Romanian D-Addicts

speak whatever language you like here.
maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Oct 15th, '08, 15:00

Thuan wrote:Buna ziua! Ce mai faceţi?
Eu sînt din germania. Deci nu înţeleg bine limba română. Vorbiţi şi germană sau engleză?

I should try to study more Romanian. I did a few lessons a month ago, but haven't continued since then. I never really understood why I even made the decision to study Romanian, so motivation was kind of a problem. But then, I never thought that I would study Japanese (and now I'm finally speaking fluent Japanese).

I love the way Romanian sounds. Is that reason enought? Whatever, I've just booked a flight to Romania and I know next to nothing about this country. So I thought that I could hijack this thread and ask Romanians about the places one should see, and the things one should do.

I'll arrive in Bucharest and I have yet to decide how to spend my time in Romania. Constanţa sounds like a nice place to visit (how's the weather right now?). Same with Braşov and the Danube Mekong. Comments?

Is it possible to communicate with most Romanians in English or German? I don't expect my Japanese to be of any help. As long as I don't run across some J-Dorama or Anime fan.

Okay, that's it. If my questions are bothering people here (I know that this is supposed to be the Romanian thread), you can contact me via email or pm. My emai:l vtp3 (at) yahoo .de

La revedre.
Thuan
Hi, Thuan, feeel free to exercise your Romanian here! We all speak more or less English, because here, on d-addicts, the majority of doramas have English subtitles...

Asra
Posts: 5
Joined: Mar 11th, '07, 11:55
Location: Inner World
Contact:

Post by Asra » Nov 10th, '08, 20:52

Hello~
Uite dau si eu pe aici, m-am inscris acum ceva vreme.. dar nu am postat :P... cred ca ma inscrisesem atunci cand am cautam Nodame si nu stiu de ce atunci mi s-a parut ca nu-mi place, dar acum ceva vreme nu stiu ce mi-a venit sa-l iau din nou si m-am indragostit de el <3 de altfel e primul j-dorama pe care l-am vizionat pana la capat, mai vazusem cate un ep-doua din alte seriale. Dar acum cred ca devin addicted, mi-am luat ceva ep din mai multe seriale sa vad ce si cum ^^

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Nov 11th, '08, 12:41

Hehehe! Asa incepe toata lumea, cu o dorama, apoi urmeaza celelalte, si devii ''addict'' fara sa iti dai seama... :lol

Angy_angel
Posts: 12
Joined: Nov 16th, '07, 19:21

Post by Angy_angel » Dec 4th, '08, 20:42

woow :D

deci exista si asa cv pe aici:D ce tare:D

eu sunt Angy din Bucuresti ..... am observat din utorrent k sunt si romani pe site dar nu stiam k exista si "Romanian D-Addicts' :P

ma bucur k am dat si de ai mei ;;)

gabitza
Posts: 14
Joined: Nov 10th, '06, 19:21

Post by gabitza » Dec 5th, '08, 18:01

buna
nu am mai venit de mult timp pe aici

maman_12003
am vrut sa vad si eu On Air dar am renuntat pentru ca ma enerva ca vorbeau prea repede (cel putin asa mi s-a parut mie)
ma gandesc sa ma apuc de Iljimae dar nu stiu daca se merita
imi poti spune cate ceva ??

ce alte filme coreene sau drame ai mai vazut? eu de cand am inceput facultatea anul asta am ramas in urma cu vestile

dar muzica asiatica va place? aveti preferati?

sau cel din semnatura ta e Yampi ??
mi-a placut f mult de el in nobutta wo produce (sper ca am scris corect)

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Dec 8th, '08, 21:34

gabitza wrote:buna
ma gandesc sa ma apuc de Iljimae dar nu stiu daca se merita
imi poti spune cate ceva ??

ce alte filme coreene sau drame ai mai vazut? eu de cand am inceput facultatea anul asta am ramas in urma cu vestile

dar muzica asiatica va place?
Dacă mă întrebi pe mine, Iljimae merită tot efortul. A avut un rating urias, unele episoade chiar 35%, iar eu sunt JunKi addictă, pentru mine tot ce e legat de el merită efortul. Dacă nu îl traduci tu, îl voi traduce eu în mod sigur, după ce termin The Legend. Dar eu sunt de principiul de a traduce numai ce îmi place ff mult, iar decizia de a traduce un anumit serial sau film vine de la sine, fără să mai întreb dacă merită. Dacă mă întreb că merită, înseamnă că nu îmi place aşa de mult serialul respectiv, deci automat răspunsul e că nu îl traduc. Dacă te întrebi că merită sau nu, înseamnă ca nu ţi-a plăcut la nebunie, deci poate îţi va lipsi cheful de muncă şi te vei întinde prea mult cu el... Sfatul meu e să traduci numai ce te cucereşte total şi simţi că vrei ca şi alţii, de ex cei pe care îi iubeşti, să îl înţeleagă şi să le placă. Numai aşa munca de traducere nu va fi o corvoadă, ci o plăcere.
Şi acum răspunsul la întrebarea despre seriale. .Am văzut o grămadă de seriale coreene şi japoneze în ultimul timp, deoarece locuiesc în provincie, şi serile sunt lungi şi plictisitoare uneori, deci tocmai bune de făcut traduceri şi de vizionat seriale. Preferatele mele au devenit The Legend, Time of Dog and Wolf, Iljimae, Goong (The Princess Hours), Crazy for you, dar şi I'm sorry, I love youşi A Love to kill. Dintre japoneze, ador Kimi wa petto, si Hana Yori Dango 1 şi 2, Pride, Good Luck, dar Musashi e serialul de suflet. Îmi vin în minte încă multe altele, care îmi plac... Acum urmăresc Emperor of the Sea, e un serial de aventuri excelent.
Dacă îmi place muzica asiatică? Foarte mult. Nu spun că mor după un cantareţ sau formaţie anume, dar sunt ff multi care au melodii superbe şi au devenit favoriţi. Rain e unul din marii mei preferaţi, dar şi Se7en şi Park Hyo Shin sunt super! Dintre japonezi îmi plac mai ales Kat-Tun, Tokyo şi SMAP, dar am mai mult melodii preferate, decat cantareţi preferaţi. Am avut norocul să fiu introdusă în muzica asiatică chiar de o persoană binevoitoare ce a postat mult aici, dar care din păcate se pare că nu mai are timp să intre pe thread... :-(

Angry angel, eşti binevenită pe pagină, sper ca tu şi toţi cei nou-veniţi să aduceţi un aer proaspăt... din păcate, lumea nu prea rămâne mult pe aici...

