu l-am inceput si nici nu ma gindeam sa-l incep din cauza lui Kamenashi-nu imi place ca actor ca si yamap din timpul la nobuta wo produce (au mereu acelasi mod de a interpreta rolurile) dar vazind imaginile am devinit curioasa :whistling: cred ca cind voi avea un pic de timp liber ma apuc de capul acestei dorama :lol

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Apr 22nd, '08, 07:13

LORELEI_ROSE wrote:^Traducerea am gasit-o aici http://subtitrari.regielive.ro/hatsuyuk ... -8216.html

Ai putea sa-mi dai si mie linkul cu traducerea la "The King and the Clown"? Si mie imi place f mult, e cu adevarat o capodopera.]
Cauta subul la Kand C pe titrari.ro, acolo l-am pus, dar daca nu-l gasesti, da-mi adresa de mail si ti-o trimit. Stiai ca pe livejournal a fost pusa de un fan varianta mai lunga a filmului? e cam cu 15 minute mai lung, si fiindca scenele in plus sunt scene ce accentueaza relatiile umane dintre personaje, pare ceva mai lent decat varianta scurta...

Image

Apropo, va place Kimura Takuya? eu il ador, e un mare actor. Tocmai am descarcat de aici de pe d-addicts, un serial mai vechi numit Gift, si imi place f mult. Cred ca ma apuc sa ii caut toate serialele vechi... :wub:

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Apr 22nd, '08, 10:54

^ Nu l-am gasit :unsure: O sa-ti trimit un private cu adresa mea. Se poate downloada de pe livejournal varianta mai lunga? Mi-ar placea sa o vad. :roll

Abia acum urmaresc Time Between Dog and Wolf si-mi place f mult. In ultima vreme am urmarit: Goong- la inceput mi se parea cam pueril dar apoi a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult, Soulmate- mi-a placut f mult desi primele 6 episoade sunt cam statice,My Name is Kim Sam Soon- f funny, The First Shop of Coffee Prince- Yoon Eun Hye-amuzanta ca intotdeauna si A Love to Kill- a devenit automat preferatul meu :wub: , f diferit de restul dramelor koreene.

In materie de filme, am vazut acum o saptamana Maundy Thursday/Our Happy Time. Superb filmul :cry:,o poveste de dragoste ce se naste in infernul inchisorii

gabitza
Posts: 14
Joined: Nov 10th, '06, 19:21

Post by gabitza » Apr 24th, '08, 20:52

LORELEI_ROSE wrote:^ Nu l-am gasit :unsure: O sa-ti trimit un private cu adresa mea. Se poate downloada de pe livejournal varianta mai lunga? Mi-ar placea sa o vad. :roll

Abia acum urmaresc Time Between Dog and Wolf si-mi place f mult. In ultima vreme am urmarit: Goong- la inceput mi se parea cam pueril dar apoi a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult, Soulmate- mi-a placut f mult desi primele 6 episoade sunt cam statice,My Name is Kim Sam Soon- f funny, The First Shop of Coffee Prince- Yoon Eun Hye-amuzanta ca intotdeauna si A Love to Kill- a devenit automat preferatul meu :wub: , f diferit de restul dramelor koreene.

In materie de filme, am vazut acum o saptamana Maundy Thursday/Our Happy Time. Superb filmul :cry:,o poveste de dragoste ce se naste in infernul inchisorii
iti recomand My Girl , Full House cu tipul din A Love To Kill (Rain) si Capital Scandal (actiunea se peterce prin anii '30 si din aceasta cauza nu am vrut sa ma uit la el dar e super)

tipul din Our Happy Time se numeste Kang Dong Won si e actorul meu preferat .numai ca in acest film nu-mi place parul lui
alt film de-a lui care mi-a placut a fost A Wolf Tempation (parca asa se numea...am plans putin la el)

spune-mi ce gen iti place si voi incerca sa-ti mai recomand cateva filme sau drame coreene pt ca mie deocamdata mi s-a pus pata pe ele

Goong - mie nu mi-a placut si nici nu l-am terminat
My Name Is Kim Sam Soon - a fost dragut
A Love To Kill - mi s-a parut f interesant si trebuie sa fii atent ca sa-l intelegi
The First Shop of Coffee Prince - la cat de multa publicitate a avut ma asteptam s afie mai bun.mi-a placut dar nu a fost cine stie ce

dar dintre toate dramelor lor My girl mi-a placut cel mai mult

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Apr 24th, '08, 21:39

^ Ms mult pt recomandari, Full House a fost de fapt primul serial (drama) pe care l-am urmarit, pana atunci nu ma uitam decat la filme coreene. Apoi a urmat My Girl si restul.

Chiar nu auzisem de Capital Scandal, o sa-l caut.

Am vazut A Wolf Temptation si sincer nu m-a impresionat prea tare. Auzisem multe lucruri bune ds el, dar nu mi s-a parut genial. Poate nu l-am inteles eu :unsure: In legatura cu Kang Dong Won (nu stiam ca asa il cheama) am vazut si Too Beautiful to Lie(o comedie romantica- chiar mi-a fost mila de personajul lui din filmul asta- lua numai bataie de la familie- dar cred ca l-ai vazut deja)

In materie de film, Imi plac mult comediile romantice si dramele :wub: . Pana acum am urmarit aproape 50 de filme coreene, nu ma mai satur de ele asa ca nu mi-ar strica o recomandare din partea ta.


Pt Maman_12003 si pt toti fanii Lee Jun Ki- noul lui look:
Image Image Image

gabitza
Posts: 14
Joined: Nov 10th, '06, 19:21

Post by gabitza » Apr 25th, '08, 20:56

eu in ultima vreme am fost cam ocupata si nu am mai avut timp sa ma uit la drame sau la filme....abia astept sa termin cu treburile si sa-mi iau vacanta ffff meritata :)

majoritatea fiomelor pe care le-am vazut eu vred ca le-ai vazut si u pt ca ,asa cum iti povesteam nu am mai avut timp sa ma uit la ele dar in schimb tot timpul ma interesez ce filme au mai aparut si pe alea bune mi le notez pe o lista

am vazut To Beautiful to Lie si in acel film nu l-am recunoscut pe Kang Dongwon dar ma gandeam ....wow ce urat e tipu asta ,joaca bine dar ce uart e. in A Wolf Temptation nu l-am recunoscut dar mi-a placut fff mult de el acolo,cred ca parul il schimba mult

ce filme iti recomand eu : Innocent Steps, 100 Days With Mr. Arrogant, My Little Bride, My Tutor Friend, A Moment To remember, A Millionaire's First Love ( Cu tipul din My Name Is Kim Sam Soon....il cheama Hyun Bin), Art of Seduction, Windstruck, Ditto, Dueslist, Fly Daddy Fly (cu Lee Jun Ki ), He Was Cool, I'm a Cyborg, But That's OK, Il Mare, Love, So Divine, M, She's On Duty (cu tipa din My name Is Kim Sam Soon...se numeste Kim Sun Ah), Taegukgi: The Brotherhood of War
cred ca ajunge deocamdata la filme :) dar cum am mai spus cred ca pe majoritatea le-ai vazut

in ceea ce priveste dramele iti propun Capital Scandal ,daca nu iti place iti voi propune alta dar sunt sigura ca te va incanta

rapid881
Posts: 20
Joined: Jun 13th, '07, 14:21
Location: romania

Post by rapid881 » Apr 26th, '08, 12:21

buna.....stie careva unde pot sa gasesc subtitrari pt filmul "Girl x Girl", ca am gautat de'am innebunit si tot nu po sa dau de ele. Tot zic ca nu au aparut inca, dar a trecut deja mai mult de jumate de an de cand tot zic acelasi lucru.
multumesc anticipat

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Apr 27th, '08, 18:25

Lorelei_Rose: Cauta pe titrari.ro sub numele de Wang-ui namja, asta e numele coreean a filmului The King and the Clown. Si cand cauti si alte filme merita sa dai cautare si cu titlul asiatic al filmului respectiv, eu am gasit asa multe suburi ce ma interesau. Si multumesc pentru poze, mie imi place LJK si cu parul alb. Insa acum noul sau look e foarte diferit, anost as putea spune, reflecta dorinta ce a exprimat-o de atatea ori, ca ar dori sa fie mai putin atragator fizic, pt a i se aprecia mai mult talentul, si mai putin chipul.
Uite:
Image
Aici e la Pepsi-eventul de la Hong Kong, ii sta bine si cu parul albastru... :roll , dar e dinainte de evenimentul monden in care poarta ochelari.
Image
Rapid881: imi pare rau, dar nu cunosc filmul asta, e bun? ce tematica are?