Angy_angel
Posts: 12
Joined: Nov 16th, '07, 19:21

Post by Angy_angel » Dec 9th, '08, 13:11

^^ pai eu sunt cam tot timpu pe calc si astea...deci pot sa intru regulat pe site :D

despre muzica asiatica...in momentul de fata obsesia mea este formatia coreana Big Bang, canta hiphop mai mult, dar si dance, RnB si altele.

dar imi place si mie de rain, wonder girls, hyori, kat-tun, utada hikaru si muuulti multi altii ... dak doriti muzica sau informatii ceva, nu ezitati sa ma contactati :D

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Jan 2nd, '09, 22:11

Salutare la toata lumea si La multi ani! Nu am mai intrat demult dar promit sa ma revansez. :P

In ultima vreme m-am apucat de urmarit dorame. Am inceput cu Hana Yori Dango si de atunci nu ma mai opresc :D . Mi-am scos si filmul, asa ca zilele astea il urmaresc. Din cate am citit varianta coreana Hana Yori Dango tocmai este difuzata pe KBS2. Mai multe informatii aici: http://www.crunchyroll.com/group/Boys_Over_Flowers Voi ati vazut varianta taiwaneza Meteor Garden? Merita vazuta?

Am mai vazut si Hana Kimi varianta japoneza (Hanazakari no Kimitachi e) si mi-a placut la nebunie. Dupa parerea mea e mult mai buna decat varianta taiwaneza, care o salveaza Wu Chun :wub:

Momentan urmaresc Three Dads One Mom si Gokusen dar cred ca ma apuc si de Iljimae, ca prea il aman pe Lee Jun Ki si am incredere in recomandarea lui Maman_12003

La capitolul filme japoneze am vazut Koizora, Tada, Kimi Wo Aishiteru (10+ ambele), Lovely Complex (dragut dar cam pueril) si Cyborg Girl (foarte emotionant).

Am vazut si 2 filme chinezesti (de fapt din Hong Kong) foarte bune: Love is not all Around si L for Love, L for Lies. Vi le recomand cu caldura, sunt foarte bune. Ambele par previzibile in primele 30 min dar sunt pline de rasturnari de situatii.

Cine imi mai recomanda un film bun? Corean, Japonez, taiwanez, chinez, nu conteaza :P

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Jan 25th, '09, 15:39

Hmm, se pare ca ne-am cam lasat pe tanjeala pe aici... Lorelei_Rose, eéti singura care ai intrat recent. Éi mai vii si cu noutati. Chiar acum am descarcat L for Love, L for Lies, sper sa il vad azi.
Intre timp am facut traducerea la filmul de actiune Rough Cut, cu So Ji Sub, il gasiti pe careva din siteurile de traduceri romanesti, daca va intereseaza.
Sa stiti ca la subs.ro exista un grup care traduce in romana numai seriale si filme asiatice, daca va intereseaza intrati acolo ca merita. Au inceput sa puna traducerea la serialul istoric-actiune recent postat aici pe d-addicts, numit Kingdom of the Wind, sunt deja la ep 6, si se traduce cu viteza de un ep pe saptamana. Nici aici inca nu e gata traducerea in engleza, si ei deja il traduc in romana, Eu am inceput sa il vizionez cu traducerea romana si e super, chiar si pentru familiile noastre, sunt convinsá cá vom mai castiga niste fani daca il recomandam celor dragi. Are actiune alerta, intriga buna, romantism, tot ce trebuie unui serial ca lumea.Voi cauta Cyborg Girl, pt ca imi plac SF-urile, are cumva traducere in romana ?

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Jan 27th, '09, 17:17

Ma bucur sa vad ca nu sunt singura. Ce s-a intamplat cu restul lumii? :unsure:

Maman_12003am gasit subtitrare la Cyborg Girl aici:

Code: Select all

http://www.subtitrari-filme.ro/subtitrare-boku-no-kanojo-wa-saibogu-cyborg-girl/
Eu l-am vazut cu subtitrarea in engleza, atunci cand abia aparuse. Vizionare placuta! Sa-mi spui cum ti s-a parut L for Love, L for Lies

Am inceput sa urmaresc Iljimae dar a venit sesiunea peste mine :P si a trebuit sa-l las deoparte. Nu de alta, dar eu nu puteam sa urmaresc doar un episod pe zi :roll

Urmareste cineva de aici We Got Married? E o emisiune coreeana cu diferite vedete care se comporta ca si cum ar fi casatorite. Au o anumita zi din saptamana cand locuiesc impreuna, merg in vacante, intr-un episod chiar sunt pusi in postura de parinti. E super emisiunea :thumleft: Urmarisem mai demult primul episod dar nu prea mi-a placut. Acum o luna am aflat ca apare si Kim Hyun Joong (noua mea feblete) :wub: (http://i41.tinypic.com/4pxi4w.jpg) asa ca am inceput sa ma uit de cand apare acesta ("episodul"9). Abia astept sa vina vacanta sa pot urmari mai mult. :P

Angy_angel
Posts: 12
Joined: Nov 16th, '07, 19:21

Post by Angy_angel » Jan 27th, '09, 18:51

LORELEI_ROSE wrote:Urmareste cineva de aici We Got Married? E o emisiune coreeana cu diferite vedete care se comporta ca si cum ar fi casatorite. Au o anumita zi din saptamana cand locuiesc impreuna, merg in vacante, intr-un episod chiar sunt pusi in postura de parinti. E super emisiunea :thumleft: Urmarisem mai demult primul episod dar nu prea mi-a placut. Acum o luna am aflat ca apare si Kim Hyun Joong (noua mea feblete) :wub: (http://i41.tinypic.com/4pxi4w.jpg) asa ca am inceput sa ma uit de cand apare acesta ("episodul"9). Abia astept sa vina vacanta sa pot urmari mai mult. :P
eu ma uit la WGM!!! :D e prea tare emisiunea...dar deja se lasa pe tanjala
nu vreau sa dau spoilere... unde ai ajuns Lorelei, la ce episod? :D

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Jan 27th, '09, 19:06

^Yey! Ce mult ma bucur ca mai sunt si altii care urmaresc emisiunea :lol

Eu sunt la episodul 35. Sincer am cam trisat, pt ca nu am vazut decat primul episod si apoi am sarit la 9 direct (Hyun Joong e de vina :wub: ). Dar cand ajung la 40 revin la la episodul 2. Tu la ce episod esti? Imi vine sa scriu atat de multe lucruri dar la fel ca tine, nu vreau sa fie spoiler :P

Angy_angel
Posts: 12
Joined: Nov 16th, '07, 19:21

Post by Angy_angel » Jan 27th, '09, 20:56

si eu sunt tot la episodul 35...:)

iti spun din proprie experienta ca primele episoade sunt cele mai marfa ... si mai "entertaining" :D
daca am ajuns sa vizionez vreo 3-4 episoade pe zi :D .... bine, atunci eram in vacanta ^^

dupa ce au plecat din cuplurile originale eu abia ma mai uit la emisiune
dar abia astept sa ajung la episodul cu KangIn :D

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Jan 28th, '09, 19:14

Mie imi plac si cuplurile noi, Marco e foarte haios :lol Totusi simt lipsa celor vechi. Care e cuplul tau preferat? Mie sincer mi-e greu sa aleg, toate au acel "ceva". La cuplul Crown J& Seo In Young rad mereu cu lacrimi, sunt pur si simplu adorabili de fiecare data cand se cearta. Alex & Shin Ae au acel romantism rar intalnit in zilele noastre. Andy & Solbi aduc f mult cu noul cuplul Marco & Son Dam Bi fiindca exista un partener matur si unul mai copil (ca sa nu zic imatur :mrgreen: ). Hwanhee & Park Hwayobi dupa parerea mea nu se potrivesc deloc, dar cu toate astea sunt momente cand personalitatile lor total opuse se atrag. Si nu in ultimul rand Lettuce couple (tind sa spun ca e preferatul meu fiindca abia astept fiecare episod sa vad ce mai fac :P )parea atat de ciudat la inceput (cred ca diferenta de varsta e de vina) dar acum parca se potrivesc de minune (cu toate astea Kim Hyun Joong ar putea gasi ceva mai bun- aici vorbeste invidia din mine :wub: ).

In legatura cu KangIn si eu sunt curioasa cand va aparea, desi nu stiu de ce am impresia ca va veni in locul lui Kim Hyun Joong :cry: . Destramarea cuplului Lettuce e aproape :cry: :cry:

Download-ezi episoadele sau le urmaresti online?

Angy_angel
Posts: 12
Joined: Nov 16th, '07, 19:21

Post by Angy_angel » Jan 28th, '09, 19:34

greu de spus de un cuplu preferat...
sincer la inceput mi-a placut cel mai mult de Solbi si Andi pentru ca se purtau ca niste indragostiti si pur si simplu m-am indragostit de ei. de SIY si Crown J nu mi-a placut din prima...mai ales la cum se purta ea, cum il facea tot timpu sa se simta inferior, neputincios etc....
iar Alex si Sinae ..... nu mi-au placut :-s desi mi-au dat lacrimile cand s-au despartit prima data :))
in schimb KHJ si Hwangbo sunt ... superbi :D mi-a placut in primul episod cand s-au vazut cum se purtau si cum ea radea tot timpu si el saracul abia scotea un sunet :)) pe urma a devenit printre cuplurile pe care le urmaresc cu cel mai mare interes ^^
cuplurile noi... nu stiu... nu-mi plac deloc. si Hwanhee mi-a lasat o "prima impresie" destul de proasta despre el din primul episod in care a aparut. nu mi-a placut deloc de el .... cu toate ca in episoadele care urmeaza parca se poarta mai frumos cu Hwayobi :D iar SDB si Marco.... mai rad la ei din cauza lui Marco :))

si ajung si eu la momentul in care Lettuce o sa plece.... si nu vreau :((

in legatura cu episoadele, le am download-ate in pc :)

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Jan 30th, '09, 14:09

Am ajuns la episodul cu despartirea lor :cry: :cry: Doamne, cat e de trist, ma atsasem atat de mult de Lettuce Couple. :-( Momentele de la final parca sunt scoase din "My Ssassy Girl". Amandoi erau asa de tristi, mai ales ea, care plangea incontinuu. In ultima zi, el a facut tot ceea ce promisese ca va face dar nu a reusit niciodata (sa se imbrace elegant si sa o surprinda, sa o sune de 2 ori pe zi). O sa fie asa de ciudat de acum inainte :unsure: O sa-mi fie dor de rasul ei si de naivitatea lui. :-( In vacanta asta neaparat trebuie sa ma uit la "Boys Over Flowers" (varianta koreana) chiar sunt curioasa cum joaca el.