Gabitza: Kang Dong Won imi place si mie, dar nu l-am vazut decat in Duelist, ma apuc serios s ii caut filmele pe net. Tu ai gasit traduceri in romana la filmele lui?

Apropo, ati urmarit careva serialul The Legend? E unul din cele mai frumoase seriale vazute de mine vreodata, Merita sa va faceti timp pentru el! Ii voi face neaparat traducerea in romana! Nu credeam vreodata ca voi gasi un serial care sa imi placa mai mult decat A love to Kill, dar l-am gasit . E The Legend.

gabitza
Posts: 14
Joined: Nov 10th, '06, 19:21

Post by gabitza » Apr 28th, '08, 09:11

eu ma uit de obicei la drame si la filmele coreene cu subtitrarea in engleza si nu ma deranjeza deloc

filmele in care a jucat Kang Dong Won sunt : Duelist, To Beautiful To Lie, A Wolf Tempation, Our Happy Time, Voice Of A Murde (in filmul asta a jucat rolul unui rapitor si nu a aparut deloc in film caci rapitorul doar vb la telefon cu parintii copilului furat dar i-a impresionat pe toti aici pt ca chiar daca nu a fost in carnea si oase prezenta sa a fost simtita), M (filmul asta nu l-am vazut inca, dar il am pe calculator ,cred ca e putin pshihologic (nu stiu daca e cuvantul potrivit) ,daca nu citesti mai intai scenariul sunt putine sanse sa se inteleaga filmul si mesajul sau)

wow ce fani multi are Lee Jun Ki.....noul look e pt noua sa drama Iljimae,cred ca se va difuza prin vara

eu subtitrarile in engleza pt filme mi le i-au de pe kloofy.net dar va trebuie cont
acolo sigur gasiti subtitrarea unui film asiatic daca a fost facuta

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Apr 28th, '08, 09:46

gabitza: Ms mult pt recomandari. Le-am vazut pe majoritatea, de restul am auzit (mai putin de M- o sa-l caut)

O sa incep sa urmaresc Captital Scandal dupa ce termin Hana Kimi(varianta Taiwaneza) si Witch Yoo Hee- mi le-au recomandat o prietena la fel de Asian addicted ca si mine.

maman_12003: Vad ca pe titrari.ro imi cere inregistrare, nu se poate altfel? Daca nu se poate, imi fac cont la ei, nu e o problema.

Pozele cu Lee Jun Ki sunt super, chiar nu le aveam in colectia mea.

Un pupic cu Gam Wu-seong (Jangsaeng, partenerul sau din The King and the Clown):
Image

Abia astept sa apara Iljimae

gabitza
Posts: 14
Joined: Nov 10th, '06, 19:21

Post by gabitza » Apr 29th, '08, 11:51

am vazut si eu Hana Kimi si mi-a placut
Witch Yoo Hee a fost dragutz ,nu asa de bun cum a asteptam dar a fost ok
m-am uitat la el mai mult pt Jae Hee (actorul principal....uf, ce bine arata)

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Apr 29th, '08, 15:03

^ Gabitza ai vazut varianta japoneza la Hana Kimi? Am inteles ca e mai buna decat asta taiwaneza. Eu acum urmaresc varianta taiwaneza, am ajuns la episodul 4, e dragutza insa nu geniala. Imi place mult de actorul din rolul principal, Wu Chun ( http://wiki.d-addicts.com/Wu_Chun ).

Sincer, si eu am scos Witch Yoo Hee pt Jae Hee si Kim Jeong Hoon ( Goong) :wub:
Last edited by LORELEI_ROSE on Apr 29th, '08, 19:37, edited 1 time in total.

grahfcard
Posts: 52
Joined: Jul 13th, '07, 20:13
Location: En un lugar de la Mancha // LOVELAND

Post by grahfcard » Apr 29th, '08, 17:43

[]
Last edited by grahfcard on Aug 21st, '17, 16:40, edited 1 time in total.

gabitza
Posts: 14
Joined: Nov 10th, '06, 19:21

Post by gabitza » Apr 30th, '08, 09:18

la Hana Kimi am vzut numai varianta in taiwaneza dar am inteles ca cea in japoneza e cea originala si cea mai buna

mie la Goong nu mi-a placut nimic in afara de Prince Yul

Jae Hee joaca acum intr-o drama numita Three Dads One Mom
la primele 4 episoade au iesit deja subtitrarile si imi place f mult
uite niste gifs cu Jae Hee din drama

Image Image Image
Image Image Image
Image Image

CREDIT: leehyunkyun.com

grahfcard
Posts: 52
Joined: Jul 13th, '07, 20:13
Location: En un lugar de la Mancha // LOVELAND

Post by grahfcard » Apr 30th, '08, 18:21

[]
Last edited by grahfcard on Aug 21st, '17, 16:41, edited 1 time in total.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 4th, '08, 09:34

lee`s little alien wrote:Hello romanian d-addicts!
Ce mai faceti?
N-am mai intrat de mult pe romanian d-addicts thread...
Citind ultimele posturi am observat ca nu s-a mai vorbit de mult de dorame japoneze :lol

Asa ca le aduc eu in discutie :whistling:

Ati vazut Ichi pondo no fukuin (One pound gospel) cu Kamenashi Kazuya?
S-a terminat sambata trecuta din pacate :cry: Dar a fost super super super funny!
I totally recommend it daca nu l-ati vazut :-) :wub:

Daca le considerati spoilere let me know si le bag in spoiler tag :-)

Well that`s all!

Peace xxxx
De, daca nu vorbim, nu inseamna ca nu ne uitam la seriale japoneze. Problema e ca forumul s-a cam golit in ultima vreme de comentarii care sa ne atraga atentia asupra celor cu adevarat bune . Eu tocmai vizionez un serial mai vechi al lui Kimura Takuya, Gift, si imi place ff mult. Iar Kimi wa Petto e pe lista mea de traduceri...
Si am auzit ca One pound gospel e super , e pe lista mea de asteptare, pt ca nu i-am gasit inca subtitrare in ebgleza.

Apropo, stie cineva de unde as putea descarca Yucan Club? Se pare ca si asta e f bun, dar nu dau de el...

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 4th, '08, 09:39

grahfcard wrote:Salutari tuturor!
Nu am mai dat pe aici de multa vreme, si asta pentru ca nu m-am mai uitat la un drama sau un film de pe vremea cand aparuse primul episod din Honey & Clover (pe care cred ca am sa-l iau la vara sa il vad pe tot dintr-un foc).
Pana atunci insa mai am treburi si probleme pana peste cap, asa ca am timp de cel mult un film, doua. In sensul asta, am venit sa va intreb daca ati mai vazut vreunul romantic lately.

Poate sa fie si drama si comedie, doar sa fie japonez si romantic/love story.
Tot e bine ca ai reusit sa intri, chiar si pentru cateva minute...Faci si tu o pauza, nu?
Nobuta wo Produce ai vazut? Nu e chiar ce vrei tu, dar e se pare ff reusit... Eu inca nu am ajuns sa il vad, dar urmeaza...

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 4th, '08, 09:45

gabitza wrote:la Hana Kimi am vzut numai varianta in taiwaneza dar am inteles ca cea in japoneza e cea originala si cea mai buna
Eu am vazut varianta taiwaneza intai, si poate de aceea nu am mai avut nervi sa vad varianta japoneza, desi cred ca personajul feminin e realmente mai bun la japonezi.Ella nu mi-a placut deloc, nu se potrivea cu Wu Zhun.
gabitza wrote:mie la Goong nu mi-a placut nimic in afara de Prince Yul
Vezi, ce diferenta de gusturi? Pentru mine Goong e unul din cele mei fine si subtile seriale vazute vreodata... Mi-a placut enorm!
gabitza wrote:Jae Hee joaca acum intr-o drama numita Three Dads One Mom
la primele 4 episoade au iesit deja subtitrarile si imi place f mult
uite niste gifs cu Jae Hee din drama
Pe asta vreau sa il vad si eu neaparat! Seamana cu filmul francez, sau cel american?