Cateva amintiri placute:
Image Image Image Image
Image Image Image
Imaginile nu-mi apartin (These pictures are not mine)

Angy_angel
Posts: 12
Joined: Nov 16th, '07, 19:21

Post by Angy_angel » Jan 30th, '09, 15:55

ahhh........eu inca nu am ajuns la ultimul episod cu ei :(
parca il tot aman sa nu ii vad despartindu-se :-/

mersi mult de pozele alea si gifuri ^^
sper sa am "puterea" sa ma uit si eu in continuare la emisiune :-<

xgeox
Posts: 1
Joined: Feb 7th, '09, 02:50

Post by xgeox » Feb 7th, '09, 03:01

Salutare fanilor filmelor asiatice.
Sunt nou aici pe forum si pe torrent.Dupa lungi cautari pe net al serialului "All In"(pe care in sfarsit l-am gasit aici) si mai lungi cautari dupa subtitrarile in romana,mi-am zis sa apelez la d'voastra,ce-i care iubiti filmele de acest gen...
Am incercat sa-i conving si pe domnii de la ASIATEAM, parteneri www.subs.ro, sa ma ajute,dar....nici o sansa.

Poate cineva sa faca o subtitrare in romana al serialul corean "All In" aka "O-lin".

Ar fi o subtitrare in engleza.Incerc sa traduc in romana,sunt la primul epidod,dar nu pricep destul de bine engleza si...as avea mare nevoie de ajutor.Daca doriti sa ma ajutati sa traduc si celelalte episoade...as fi foarte recunoscator.

aveti linkul aici:
http://fbx.ro/zx5yl7bw9d3plms2

Cine e dispus sa ma ajute, imi poate scrie pe george_t1987@yahoo.com.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Feb 9th, '09, 11:22

Salut, xgeox !
Si mie mi-a placut All In, dar nu cred ca vei gasi pe cineva care sa iti traduca un serial la cerere, cum se mai intampla cu filmele, deoarece implica prea multa munca. Fiecare episod dintr-un serial coreean are cam o ora si 15 minute, adica trei sferturi din durata unui film - asta la 24 episoade, cat are All In, ar echivala ca munca de traducere cu 17 - 18 filme. Asiateam are alte proiecte in stare avansata, la seriale mai recente, pe langa initiativa laudabila de a traduce Kingdom of the Wind, deci nu e de mirare ca nu au in proiect serialul dorit de tine. Unica posibilitate e sa faci tu traducerea. Sa stii ca fiecare din cei ce traduc a inceput asa, cu un serial indragit si cu o engleza ce lasa de dorit. Apoi cu fiecare episod lucrurile merg mai bine, mai ales ca la serialele de actiune vocabularul nu e chiar asa de complex. Pe net gasesti dictionare multe si bunicele, care te pot ajuta mult.
Deci, spor la treaba !
Vezi ca ti-am trimis si mesaj privat.

Crisssu
Posts: 10
Joined: Jan 29th, '09, 18:04
Location: Romania

Post by Crisssu » Feb 22nd, '09, 21:54

Salut!
Sunt noua pe aici deci nu prea stiu exact cum sta treaba.Sincera sa fiu e prima ora cand postez un comment pe un forum.Dar daca tot mi-am luat inima in dinti si am scris cateva cuvintele, inseamna ca sunt interesata pana la o cota inalta de acest site :D .
De abia astept sa ma integrez in lumea asta :D

Va trimit aer sarat de la Marea Neagra !
Ah , Cristina , incantata :D :*

LORELEI_ROSE
Posts: 20
Joined: Feb 26th, '08, 17:48
Location: Romania

Post by LORELEI_ROSE » Feb 22nd, '09, 22:28

Bine ai venit printre noi, Crisssu! Asteptam sa ne impartasesti preferintele tale in materie de drame sau filme asiatice. Poate ne faci si unele recomandari.

Eu momentan urmaresc "Boys Over Flowers" si-mi place foarte mult. Inca nu ma pot decide daca e mai buna decat varianta japoneza deoarece sunt destul de diferite. Singurul lucru deranjant este ca trebuie sa astept ca fiecare episod sa fie difuzat in Coreea si apoi uploadat :glare:

Pt fanii "Iljimae", stiati ca in aceasta perioada MBC difuzeaza "The Return of Iljimae"?http://wiki.d-addicts.com/The_Return_of_Iljimae Din nefericire Lee Jun Ki nu mai interpreteaza rolul principal :cry: :cry: . De fapt intreaga echipa de actori este schimbata. Sper totusi sa fie la fel de interesant ca prima parte

Crisssu
Posts: 10
Joined: Jan 29th, '09, 18:04
Location: Romania

Post by Crisssu » Feb 23rd, '09, 11:47

Recomandari nu stiu daca pot face pt ca nu de mult am inceput sa urmaresc asian drama.Am vazut Hana yori dango ( acum urmaresc si varianta coreeana, si tot asa , nu pot face comparatie).Singurul lucru care imi place mai mult decat in varianta japoneza este inaltimea protagonistului.Se remarca in mod deosebit prin asta.
Am urmarit si Goong,Innocent love,Let`s go to the beach ,Hana kimi ( care mi-a placut f mult :D ).
Pt moment vizionez Kimi wa petto . In asteptare sunt Taiyou no uta ( pe asta il pastrez pt momentele mai grele , pt ca am inteles ca este lacrimogen :P) si Mei-chan no Shitsuji ( care nu este complet).
Eu sunt cea care asteapta recomandarile voastre :D

V-am pupat :*

Angy_angel
Posts: 12
Joined: Nov 16th, '07, 19:21

Post by Angy_angel » Mar 1st, '09, 11:55

buna Crissu :D
incantata de cunostinta...eu sunt Angy din Bucuresti :salut:
in materie de drame....hai sa-ti recomand cateva care eu le-am vazut si mi s-au parut interesante :D

Witch Amusement ---- a fost chiar interesant, al treilea serial care l-am vizionat dupa Goong si A love to kill(si asta e destul de trist, asa ca ti-l recomand atunci cand esti intr-o stare mai proasta:P)
Jotei ---- un serial japonez despre o tipa care face tot ce poate sa ajunga cea mai cunoscuta "hostess" din toate cluburile de noapte din Osaka. o poveste impresionanta :-)
The 1st Shop of Coffee Prince ---- o drama despre o fata care se da drept baiat ca sa poata lucra la un fel de cafenea pentru a-si plati toate datoriile care le are. acolo se indragosteste de patronul cafenelei si urmeaza o poveste cu suisuri si coborasuri de asemenea foarte interesanta :D
One Million Stars Falling from the Sky ---- te avertizez de pe acum ca si asta e lacrimogen :| dar foarte emotionant ... :-)
Byakuyako ---- la fel, tot trist e si asta, dar foarte intrigant :whistling:
I Love You / Saranghae ---- si inca unul, dar asta e vesel :lol: abia l-am terminat de vazut :cheers:

cam astea sa zic eu ca ar fi bune pentru inceput. bine....eu am o lista mult mai mare de seriale vazute, dar astea se numara printre preferatele mele

sper ca ti-am fost de ajutor :roll:

lavi777777
Posts: 1
Joined: Mar 8th, '09, 18:05

Post by lavi777777 » Mar 8th, '09, 18:31

Ceao la toata lumea :D ,sunt noua pe aici,din Cluj,15 ani dar am vazut multe jdrama pana acum.Preferatele mele sunt:My boss,my hero; Bloody monday; Celeb to binbou Tarou; Yasuko to kenji; Gokusen 3; Giragira;Gakko ja oshierarenai; Battery; 1 litre of tears; si mai sunt... :D. Acum as vrea sa ma uit la unul cu crime si detectivi. Imi puteti recomanda ceva inafara de Kindaichi shounen no jikenbo,Detective office 5 si Q.E.D., daca se poate?
Nu prea ma pricep sa postez,dar sper sa ma integrez printre voi. :roll

Alecsa-chan
Posts: 317
Joined: Dec 24th, '06, 20:54
Location: stuck in Romania
Contact:

Post by Alecsa-chan » Mar 8th, '09, 18:57

lavi777777 wrote:Ceao la toata lumea :D ,sunt noua pe aici,din Cluj,15 ani dar am vazut multe jdrama pana acum.Preferatele mele sunt:My boss,my hero; Bloody monday; Celeb to binbou Tarou; Yasuko to kenji; Gokusen 3; Giragira;Gakko ja oshierarenai; Battery; 1 litre of tears; si mai sunt... :D. Acum as vrea sa ma uit la unul cu crime si detectivi. Imi puteti recomanda ceva inafara de Kindaichi shounen no jikenbo,Detective office 5 si Q.E.D., daca se poate?
Nu prea ma pricep sa postez,dar sper sa ma integrez printre voi. :roll
Incearca GALILEO! 11 episoade + SP !

Un bine ai venit printre cei innebuniti dupa j-drama, k-drama, c-drama, tw-drama etc. Urarea este valabila pentru toate persoanele noi (pentru mine) !! Ma bucur ca exista atata lume care se uita la acest gen de seriale.

A trecut mai bine de un an de cand nu am mai intrat pe aici, dar continui sa urmaresc J-DRAMA. M-am intersectat la un moment dat si cu K-drama (fapt ce nu credeam a se intampla vreodata). Nu pot sa comentez asupra lor totusi pentru ca le-am urmarit doar pe cele cu DBSK. Am vazut cateva korean movies in schimb si nu ma pot declara chiar un fan al lor. Unele aduceau prea mult cu filmele americane. Singurul film coreean care mi-a placut foarte mult (cu cateva exceptii *scarboase*) a fost 100 days with Mr. Arrogant. :mrgreen:

Ma bucur ca am reusit, in sfarsit, sa las un mesaj aici.
Spread the Asian love around. :mrgreen:

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Mar 13th, '09, 11:48

lavi777777 wrote:Ceao la toata lumea :D ,sunt noua pe aici,din Cluj,15 ani dar am vazut multe jdrama pana acum.Preferatele mele sunt:My boss,my hero; Bloody monday; Celeb to binbou Tarou; Yasuko to kenji; Gokusen 3; Giragira;Gakko ja oshierarenai; Battery; 1 litre of tears; si mai sunt... :D. Acum as vrea sa ma uit la unul cu crime si detectivi. Imi puteti recomanda ceva inafara de Kindaichi shounen no jikenbo,Detective office 5 si Q.E.D., daca se poate?
Nu prea ma pricep sa postez,dar sper sa ma integrez printre voi. :roll
Salut, Lavi777777 !
Mie mi-a plőcut mult si HERO cu Takuya Kimura, si YASHA, poate arunci o privire asupra lor.
Apropo, urmareste cineva Kingodom of the Wind cu subtitrare in romana ? E deja tradus ep 19 si sunt urcati pe siturile de torrenti romanesti si torrentii la aceste episoade.Din nr de descarcari se pare ca place neasteptat de mult.