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » May 4th, '08, 16:55

grahfcard wrote:Am vazut Rainbow Song. Filmul e tare reusit, chiar nu ma asteptam sa fie atat de bun, dar m-a deprimat teribil de tare. Tipa iar moare, si stati linistiti, nu e spoiler, asa incepe filmul;si devine repede clar ca vom vedea o poveste de dragoste incredibil de tragica al carui scop imediat pare sa fie deprimarea publicului.
Ueno Juri are un rol tare reusit in asta, si chiar merita vazut.
Te-ai gandit sa te uiti la cea mai recenta drama a lui Ueno Juri? Last Friends. M-a fermecat de-a dreptul in rolul asta. Pot sustine sus si tare acum: SHE'S AMAZING!
Anterior am mai vazut-o doar in specialul de la Kindaichi din 2005 si in Nodame Cantabile bineinteles :wub: Desi Nodame e grozava, Ruka (personajul ei din Last Friends) ma fascineaza pur si simplu.
Rainbow Song presupun ca nu se gaseste si cu subtitrare, nu? Asa zicea un dude pe aici, pe DA.

Si pentru ca cereai ceva recomandari de drame, ti-as putea sugera PRIDE. Sper ca nu l-ai vazut.

maman_12003: cauta Yukan Club aici in d-addicts si sigur il gasesti. Sunt doua fangroups care l-au tradus. Dar sa stii ca nu e deloc bun, nici interesant. E plictisitor. Asta e un avertisment. Dar poti sa descarci primul episod ca sa te convingi singura :lol Banuiesc ca e cel mai prost rol al lui Akanishi Jin.

One Pound Gospel are subitrare in engleza. O gasesti aici.

Hana Kimi japanese version merita vazut. Are unele momente parca 'rupte' din manga.

ShinHisouka
Posts: 6
Joined: Apr 8th, '08, 19:38

Post by ShinHisouka » May 4th, '08, 17:10

Buna! Nu pot sa spun k sunt noua pe aici numai k nu am postat pe forum. E interesant de stiut k sunt si ceva romani pasionati de acst gen de seriale :D Sa speram ca pe viitor vor fi si mai multi ;))

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 5th, '08, 04:51

ShinHisouka, ma bucur ca ia rupt tacerea, e nevoie de forte proaspete pe aici...

Alecsa-csan, ma mir de faptul ca nu iti place Jin in acest rol, deoarece a fost votat pe internet drept cel mai bun actor pe anul cuprins intre aprilie 20007- apr 2008, in concursul anual al Nikkan Sport, pentru rolul din VC. Sa stii ca l-am cautat aici pe d-addicts, normal ca asta a fost primul meu gest, si nu am reusit sa dau de el... mai incerc...

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » May 5th, '08, 07:19

Aici gasesti primul episod din Yukan Club (cel care e tradus de Love Song)
http://www.d-addicts.com/forum/torrents ... b&start=50

Voturile acelea vin din partea fanilor, nu din partea unui juriu ales sau altceva. Iar Akanishi Jin are foarte multi fani in Japonia.

ShinHisouka
Posts: 6
Joined: Apr 8th, '08, 19:38

Post by ShinHisouka » May 5th, '08, 09:14

Hmm, si eu tocmai am terminat de vazut Yukan Club. Nu sunt mare fana Akanishi Jin si recunosc, am vazut serialul din curiozitate. Mi-a placut rolul lui Akanishi. :P E adevarat k serialul nu e extraordinar dar mie mi s-a parut super nostim si relaxant. Unele scene sunt mai mult decat funny, mai ales mimica lui Akanishi e de nepretuit :))Am vazut si Gokusen, Anego, dar parca a jucat mult mai bine in Yukan Club. Merita vazut, asa k vizionare placuta! :P

grahfcard
Posts: 52
Joined: Jul 13th, '07, 20:13
Location: En un lugar de la Mancha // LOVELAND

Post by grahfcard » May 6th, '08, 18:55

[]
Last edited by grahfcard on Aug 21st, '17, 16:41, edited 1 time in total.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 8th, '08, 07:06

Am o veste mare pentru cei ce iubesc Japonia si arta ei - la Festivalul International de Teatru de la Sibiu va fi prezenta si una din cele mai faimoase trupe de teatru din Japonia!! Cei din Sibiu au reusit aceasta performanta datorita unor sponsorizari substantiale, pentru ca aceasta trupa este ff scumpa!
Festivalul se tine intre 29 mai si 6 iunie, dar trupa japoneza va avea reprezentatii intre 29 mai si 1 iunie. Este vorba de cea mai renumita trupa de kabuki din Japonia, din cate stiu doar cateva orase se mai pot lauda ca i-au gazduit - New York-ul si Berlinul...
Biletele se vand deja de luni, dar la primul spectacol nu se vand, fiind rezervat pentru oficialitatile politice si culturale ale tari. Vedeti aici:
http://www.sibianulonline.ro/ultima-ora ... ru-2612143

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » May 8th, '08, 09:04

As fi vrut tare mult sa ajung la Sbiu de cand am auzit ca respectiva trupa va avea reprezentantii scenice acolo insa exact in perioada aceea sunt in sesiune :cussing: Ar fi o experienta unica insa!

grahfcard: Sankiu pentru site.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 11th, '08, 15:35

LORELEI_ROSE: ai gasit subtitrarea la The King and the Clown? Zi-mi unde sa ti-o trimit....
Si pentru iubitorii lui Jun Ki - o poza din ILJIMAE:
Image

Si o adresa unde sunt cele mai noi poze ale lui Jun Ki -dar aveti grija, daca descarcati multe, riscati sa vi se interzica accesul, chiar daca sunteti inscrisi...
http://forums.popcornfor2.com/index.php ... 3&st=43680

Arya3087
Posts: 5
Joined: Mar 13th, '08, 17:20
Contact:

Post by Arya3087 » May 11th, '08, 16:32

Oh my! Credeam k nu exista romani p aici. ^^;

Nice to meet you all. ^^
*waves*

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » May 12th, '08, 10:45

Arya3087, bine ai venit! :cheers:

Maman_12003, mi-am facut cont pana la urma- si bine am facut. Am gasit multe subtitrari in romana la filme koreene. Mersi pt ambele siteuri (forumul acela cu poze cu Lee Jun Ki e grozav :wub:) .

Am si eu un wallpaper cu Jun Ki din ILJIMAE (de pe showwallpaper.com):
Image
Un blog dedicat lui Lee Jun Ki- trebuie sa vedeti "Making of" McDonald's commercial- vorbeste f dragutz engleza :wub:
http://flyjunki.blogspot.com/

Am vazut Crazy First Love- o comedie cu Tae-hyun Cha (My Sassy Girl, My Girl and I, Sad Movie etc). Dupa parerea mea urmeaza acelasi tipar cu celelalte comedii romantice koreene. Nimic surprinzator. Are insa multe faze haioase- cred ca acestea se datoreaza lui Tae-hyun Cha.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 12th, '08, 14:27

Arya3087 wrote:Oh my! Credeam k nu exista romani p aici. ^^;

Nice to meet you all. ^^
*waves*
Bine ai venit, Arya3087! Tie care iti plac mai mult -serialele japoneze sau cele coreene? sau alegi din toate ce e mai bun? 8)

LORELEI_ROSE - mersi pentru wall, nu l-am vazut pana acum, e ff reusit! Abia astept sa vad serialul, sper sa nu ma dezamageasca.

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

newbie

Post by kbetsunii » May 13th, '08, 11:51

buna. la toata lumea. newbie. hm...fan de jdrame mai vechi sau taiga , gen kamisama mou sukoshi dake, koori no sekai, respectiv shinsengumi, musashi, fuurin kazan etc. pekori!