autarhe_a
Posts: 8
Joined: Mar 15th, '09, 07:12
Location: România

Post by autarhe_a » Mar 22nd, '09, 14:12

Buna!
Deşi am descoperit acest topic de ceva timp, nu am avut timpul sau curajul necesar sa postez ceva. Serialele asiatice le-am descoperit din întâmplare anul trecut când am gasit pe titri.ro subtitrarea la Musashi. Noroc ca eram în vacanţă şi am reuşit să-l văd în câteva zile. Mi-a placut foarte mult şi datorită subtitrării în română l-a putut vedea şi sora mea . Kingdom of the winds l-am terminat de văzut cu sub în engleză căci nu mai aveam răbdare să aştept sub în română. Între timp am văzut şi When Spring Comes şi sper să încep The Legend care pare să promită... Multe mulţumiri pentru subtitrările în română !!!! :D :D :D

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Apr 8th, '09, 03:49

autarhe_a wrote:Buna!
Deşi am descoperit acest topic de ceva timp, nu am avut timpul sau curajul necesar sa postez ceva. Serialele asiatice le-am descoperit din întâmplare anul trecut când am gasit pe titri.ro subtitrarea la Musashi. Noroc ca eram în vacanţă şi am reuşit să-l văd în câteva zile. Mi-a placut foarte mult şi datorită subtitrării în română l-a putut vedea şi sora mea . Kingdom of the winds l-am terminat de văzut cu sub în engleză căci nu mai aveam răbdare să aştept sub în română. Între timp am văzut şi When Spring Comes şi sper să încep The Legend care pare să promită... Multe mulţumiri pentru subtitrările în română !!!! :D :D :D
WOW ! Sunt incantata ca ti-a placut MUSASHI. E prima mea traducere si are toate caracterele unui incepator si ii lipsesc si diacriticele, pe care pe atunci habar nu aveam cum se pun. Sper ca in curand sa am timp sa o corectez, pentru ca serialul asta e marele meu favorit si merita tot ce e mai bun. Pacat ca nu se gaseste decat hardsubat si cu o imagine ce lasa de dorit, dar din pacate nu exista alte variante pe net.

Apropo, pentru toti cei ce iubesc arta cinematografica asiatica va recomand Este un site extrem de actualizat, cu multe recomandari si articole ineresante.

autarhe_a
Posts: 8
Joined: Mar 15th, '09, 07:12
Location: România

Post by autarhe_a » Apr 8th, '09, 11:44

BUNĂ!
Mă poate ajuta cineva sa gasesc JUMONG? Stiu ca are cam multe episoade si e nu e chiar nou dar as vrea sa-l vad. Problema e ca nu il gasesc pe nici un site.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Apr 10th, '09, 19:35

JUMONG complet îl gasest pe livejournal, dar trebuie sa te inregistrezi si sa descarci pe bucati cu megaupload..Fiind asa de lung, iti va lua cam mult s a il descarci si sa lipesti bucatile. iti urez multa rabdare ! :cheers:
Sau aici : http://chinkymovies.blogspot.com/2006/0 ... ovies.html , unde cred ca tot pe bucati este.
Pacat ca traducerea in limba romana ce se face acum pe un site de acasa lasa atat de mult de dorit, serialul asta merita o traducere ca lumea. :scratch:

autarhe_a
Posts: 8
Joined: Mar 15th, '09, 07:12
Location: România

Post by autarhe_a » Apr 11th, '09, 06:10

Mulţumesc pt. informaţie! Voi vedea ce pot să fac. :w00t:

tiky
Posts: 4
Joined: Mar 29th, '09, 17:30

Post by tiky » Apr 14th, '09, 17:11

salut d-addictilor !! :w00t:
wow nu stiam ca e o mica comunitate de romani pe aici :-) , am dat din greseala peste thread-ul asta :lol .
ma bucura sa vad locusor unde sa vorbim romana ca m-am cam plictisit de engleza peste tot
:P .
a ... sa zic cate ceva despre mine : sunt din Constanta si sunt fan anime si jtv . a da si fan maki-chan (cu toate ca n-am vazut inca vreo dorama cu ea - poate mai incolo , in schimb am vazut-o in emisiuni )
cam atat pentru azi , va salut si mai vorbim :salut: :mrgreen:

autarhe_a
Posts: 8
Joined: Mar 15th, '09, 07:12
Location: România

Post by autarhe_a » Apr 14th, '09, 17:25

Referitor la JUMONG, l-am găsit pe un site de torrent! Îmi e mai uşor să îl descarc aşa. Subtitrarea este cu adevărat slabă. Pe alocuri, este chiar neinteligibilă. Probabil, o să încerc să o corectez... Cred că filmul ar merita un asemenea efort. Păcat că începusem deja să lucrez la COFFEE PRINCE. Voi vedea ce va ieşi!

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Apr 17th, '09, 05:15

autarhe_a - vezi ca ti-am lasat mesaj privat
Iar in ceea ce priveste Jumong, esti sigura ca acele torrente au toate episoadele si calitatea e corespunzatoare ? Cati mega are un episod ?

gaby_lou
Posts: 6
Joined: Jan 29th, '08, 10:10

Post by gaby_lou » Apr 17th, '09, 09:08

poti descarca Jumong de aici http://ncenmovie.blogspot.com/2008/04/j ... drama.html, este in megaupload si este HQ. Iti va lua f mult sa-l descarci ...mie mi-a luat 2 saptamani si tot atat sa-l vizionez, dar tot ce pot spune e ca a meritat. Din tot ce am urmarit pana acum Jumong si East of Eden sunt cele mai tari.

Crisssu
Posts: 10
Joined: Jan 29th, '09, 18:04
Location: Romania

Post by Crisssu » Apr 17th, '09, 21:28

Hey tiky ! Eu sunt de pe langa Constanta ... Ma mir ca am ocazia sa gasesc pe un forum strain o persoana atata aproape de mine , ca distanta ... :D
Salutari din Navodari ! :P

tiky
Posts: 4
Joined: Mar 29th, '09, 17:30

Post by tiky » Apr 20th, '09, 08:10

Ha ha :lol Crisssu , adevarul e ca nici eu nu sunt chiar din Constanta , da am zis ca n-are nimic daca zic asa ... oricum merg zilnic prin el .
Te salut din Costinesti !!! :D

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Apr 22nd, '09, 19:02

Mare minune si internetul asta... Eu sunt incantata ca pasiunea pentru serialele asiatice aduna oameni de la distante atat de mici, dar si mari... fiindca eu sunt exact din coltul opus al tarii, din Bihor.... si ne reunim cu totii pe o pagina creata atat de departe de tara noastra....
A vazut cineva EIGHT DAYS - The Mystery of Jeongjo's Assassination ? Poate ati dat de el undeva, de calitate buna ?
gaby_lou - Am incercat sa accesez adresa data de tine, dar nu functioneaza. La tine e inca activa ?

gaby_lou
Posts: 6
Joined: Jan 29th, '08, 10:10

Post by gaby_lou » Apr 23rd, '09, 09:43

EIGHT DAYS - The Mystery of Jeongjo's Assassination il gasesti pe aja-aja.com , aici gasesti foarte multe drame de la cele mai vechi la cele mai noi mai putin cele licentiate. Adresa este inca activa, incearca sa intri prin google. MU FOLDER Subtitles Download All

gaby_lou
Posts: 6
Joined: Jan 29th, '08, 10:10

Post by gaby_lou » Apr 23rd, '09, 09:46

http://ncenmovie.blogspot.com - arhiva - 2008 - aprilie - Ju-Mong (Korean Drama)

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Apr 29th, '09, 08:09

gaby_lou wrote:EIGHT DAYS - The Mystery of Jeongjo's Assassination il gasesti pe aja-aja.com , aici gasesti foarte multe drame de la cele mai vechi la cele mai noi mai putin cele licentiate. Adresa este inca activa, incearca sa intri prin google. MU FOLDER Subtitles Download All
Multumesc !! :salut:

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 17th, '09, 17:21

Hello ! O comunitate aparte a celor care indragesc serialele asiatice si vreau sa fac parte din ea.Jumong se poate descarca rapid de pe Tv.TORRENTEs.ro (torent numai pt. seriale) in 3 ore maxim 27 GB pentru cei cu fibra.Tot acolo gasiti Musashi;Kingdom of wind;The Legend.Referitor la Hana Yori Dango sunt traduse doar 8 episoade traducatorul renuntand.Princess Ja Myung Go merita o subtitrare .maman12003 pls ce seriale subtitrate in romana imi recomanzi? Ah si pentru munca ta numai respect.

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 17th, '09, 18:10

Hello la toti de pe acest forum. Am incercat pe Tv.TORRENTEs.ro , dar lista este inchisa. Am descoperit mai tarziu fascinatia pt aceste seriale si am vazut si eu cateva, Jumong, Kingdom of Wind, The great King, chiar mi-au placut foarte mult. Acum nu mai stiu la ce sa ma uit. Poate imi recomandati si mie? Imi plac cele istorice, fantasy. Oricum , multumesc!!!

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Jun 17th, '09, 19:18

Cristibi - multumesc pt apreciere.
Mihagiu - Merita sa incerci si serialele japoneze. Incearca Shinsengumi, daca vrei istoric, sau Musashi. La cele coreene incearca si serialele de actiune cu tema moderna, de ex East of Eden sau Cain and Abel. E incredibil cata fantezie au coreenii, nu te ve i plictisi nici cu ele.

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 17th, '09, 19:48

Multumesc maman_12003, si pentru toata munca ta. A fost o delectare sa revad serialele traduse si in romana, cu traducere de calitate. Respect maxim!!!

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 17th, '09, 20:49

mihagiu - incearca la 2-3 zile pe Tv.TORRENTs.ro

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 17th, '09, 20:53

Tv.TORRENTEs.ro

Lilieth
Posts: 30
Joined: Nov 25th, '08, 12:42

Post by Lilieth » Jun 18th, '09, 14:54

cristibi wrote:Referitor la Hana Yori Dango sunt traduse doar 8 episoade traducatorul renuntand.

La Hana Yori Dango sunt traduse doar 8 episoade? sigur sigur =)) persoana respectiva nu a reusit sa fure si ep 9 de la mine lol nesimtirea unora nu are limite *sigh* Oricum nu voi mai pune aici pe d-addicts subtitrarile pe care le realizez so peace out thieves *wink*
Last edited by Lilieth on Jun 19th, '09, 10:39, edited 1 time in total.

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 18th, '09, 17:11

Lilieth-exista programe ce iti pot proteja munca.

Lilieth
Posts: 30
Joined: Nov 25th, '08, 12:42

Post by Lilieth » Jun 19th, '09, 10:37

cristibi wrote:Lilieth-exista programe ce iti pot proteja munca.
Singura solutie este sa fie hardsubbed asa ca de acum incolo voi proceda astfel. In acest mod nu isi vor mai putea atribui meritele muncii altora.

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 19th, '09, 17:01

La Princess Ja Myung GO nu am gasit sub in eng decat la cateva seriale. Ma puteti ajuta cu mai multe informatii referiatoare la acest serial?