Arya3087
Posts: 5
Joined: Mar 13th, '08, 17:20
Contact:

Post by Arya3087 » May 13th, '08, 16:06

maman_12003 wrote:Bine ai venit, Arya3087! Tie care iti plac mai mult -serialele japoneze sau cele coreene? sau alegi din toate ce e mai bun? 8)
Well, sincer pana acum nu m-am uitat decat la seriale japoneze, so yeah... XD
Probabil e din cauza k imi pl mai mult limba japoneza...(+ k sunt studenta la japoneza asa k cu cat aud mai multa jap cu atat mai bine)
Anyway am avut d cateva ori intentia sa ma uit si la ceva corean, dar nu stiu la c sa ma uit...imi recomandati ceva interesant? :)
Imi plac in general comediile, (dar nu ma deranjeaza si alte genuri XD) asa k daca imi recomanda cineva ceva funny sunt deschisa la sugestii ^^

ShinHisouka
Posts: 6
Joined: Apr 8th, '08, 19:38

Post by ShinHisouka » May 13th, '08, 17:07

Arya3087, unde esti studenta la stat sau la privata?:) Dak nu sunt indiscreta:P

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 15th, '08, 13:07

Arya3087 wrote:
maman_12003 wrote:Bine ai venit, Arya3087! Tie care iti plac mai mult -serialele japoneze sau cele coreene? sau alegi din toate ce e mai bun? 8)
Well, sincer pana acum nu m-am uitat decat la seriale japoneze, so yeah... XD
Probabil e din cauza k imi pl mai mult limba japoneza...(+ k sunt studenta la japoneza asa k cu cat aud mai multa jap cu atat mai bine)
Anyway am avut d cateva ori intentia sa ma uit si la ceva corean, dar nu stiu la c sa ma uit...imi recomandati ceva interesant? :)
Imi plac in general comediile, (dar nu ma deranjeaza si alte genuri XD) asa k daca imi recomanda cineva ceva funny sunt deschisa la sugestii ^^
Wow, la japoneza? Ce fain! Intentionezi sa vezi spectacolul de kabuki de la Sibiu? Ca asa ocazii mai rar pe la noi...
In ceea ce priveste serialele de comedie coreene, eu m-am distrat f mult la Full House (asta avut si un succes nebun!), The vineyard man, si la Dal Ja's spring.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Re: newbie

Post by maman_12003 » May 15th, '08, 13:13

kbetsunii wrote:buna. la toata lumea. newbie. hm...fan de jdrame mai vechi sau taiga , gen kamisama mou sukoshi dake, koori no sekai, respectiv shinsengumi, musashi, fuurin kazan etc. pekori!
Ce bine ca ai spart si tu tacerea! :cheers: :cheers: :cheers: Din pacate suntem putini, iar cei care au scries in aceste pagini la inceput, nu mai au timp sa dea pe aici... Plus ca, In sfarsit nu sunt singura amatoare de seriale si filme istorice de pe aici... Musashi e marea mea iubire!

kona_yuki
Posts: 7
Joined: May 15th, '08, 12:44
Location: Romania

Post by kona_yuki » May 15th, '08, 13:16

LORELEI_ROSE wrote: Pt Maman_12003 si pt toti fanii Lee Jun Ki- noul lui look:
wow.....noul lui look....l-am vazut in My girl si aveam ochii doar pentru el....desi mi se pare
putin cam ciudata culoare parului

ah....chiar buna toata lumea...sunt noua pe aici...defapt vazusem thread-ul de ceva timp
dar acum ca am vazut pozele cu LJK nu m-am putut abtine sa nu comentez.....

fana a tot cea ce tine de asian dramas music sunt de ceva timp.......3-4 ani... :thumright:
....si sincer ma bucur sa vad ca nu sunt singura din Romania careia ii place asa ceva....

dar vad totusi ca suntem cam putini....iubitori de anime am vazut ca sunt multi....

chiar vroiam sa va intreb e cumva un forum...un loc al nostru al iubitorilor de
j-k-tw-dramas...si desigur si muzica?......

momentan nu urmaresc nimic....defapt ma uit la Zettai Kareshi....mai urmareste
cineva?deocamdata s-au difuzat primele 4 episoade....am citit manga acum cativa ani si a
devenit automat una dintre favoritele mele....si serialul e la fel de addictive :P....atat de
mult incat nu am rabdare sa apara subtitrarile si ma uit direct pe japoneza XD.....

planuiesc de ceva timp sa ma uit la Nodam Cantable....am vazut primul episod pe
crunchyroll dar am renuntat din cauza calitatii proaste a imaginii....cred ca nu am de ales
decat sa-l copiez.....poate de aici de pe d-addicts......

ultimul serial pe care l-am terrminat a fost Majo No Jouken....

Preferatele mele pana acum sunt:

HYD 1&2
Kimi wa petto desigur.......(Matsu Jun e un actor foarte bun dupa parerea mea...am vazut
si Bambino....super serial....:cheers:)
Nobuta wa Produce
Silence (serial taivanez)
Full House (supeeeeerb)
Smiling Pasta (tot taivanez)
Dal Ja's spring
si desigur acum Zettai kareshi

am mai vazut si altele dar astea sunt preferatele mele...

scuze ca am scris asa de mult sunt prea incantata sa vb in sfarsit pe romana despre asa
ceva

pe curand~
maman_12003 wrote:
kbetsunii wrote: Ce bine ca ai spart si tu tacerea! cheers cheers cheers Din pacate suntem putini, iar cei care au scries in aceste pagini la inceput, nu mai au timp sa dea pe aici... Plus ca, In sfarsit nu sunt singura amatoare de seriale si filme istorice de pe aici... Musashi e marea mea iubire!
nici nu stiu de ce nu ma uit la seriale istorice...am inceput sa citesc romanul Musashi
primul...am terminat primul volum....mi-a placut mult desigur...cred ca o sa incerc si drama
....am vrut sa ma uit la Furin Kazan doar pentru ca stiu ca joaca Gackt in el.....asculta
cineva Gackt? :thumleft: ....tipul e talentat nu gluma...si vresurile sunt :whistling: ....

spectacol kabuki la Sibiu?....wow...as merge daca s-ar putea...

Arya3087: studenta la japoneza?....minunat....incersc si eu sa invat japoneza de
ceva timp...dar nu ma tin serios de treaba....sistemul de scriere este :goggle: ....cred ca
in ritmul asta voi imbatrani pana voi fi capabila sa citesc un ziar pe japoneza XD

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » May 15th, '08, 14:03

kona_yuki wrote:wow.....noul lui look....l-am vazut in My girl si aveam ochii doar pentru el....desi mi se pare putin cam ciudata culoare parului

ah....chiar buna toata lumea...sunt noua pe aici...defapt vazusem thread-ul de ceva timp dar acum ca am vazut pozele cu LJK nu m-am putut abtine sa nu comentez.....
Dap, omul asta isi pune in par toate culorile, dar mie imi place cu ele...
kona_yuki wrote:fana a tot cea ce tine de asian dramas music sunt de ceva timp.......3-4 ani... :thumright:
....si sincer ma bucur sa vad ca nu sunt singura din Romania careia ii place asa ceva....

dar vad totusi ca suntem cam putini....iubitori de anime am vazut ca sunt multi....

chiar vroiam sa va intreb e cumva un forum...un loc al nostru al iubitorilor de
j-k-tw-dramas...si desigur si muzica?......

Preferatele mele pana acum sunt:

HYD 1&2
Kimi wa petto desigur.......(Matsu Jun e un actor foarte bun dupa parerea mea...am vazut
si Bambino....super serial....:cheers:)
Nobuta wa Produce
Silence (serial taivanez)
Full House (supeeeeerb)
Smiling Pasta (tot taivanez)
Dal Ja's spring
si desigur acum Zettai kareshi
O gramada din preferatele mele... 8)
kona_yuki wrote:nici nu stiu de ce nu ma uit la seriale istorice...am inceput sa citesc romanul Musashi
primul...am terminat primul volum....mi-a placut mult desigur...cred ca o sa incerc si drama
Citesti romanul? Ce pacat ca traducerea in romana e plina de greseli, si sunt pasaje de neinteles din cauza asta, nu sunt greselile autorului( romanul are un stil ff accesibil) ci ale traducatorului, de aceea... incearca sa il citesti in alta limba, zau...
kona_yuki wrote:....am vrut sa ma uit la Furin Kazan doar pentru ca stiu ca joaca Gackt in el.....asculta
cineva Gackt? :thumleft: ....tipul e talentat nu gluma...si vresurile sunt :whistling: ....
Gackt imi place ca si cantaret, ca si actor nu ma pronunt, ca nu l-am vazut inca...
kona_yuki wrote:spectacol kabuki la Sibiu?....wow...as merge daca s-ar putea...
Eu voi face tot posibiulul sa merg, desi locuiesc la 400 km distanta, pt ca nu cred ca voi mai avea ocazia sa vad asa ceva... din cate stiu costa o avere sa ii invite cineva, iar trupa asta de kabuki chiar este topul topului, chiar si la nivel de Japonia. Prezenta lor la Sibiu e o minune care nu cred ca se va mai repeta curand...

kona_yuki
Posts: 7
Joined: May 15th, '08, 12:44
Location: Romania

Post by kona_yuki » May 15th, '08, 14:24

deja ai raspuns.....ei din moment ce sunt inca pe aici 8)
maman_12003 wrote: Dap, omul asta isi pune in par toate culorile, dar mie imi place cu ele...
^^ sti cred ca incep deja sa ma obisnuiesc cu noua lui culoare.dar iti dai seama ce soc pentru mine sa il vad vopsit in alb "alb" dupa ce ultima data era brunet....dar cred ca i se potriveste....e oricum acelasi tip simpatic :P
maman_12003 wrote: O gramada din preferatele mele... 8)

poate ai putea sa-mi recomanzi si altele...probabil ai facut asta undeva in acest thred dar totusi apelez intai la amabilitatea ta
maman_12003 wrote: Citesti romanul? Ce pacat ca traducerea in romana e plina de greseli, si sunt pasaje de neinteles din cauza asta, nu sunt greselile autorului( romanul are un stil ff accesibil) ci ale traducatorului, de aceea... incearca sa il citesti in alta limba, zau...
pe bune?...ma intreb de unde sti?....o sa incerc in engleza atunci ....l-am citit vara trecuta...
maman_12003 wrote: Gackt imi place ca si cantaret, ca si actor nu ma pronunt, ca nu l-am vazut inca...
am vazut MoonChild acum cativa ani....juca impreuna cu Hyde de la L'Arc-en-Ciel....scenariul era scris de el parca....destul de interesant...din cate imi aduc aminte a jucat destul de bine
maman_12003 wrote: Eu voi face tot posibiulul sa merg, desi locuiesc la 400 km distanta, pt ca nu cred ca voi mai avea ocazia sa vad asa ceva... din cate stiu costa o avere sa ii invite cineva, iar trupa asta de kabuki chiar este topul topului, chiar si la nivel de Japonia. Prezenta lor la Sibiu e o minune care nu cred ca se va mai repeta curand...
:cry: ....spectacolul e in curand...luna asta...poate daca as fi aflat mai devreme.....oricum sunt foarte ocupata in perioada aia....dar daca mergi poate ne povestesti si noua....

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » May 15th, '08, 14:50

Arya3087 wrote:
maman_12003 wrote:Probabil e din cauza k imi pl mai mult limba japoneza...(+ k sunt studenta la japoneza asa k cu cat aud mai multa jap cu atat mai bine)
Anyway am avut d cateva ori intentia sa ma uit si la ceva corean, dar nu stiu la c sa ma uit...imi recomandati ceva interesant? :)
Ce tare, studenta la Japoneza :wub: Sincer imi pare rau ca nu am dat si eu acolo. De fapt trebuia sa fac si eu la sectia mea japoneza dar nu au mai fost fonduri. Mai nou, tr sa strang 25 de semnaturi din facultate ca sa conving ca suntem interesati (de fapt eu sunt singura interesata :unsure: ).Desi sunt sigura ca aici, pe forum, nu e nimeni din Galati (student la Litere) fac un apel pt vizitatorii interesati (dati-mi un private).

Si pt ca au mai aparut fani:
Image:Image
ImageImage

ayumi23
Posts: 1
Joined: May 15th, '08, 14:42

salut

Post by ayumi23 » May 15th, '08, 15:05

ce bine ca sunt si romani pe aici..... :salut:
:wub: imi plac dramele din koreea de sud ... dar si muzica lor , momentan sunt obsedata de cei de la DBSK.
unele din dramele mele preferate sunt :COFFEE PRINCE,CAPITAL SCANDAL

ShinHisouka
Posts: 6
Joined: Apr 8th, '08, 19:38

Post by ShinHisouka » May 15th, '08, 17:42

Am mai descoperit un fan Gackt :D Am vazut si eu Moonchild, si a fost dragutz.

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

apropo de seriale istorice

Post by kbetsunii » May 15th, '08, 18:23

merci pentru wellcoming.
apropo de seriale istorice...(':mrgreen:')

musashi se intampla ca e foarte bine facut si are un lead fantastic, plus ca subiectul e ceva mai familiar... dar... daca mai este cineva interesat dar a preferat sa nu se incalte cu 45 de episoade ... uite o lista:
yoshitsune (asta ar trebui sa prinda ceva mai bine, are hideaki takizawa leading)
fuurin kazan (serialul foarte bine realizat; marginalia: acolo am fost obligata sa ma uit pentru prima oara cu atentie la personajul acela de cauciuc, that is, the jack-of-all-trades wannabe, aka gackt-sama)
shinsengumi (strongly recommend)
musashi (tre sa admit, desi nu e subiectul meu preferat (vezi yoshitsune si shinsengumi) e the best)
atsu-hime (ceva nou, pentru fani aoi miyazaki - nana komatsu in nana live action 1, si matsuda shouta - cica e new heartthrob, mie imi place mai mult ryuhei)
un one shot ooku - the movie (nakama yukie)
este adevarat. sunt luuungi...barbatii chiar daca sunt tineri foarte multi au tunsorile alea specifice care nu fal appeal la female caucasian eyes... mie imi plac pentru ca nu sunt chiar atat de schematice ca si majoritatea j-dramelor de care ma impiedic mai nou... :mrgreen:

kona_yuki
Posts: 7
Joined: May 15th, '08, 12:44
Location: Romania

Post by kona_yuki » May 15th, '08, 18:25

LORELEI_ROSE wrote: Si pt ca au mai aparut fani:
sunt facute de tine?.....
ayumi23 wrote: e bine ca sunt si romani pe aici..... salut
Wub imi plac dramele din koreea de sud ... dar si muzica lor , momentan sunt obsedata de cei de la DBSK.
unele din dramele mele preferate sunt :COFFEE PRINCE,CAPITAL SCANDAL
da combinatia de personalitate + talent + aspect fizic poate crea dependenta......
nu credeam ca baietii au fani si aici in Romania :)

din moment ce mai sunt si fani DBSK......

Image Image
Image

Image Image
kbetsunii wrote:merci pentru wellcoming.
apropo de seriale istorice...(':mrgreen:')

musashi se intampla ca e foarte bine facut si are un lead fantastic, plus ca subiectul e ceva mai familiar... dar... daca mai este cineva interesat dar a preferat sa nu se incalte cu 45 de episoade ... uite o lista:
yoshitsune (asta ar trebui sa prinda ceva mai bine, are hideaki takizawa leading)
fuurin kazan (serialul foarte bine realizat; marginalia: acolo am fost obligata sa ma uit pentru prima oara cu atentie la personajul acela de cauciuc, that is, the jack-of-all-trades wannabe, aka gackt-sama)
shinsengumi (strongly recommend)
musashi (tre sa admit, desi nu e subiectul meu preferat (vezi yoshitsune si shinsengumi) e the best)
atsu-hime (ceva nou, pentru fani aoi miyazaki - nana komatsu in nana live action 1, si matsuda shouta - cica e new heartthrob, mie imi place mai mult ryuhei)
un one shot ooku - the movie (nakama yukie)
este adevarat. sunt luuungi...barbatii chiar daca sunt tineri foarte multi au tunsorile alea specifice care nu fal appeal la female caucasian eyes... mie imi plac pentru ca nu sunt chiar atat de schematice ca si majoritatea j-dramelor de care ma impiedic mai nou... :mrgreen:
XD.....asta e tare....pai artisti asiatici sunt mai tot timpul all wanna be...ce sa-i faci.....mi-e imi place cum canta gackt...mersi de recomandari....nu ma deranjeaza cu nimic parul lung ....dar asta sunt eu, presupun ca m-am obisnuit deja....intradevar multe drame sunt prea predictibile, schematice...mi se intampla de foarte multe ori sa vad doar un episod din ceva si sa renunt....de plictiseala
Last edited by kona_yuki on May 15th, '08, 18:31, edited 1 time in total.