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 19th, '09, 17:41

Legend has it that more than 2000 years ago, the Kingdom of Nangnang possessed a mystical Ja Myung Drum (Ja Myung Go) which will sound by itself when enemies invade. In reality, Ja Myung Go does not represent the drum but instead, is embodied by the King's daughter, Princess Ja Myung. Princess Ja Myung and Princess Nak-Rang are born on the same day and time to the same father but different mothers. It is predicted that one princess will become the nation's savior while the other will bring the entire nation down. Using her family's powerful background, Princess Nak-Rang's mother successfully establishes her daughter as the savior princess while Princess Ja Myung, who is branded the princess of destruction, escapes death with the help of her mother and grows up among the common folk. When she learns of her true identity, Princess Ja Myung returns to her Kingdom, resulting in a new wave of internal politics and power struggles. Princess Ja Myung and Prince Hodong of the rival state of Goguryeo fall in love but fate has it that they cannot be together. Princess Nak-Rang, who is also in love with the Prince, willingly gives her nation up to him by destroying her Kingdom's mystical war drum. Princess Ja Myung, fighting to save her nation, finally pierces her sword towards her beloved Prince Hodong...

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 19th, '09, 17:42

Title: Princess Ja Myung Go
Also known as: The Royal Princess of Ja Myung Go / The Story of Self Destruction
Genre: Historical, period, romance

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 19th, '09, 17:48

Title: Princess Ja Myung Go

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 20th, '09, 11:54

Multumesc cristibi
am crezut ca exista si o subtitrare completa la serialele care au aparut si nu o gasesc eu.
lipsa traducerilor de la ep 5 pana la 17 este neplacuta

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 22nd, '09, 18:16

mihagiu-gasesesti sub la episoadele din serial pe Tv.TORRENTs.ro subtitrarea in engleza a ajuns la ep 28 incearca! cine stie!

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 24th, '09, 12:27

Am reusit sa-mi fac cont pe Tv.TORRENTs.ro si am gasit pana la ep 31 dar sunt fara subtitrare. Poate nu stiu unde sa cautsi subtitrarile pe site. Te rog indruma o neajutorata. Multumesc mult!

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 24th, '09, 14:41

EP 1-27 au sub srt .atasat ep28-31 inca nu .incearca! iti recomand si emperor of sea

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 24th, '09, 14:53

Acum m-am lamurit. Eu le am luate dar mai fac o tura de download. Oricum, multumesc mult. Am vazut si Jumong, Kindom of the wind si la Emperor of the sea am cautat mult si mu l-am gasit pana acum, decat incomplet. Song il g**k a facut roluri deosebite in aceste filme. Mie imi place foarte mult. Daca ai vazut Iljimae, pate imi spui de unde ai luat ultimul serial. De pe D-addicts nu pot sa-l deschid. Inca o data multumesc.

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 24th, '09, 20:19

Incearca pe isoHUNT.

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 25th, '09, 06:24

Multumesc Cristibi. Am reusit cu VLC in final, pt Iljimae ep.20. Totusi, la Ja Myung Go nu sunt sub la ep.5-10,12,13,15,16,28-31. Am verificat la toate. Cel putin asa arata la mine. Poate vor apare mai tarziu. Singura durere este ca nu pot sa-l vad mai departe. Chiar limba asta e prea grea.

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 25th, '09, 14:56

il poti urmari secvente sub pe viikii.com serialul e programat sa se deruleze pana la sfarsitul lui august avand 50 ep .sub la ep mentionate nu au fost ridicate de tracker.poate mai tarziu.

YteAi
Posts: 8
Joined: Jun 27th, '09, 08:34

Post by YteAi » Jun 28th, '09, 12:52

Salut!
Sunt Elena si am 14 ani.Sunt din Jud Suceava Orasul Dolhasca de care pariez ca nu ati auzit=]].[to small to be true xd].
Iubesc Asia de cand aveam 7 ani.Urmaresc Animeuri de atunci.
De drame am auzit craciunul acesta de la o prietena vietnameza care sta in Danemarca [am cunoscuto pe gosupermodel iar acum vb pe deviantart ;)]
De atunci am urmarit aceste drama [sunt in ordine pt ca le-am scrin in agenda speciala pt asa ceva=]].
Hana Kimi 1+SP
Hana Yori Dango 1,2 SP
Binbo Danshi
Bloody Monday
Death Note 1,2,3
Crows Zero 1[2 nu a aparut inca pe mysoju x-X.]
Koizora
Yume Wo Kanaeru Zo
200 Pounds Beauty
Nobute Wo produce
Kurosagi drama si Movie
Stand Up!
Last Friends
Ryuusei no Kizuna
Proposal Daisakusen

Cam atat momentan.Trebuie sa urmaresc Code Blue.
De abea astept noua drama a lui Yamashita Tomohisa [<3<3<3<3<3]Buzzer Beat xD.

De asemena imi plac
NEWS
Arashi
Kat-tun
Yui
Utada Hikaru
SHINee
DBSK
Super Junior
BoA
si multi altii.


Boys I like xD:Yamashita Tomohisa <3<3,Miura Haruma,Oguri Shun,Ninomya Kazunari,Kamenashi Kazuya,Akanishi Jin,Nishikido Ryo,Tegoshi Yuya,Kato Shigeaki,Massuda Takahisa,Koyama Keiichiro,Taemin <3<3<3<3,Onew,Minho,Jonghyung,Key,NickHun <3.

Sunt foarte entuziasmata ca exista Asia Fans in Romania.Nu ma asteptam.
Pai
Yoroshiku Onegaishimasu!

YteAi
Posts: 8
Joined: Jun 27th, '09, 08:34

Post by YteAi » Jun 28th, '09, 12:54

Am uitat de Ikuta Toma si Hiroki Narimiya.

YteAi
Posts: 8
Joined: Jun 27th, '09, 08:34

Post by YteAi » Jun 28th, '09, 13:24

Nu am citit toate paginile dar din cate am observat voi downloadati episoadele:|.
Nu e cam greu??
Puteti urmari pe Mysoju chiar daca e cam proasta calitatea.
Acolo gasiti drame JP,CR,TW,THAI.Toate cu sub in engleza.
Si pentru cei care vor sa invete japoneza exista http://www.kanjisite.com/
Doar daca stiti engleza puteti folosi site-ul.