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

gackt-saaaaamaaa

Post by kbetsunii » May 15th, '08, 18:28

ShinHisouka wrote:Am mai descoperit un fan Gackt :D Am vazut si eu Moonchild, si a fost dragutz.
:thumleft: mie imi place cum canta the jack-of-all-trades... inca in moonchild mai era pamantean, pentru toti fanii gackt care vor sa rada zdravan si nu au vazut... try fuurin kazan... acuma, fara gluma... face o treaba destul de buna (btw, ca sa nu ma afuriseasca nimeni, apare doar de pe la episodul 26, daca nu ma insel)

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

the dragon of echigo

Post by kbetsunii » May 15th, '08, 18:42

]Image

kona_yuki
Posts: 7
Joined: May 15th, '08, 12:44
Location: Romania

Re: the dragon of echigo

Post by kona_yuki » May 15th, '08, 18:44

http://img216.imageshack.us/my.php?imag ... verjb9.jpg[/quote]

XD...jack of all trades...gackto-sama......nu prea a mai scos nimic in ultimul timp...era vorba de proictul ala S.K.I.N......dar nu stiu ce s-a intamplat cu el.....

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

Re: the dragon of echigo

Post by kbetsunii » May 15th, '08, 19:43

kona_yuki wrote:http://img216.imageshack.us/my.php?imag ... verjb9.jpg

XD...jack of all trades...gackto-sama......nu prea a mai scos nimic in ultimul timp...era vorba de proictul ala S.K.I.N......dar nu stiu ce s-a intamplat cu el.....
well..scos chestia 0079-0088 (December 19, 2007), prelucrarile alea de la gundam - meguriai e chiar super here's a link

cat despre skin...lol, din cate am vazut eu, lucrurile astea numite "project" cam asta sunt, ca un one shot manga. si-apoi...lol skin era yoshiki and gackt, gackt and yoshiki; nu stiu despre miyavi si sugizo, dar primii doi nu prea au cum sa stea prea mult laolalta... gackt and mana revisited :foot:

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

Korean dramas

Post by kbetsunii » May 15th, '08, 20:09

ceva in care eu nu prea sunt - fiindca de-abia am rabdare pentru standardul de 11-12 episoade de la jdramas (exceptie taiga dramas, da).

this is funny: http://www.crunchyroll.com/forumtopic-1 ... drama.html ; cred ca unele lucruri le poti invata la fel si din jdramas

Arya3087
Posts: 5
Joined: Mar 13th, '08, 17:20
Contact:

Post by Arya3087 » May 15th, '08, 21:07

ShinHisouka wrote:Arya3087, unde esti studenta la stat sau la privata?:) Dak nu sunt indiscreta:P
Sunt la particulara. (as vrea eu la stat...) Why?
maman_12003 wrote:Wow, la japoneza? Ce fain! Intentionezi sa vezi spectacolul de kabuki de la Sibiu? Ca asa ocazii mai rar pe la noi...
In ceea ce priveste serialele de comedie coreene, eu m-am distrat f mult la Full House (asta avut si un succes nebun!), The vineyard man, si la Dal Ja's spring.
Nu cred k o sa ajung sa vad Kabuki pt k sunt in sesiune...
Mersi pt recomandari, I'll give them a try :) Dal Ja's spring suna interesant ^^
kona_yuki wrote:momentan nu urmaresc nimic....defapt ma uit la Zettai Kareshi....mai urmareste
cineva?
Eu urmaresc Zettai Kareshi. :) E dragut, dar mi-a placut manga mai mult.
Si eu tot in japoneza il urmaresc, nu am rabdare pana apar subtitrari. XD De fapt cred k toate serialele ongoing p care le urmaresc le vad raw.
kona_yuki wrote:planuiesc de ceva timp sa ma uit la Nodam Cantable....am vazut primul episod pe
crunchyroll dar am renuntat din cauza calitatii proaste a imaginii....cred ca nu am de ales
decat sa-l copiez.....poate de aici de pe d-addicts......
I highly recommend that!! Este super serialul.L-am vazut anul trecut si am vazut si specialul anul asta si mi-a placut la nebunie. E super funny! :) (Eu planuiesc sa il revad in curand XD)

kona_yuki wrote:asculta cineva Gackt? :thumleft: ....tipul e talentat nu gluma...si vresurile sunt :whistling: ....
*raises hand* Gackt fan here! XD Imi place la nebunie Gackt. Canta foarte frumos. Imi place f mult vocea lui.
(random fact: chiar in momentul asta ascult Gackt ^^)

Apropo d Gackt, stiti k vine in Romania(daca n-o fi venit deja)? :) Nu pt a canta sau ceva d genul asta, dar face parte din cast-ul filmului Bunraku (cel cu Demi Moore si Josh Hartnett) care va fi filmat in Romania. ;)
kona_yuki wrote:Arya3087: studenta la japoneza?....minunat....incersc si eu sa invat japoneza de ceva timp...dar nu ma tin serios de treaba....sistemul de scriere este :goggle: ....cred ca in ritmul asta voi imbatrani pana voi fi capabila sa citesc un ziar pe japoneza XD
Haha! Crede-ma, tot ceea ce ai nevoie este multa rabdare si exercitiu pt a invata Japoneza. Daca te uiti la filme si seriale japoneze chestia asta ajuta sa stii :)
Oricum sa citesti un ziar japonez e greu, pt k acolo apar tot felul d kanji unii destul de grei si nu exista furigana in ziare...
Eu una cred k nu voi putea niciodata sa citesc complet un ziar japonez cu tot studiul p care il fac ^^; Adica mi se pare destul de greu...
kbetsunii wrote:this is funny: http://www.crunchyroll.com/forumtopic-1 ... drama.html ; cred ca unele lucruri le poti invata la fel si din jdramas
:lol LOOLLLL!! Tare rau. Oricum o parte din chestiile alea se pot aplica la filme si seriale indiferent din c parte a lumii ar veni. De ex "Women sleep and wake up with a full set of makeup on." (nu pot sa nu observ asta de fiecare data cand vad p cineva care tocmai se trezeste in orice film sau serial XD)

(wow, ce post lung... ^^;)

kona_yuki
Posts: 7
Joined: May 15th, '08, 12:44
Location: Romania

Re: the dragon of echigo

Post by kona_yuki » May 16th, '08, 00:26

kbetsunii wrote: well..scos chestia 0079-0088 (December 19, 2007), prelucrarile alea de la gundam - meguriai e chiar super here's a link

cat despre skin...lol, din cate am vazut eu, lucrurile astea numite "project" cam asta sunt, ca un one shot manga. si-apoi...lol skin era yoshiki and gackt, gackt and yoshiki; nu stiu despre miyavi si sugizo, dar primii doi nu prea au cum sa stea prea mult laolalta... gackt and mana revisited :foot:
nu merge linkul.....despre S.K.I.N sunt de aceeasi parere ca si tine...prea multi la un loc...nu ma asteptam sa iasa prea multe, promisesera un album....si sincer ce am vazut in fancamurile de la anime expo nu prea m-a incantat....
kbetsunii wrote: this is funny: http://www.crunchyroll.com/forumtopic-1 ... drama.html ; cred ca unele lucruri le poti invata la fel si din jdramas
sunt de acord cu tot...ma distreaza rau de tot partea cu telefonul mobil...de ce mereu scot bateria ?......XD
Arya3087 wrote: Nu cred k o sa ajung sa vad Kabuki pt k sunt in sesiune...
Mersi pt recomandari, I'll give them a try :) Dal Ja's spring suna interesant ^^
Dal Ja's spring e interesanta in mare parte....desigur la un moment dat apar clisee dar personajul principal e simpatic......mie mi-a placut de asemenea Witch Yoo Hee
Arya3087 wrote: Eu urmaresc Zettai Kareshi. :) E dragut, dar mi-a placut manga mai mult.
Si eu tot in japoneza il urmaresc, nu am rabdare pana apar subtitrari. XD De fapt cred k toate serialele ongoing p care le urmaresc le vad raw.
pacat ca sunt multe lucruri pe care nu le inteleg.....haha...dar cine are rabdare...
Arya3087 wrote:]
*raises hand* Gackt fan here! XD Imi place la nebunie Gackt. Canta foarte frumos. Imi place f mult vocea lui.
(random fact: chiar in momentul asta ascult Gackt ^^)

Apropo d Gackt, stiti k vine in Romania(daca n-o fi venit deja)? :) Nu pt a canta sau ceva d genul asta, dar face parte din cast-ul filmului Bunraku (cel cu Demi Moore si Josh Hartnett) care va fi filmat in Romania. ;)
pe bune?...*stalker mode*...wow...nici nu am stiut...defapt am cam pierdut contactul cu tot ceea ce e legat de gackt de cand a lansat ultimul single Returner~.....so e in romania acum ..strainilor astia le place mai nou sa tot filmeze in Romania...cred ca poate sa se plimbe linistit pe strazi fara sa-l deranjeze nimeni XD...cred ca a venit, filmarile au inceput luna trecuta deja
Arya3087 wrote:]
Haha! Crede-ma, tot ceea ce ai nevoie este multa rabdare si exercitiu pt a invata Japoneza. Daca te uiti la filme si seriale japoneze chestia asta ajuta sa stii :)
Oricum sa citesti un ziar japonez e greu, pt k acolo apar tot felul d kanji unii destul de grei si nu exista furigana in ziare...
Eu una cred k nu voi putea niciodata sa citesc complet un ziar japonez cu tot studiul p care il fac ^^; Adica mi se pare destul de greu...
ziarele nu au furigana?....credeam ca au...oricum sistemul lor de scirere e considerat cel mai complicat din lume...deocamdata nu stiu decat hiragana.....pana la 2000 de kanji mai e mult......

Listens to: NANA starring MIKA NAKASHIMA - GLAMOROUS SKY

cum am mai repetat un lucru ce imi palce mult la gackt sunt versurile desi traducerea de la Vanilla m-a socat XD....printre preferatele mele sunt Mind Forest si Secret Garden

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Re: apropo de seriale istorice

Post by maman_12003 » May 16th, '08, 07:45

kbetsunii wrote:merci pentru wellcoming.
apropo de seriale istorice...(':mrgreen:')

musashi se intampla ca e foarte bine facut si are un lead fantastic, plus ca subiectul e ceva mai familiar... dar... daca mai este cineva interesat dar a preferat sa nu se incalte cu 45 de episoade ... uite o lista:
yoshitsune (asta ar trebui sa prinda ceva mai bine, are hideaki takizawa leading)
fuurin kazan (serialul foarte bine realizat; marginalia: acolo am fost obligata sa ma uit pentru prima oara cu atentie la personajul acela de cauciuc, that is, the jack-of-all-trades wannabe, aka gackt-sama)
shinsengumi (strongly recommend)
musashi (tre sa admit, desi nu e subiectul meu preferat (vezi yoshitsune si shinsengumi) e the best)
atsu-hime (ceva nou, pentru fani aoi miyazaki - nana komatsu in nana live action 1, si matsuda shouta - cica e new heartthrob, mie imi place mai mult ryuhei)
un one shot ooku - the movie (nakama yukie)
este adevarat. sunt luuungi...barbatii chiar daca sunt tineri foarte multi au tunsorile alea specifice care nu fal appeal la female caucasian eyes... mie imi plac pentru ca nu sunt chiar atat de schematice ca si majoritatea j-dramelor de care ma impiedic mai nou... :mrgreen:
Sunt perfect de acord cu tine, toate aceste seriale sunt extraordinare. pe mine faptul ca sunt lungi nu ma deranjeaza deloc, dimpotriva, am ocazia astfel sa fiu alaturi de actorul preferat mai mult timp, plus ca il vad in ff multe iposta\e, un serial lung fiind si foarte nuantat... Musashi e serialul la care revin mereu si mereu, am reusit sa procur si ultimele episoade in varianta de calitate buna (Curous Violet), i-am facut traducerea in romana si am devenit Ichikawa Ebizo addicted...
Matsuda Shota imi place mult, inca din HYD, are o frumusete delicata, care se asoteaza perfect cu eleganta kimonoului.
Aoi e ff draguta intr-un fel aparte, si tot atat de delicata. Atsu-hime sper sa fie un serial bun, dar am nevoie de traducerea in engleza, altfel nu pricep mare lucru...
Fuurin Kazan e singurul de care nu stiu, dar cred ca de acum nu il mai aman,...

ShinHisouka
Posts: 6
Joined: Apr 8th, '08, 19:38

Post by ShinHisouka » May 16th, '08, 08:55

Arya, si eu sunt studenta la japoneza, tot la privata, de aceea intrebam. Daca zici k esti in sesiune inseamna ca esti in ultimul an, poate suntem chiar colege :)) ar fi nostim nu?
Gackt in Romania? Asta trebuie sa recunosc, a fost o veste interesanta :)) Intr-adevar, in ultimul timp strainii au o atractie spre Romania cand vine vb de filmat, dar chiar ma gandeam la Gackt si obsesia lui pt vampiri, ca odata si odata sub diverse motive ar putea ajunge si pe aici pe meleagurile mioritice :P
Daca nu ma insel in Fuurin Kazan apare de la ep 24.
In legatura cu S.K.I..N, daca voi credeti ca nu au ce cauta Gackt si Yoshiki impreuna, incercati sa aflati cate ceva despre Miyavi (sunt si fan Miyavi) si o sa realizati k este o nepotrivire mult mai mare intre Gackt si Miyavi. Daca nu ma insel, intr-un interviu Gackt a declarat ca nu reuseste sa il inteleaga deloc pe Miyavi, si il considera complet nebun. :D

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

miyavi gackt off topic again

Post by kbetsunii » May 16th, '08, 13:33

ShinHisouka wrote: In legatura cu S.K.I..N, daca voi credeti ca nu au ce cauta Gackt si Yoshiki impreuna, incercati sa aflati cate ceva despre Miyavi (sunt si fan Miyavi) si o sa realizati k este o nepotrivire mult mai mare intre Gackt si Miyavi. Daca nu ma insel, intr-un interviu Gackt a declarat ca nu reuseste sa il inteleaga deloc pe Miyavi, si il considera complet nebun. :D
..asa de puternice animozitati exprimate :w00t: asa verde? XD asta a fost buna... nu stiu prea multe despre miyavi in afara de imagine si vreo doua cantece (nu stiu cum le cheama) - mi se pare un soi de mischivieous child, de altfel foarte simpatic... dar ma rog... the glamour whore (i am a fan dont ban me) e oricum genul hit first ask questions later....

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

seeding needs

Post by kbetsunii » May 16th, '08, 13:43

:pray: are cineva un torrent cu beach boys (1997) ? ...i'm stuck... daca nu este prea mult... seeed please... multumesc

Arya3087
Posts: 5
Joined: Mar 13th, '08, 17:20
Contact:

Post by Arya3087 » May 16th, '08, 16:33

kona_yuki wrote:cum am mai repetat un lucru ce imi palce mult la gackt sunt versurile desi traducerea de la Vanilla m-a socat XD....printre preferatele mele sunt Mind Forest si Secret Garden
Lol! Traducerea d la Vanilla...*no comment* XD
Mie imi place foarte mult Last Song si Redemption (si Oasis, si Black Stone, si restul XD).
On that note, I absolutely LOVE this: (Last Song live, varianta unplugged)
ShinHisouka wrote:Arya, si eu sunt studenta la japoneza, tot la privata, de aceea intrebam. Daca zici k esti in sesiune inseamna ca esti in ultimul an, poate suntem chiar colege :)) ar fi nostim nu?
Ah! Nu sunt ultimul an, sunt anul 2 (adica termin in curand):roll , dar ma refeream k in perioada cand este Kabuki am un examen/colocviu. :) (well, actually momentan e presesiune si avem cateva colocvii, dar eu tot sesiune ii zic XD)
Anul 3 cred k au terminat cursurile astazi. Era o nebunie p acolo cu robele and stuff like that...Noi terminam pe 30 mai cursurile.(desi am o vaga impresie k o sa trec destul de rar p la fac XD)
U esti anul 3? ^^
La c fac esti?


On a nother note, I don't like Miyavi XD Nu prea imi place cum canta and he looks like a girl XD (damn...cred k folosesc cam excesiv acest smiley....)

ShinHisouka
Posts: 6
Joined: Apr 8th, '08, 19:38

Post by ShinHisouka » May 16th, '08, 17:07

hmm cred k esti in alta parte k noi suntem in plina sesiune si inca nu am avut ceremonia de incheiere. eu sunt in Spiru :P anul 3

emil775
Posts: 23
Joined: Jan 31st, '08, 06:06

Post by emil775 » May 27th, '08, 05:24

buna ziua toatalumea! ce mai faceti? am vrut sa intreb daca a vazut cineva serialul japonez "stand up"...eu ma uit la el acuma si-mi place mult! sant alte seriale similare la asta??? asi vreau mult mult sa le vad!

multumesc...emil

kbetsunii
Posts: 9
Joined: May 13th, '08, 11:02

Post by kbetsunii » May 28th, '08, 18:51

emil775 wrote:buna ziua toatalumea! ce mai faceti? am vrut sa intreb daca a vazut cineva serialul japonez "stand up"...eu ma uit la el acuma si-mi place mult! sant alte seriale similare la asta??? asi vreau mult mult sa le vad!
stand-up, nu era comedie? hm... cred ca "school life+slice of life/romance +comedy" ar intoarce rezultate destul de relevante mai jos totusi ceva titluri din amintirile mele vagi de obaaaaa-san pls, obaaa-san - that's for real - asa ca daca s-ar putea sa se supere cineva ca sunt off topic ...
"school life" nu e tocmai punctul meu tare.... dar comedii... try beach boys ... comedia nu e tocmai isterica, calitate crappy, e adevarat, nu e cu o pletora de not-under-age boys packed in teenage-to-die-for-bodies ... dar am putut s-o vad de doua ori ... ceva mai aproape de zilele noastre ... anego-sapuri-kimi wa petto / akanishi jin-kamenashi kazuya-matsumoto jun... dar cred ca alea sunt mai degraba shoujo....ah! da! boku dake no madonna

Sweet_Bee
Posts: 3
Joined: Jun 5th, '08, 07:37

Post by Sweet_Bee » Jun 5th, '08, 07:50

wow...^_^ mai sunt si alti fani DBSK din Romania...that's awesome!!!!!!!

emil775
Posts: 23
Joined: Jan 31st, '08, 06:06

Post by emil775 » Jun 6th, '08, 05:23

DBSK?
sper ca nu te superi daca te intreb ce inseamna asta >_<

Sweet_Bee
Posts: 3
Joined: Jun 5th, '08, 07:37

Post by Sweet_Bee » Jun 6th, '08, 05:52

E o trupa de baieti din Coreea de S, dar mai bine cauti pe google sau pe youtube :D

emil775
Posts: 23
Joined: Jan 31st, '08, 06:06

Post by emil775 » Jun 10th, '08, 01:12

ah ok multumesc :)

kona_yuki
Posts: 7
Joined: May 15th, '08, 12:44
Location: Romania

Post by kona_yuki » Jun 22nd, '08, 08:08

Sweet_Bee wrote:wow...^_^ mai sunt si alti fani DBSK din Romania...that's awesome!!!!!!!
Desigur ca sunt.....in iasi am auzit ca sunt mai multi....si in europa sunt destul de multi.....daca vrei sa-i intalnesti poti incerca aici: http://www.iphpbb.com/board/fs-74799192nx111057.html

Scuze ca nu am mai trecut pe aici...sesiunea imi mananca tot timpul...

Zettai Kareshi se apropie de sfarsit.... :cry:

Sweet_Bee
Posts: 3
Joined: Jun 5th, '08, 07:37

Post by Sweet_Bee » Jun 22nd, '08, 14:52

kona_yuki wrote: Desigur ca sunt.....in iasi am auzit ca sunt mai multi....si in europa sunt destul de multi.....daca vrei sa-i intalnesti poti incerca aici: http://www.iphpbb.com/board/fs-74799192nx111057.html

Scuze ca nu am mai trecut pe aici...sesiunea imi mananca tot timpul...

Zettai Kareshi se apropie de sfarsit.... :cry:
:D M-am inscris saptamana trecuta. :cheers:

maria_hpm
Posts: 41
Joined: May 18th, '07, 15:28
Location: manchester

Post by maria_hpm » Jun 26th, '08, 10:55

hello people
nu am mai trecut pe aici de un car de ani
ce mai faceti?
vad ca mai sunt fani DBSK pe aici,tocmai am comandat ultimul lor single.
in 7-15 iulie vin in bucuresti cu un grup de 13 koreeni,daca vreti sa ne intalnim trimiteti-mi un msg.
DBSK are the best!!!!

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Jun 26th, '08, 13:06

maria_hpm wrote:hello people
nu am mai trecut pe aici de un car de ani
ce mai faceti?
vad ca mai sunt fani DBSK pe aici,tocmai am comandat ultimul lor single.
in 7-15 iulie vin in bucuresti cu un grup de 13 koreeni,daca vreti sa ne intalnim trimiteti-mi un msg.
DBSK are the best!!!!
Eu m-as duce sa palavragim una buna impreuna, dar locuiesc prea departe, in Bihor.

Apropo, v-am spus ca am fost la spectacolul de kabuki de la Sibiu? O experienta ciudata...

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Jul 19th, '08, 14:38

gabitza wrote:in ceea ce priveste dramele iti propun Capital Scandal ,daca nu iti place iti voi propune alta dar sunt sigura ca te va incanta
Tocmai am terminat de vizionat Capital Scandal- mi-a placut la nebunie, am vazut ultimele 4 episoade unul dupa altul. A intrat automat in lista dramelor mele preferate (e pe locul 2 sau 3, nu ma pot decide :P ). Ms mult de tot pt recomandare! :thumleft:

CrazyCCA
Posts: 1
Joined: Sep 11th, '08, 20:08

Post by CrazyCCA » Sep 12th, '08, 21:50

Buna ziua! sau Buna seara! depinde cand citesti :).
Numele meu este Victor si deabia am descoperit farmecul j-drama. Sunt cam incepator si as dori niste sfaturi din partea veteranilor/veteranelor, o drama cu actiune politista gen "Death Note"(ma refer la complexitatea actiunilor), sau ceva cu masini.
I'm a guy so those are my tastes! :))
Multumesc in avans pentru raspunsuri.

grahfcard
Posts: 52
Joined: Jul 13th, '07, 20:13
Location: En un lugar de la Mancha // LOVELAND

Post by grahfcard » Sep 15th, '08, 17:31

[]
Last edited by grahfcard on Aug 21st, '17, 16:36, edited 1 time in total.

Thuan
Posts: 40
Joined: Jan 21st, '05, 13:05
Location: Germany

Post by Thuan » Sep 18th, '08, 20:07

Buna ziua! Ce mai faceţi?
Eu sînt din germania. Deci nu înţeleg bine limba română. Vorbiţi şi germană sau engleză?

I should try to study more Romanian. I did a few lessons a month ago, but haven't continued since then. I never really understood why I even made the decision to study Romanian, so motivation was kind of a problem. But then, I never thought that I would study Japanese (and now I'm finally speaking fluent Japanese).

I love the way Romanian sounds. Is that reason enought? Whatever, I've just booked a flight to Romania and I know next to nothing about this country. So I thought that I could hijack this thread and ask Romanians about the places one should see, and the things one should do.

I'll arrive in Bucharest and I have yet to decide how to spend my time in Romania. Constanţa sounds like a nice place to visit (how's the weather right now?). Same with Braşov and the Danube Mekong. Comments?

Is it possible to communicate with most Romanians in English or German? I don't expect my Japanese to be of any help. As long as I don't run across some J-Dorama or Anime fan.

Okay, that's it. If my questions are bothering people here (I know that this is supposed to be the Romanian thread), you can contact me via email or pm. My emai:l vtp3 (at) yahoo .de

La revedre.
Thuan

dbskfan
Posts: 1
Joined: Sep 29th, '08, 14:41

Post by dbskfan » Sep 29th, '08, 14:45

woww.....asa de bine mi pare ca mai sunt fani...imi vine sa va strang in brate pe toti ca si cum v asi cunoaste de mult....nu pot sa cred... :cheers:

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Oct 15th, '08, 14:47

Hmmm, cam sufla vantul pe aici... Nimeni nu a mai vizionat nomic in ultima vreme? Pe moment urmaresc ON AIR - pare intresant. Mi-a placut enorm ILJIMAE cu Lee Jun ki, ma gandesc sa ii fac subtitrarea in romana...
Apropo, stiti cumva daca la HANA YORI DANGO a facut cineve sub in romana?

Iar pentru cei noi veniti pe aici - bine ati venit printre noi, pacat ca ne-am cam lasat pe tanjeala pe aici...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests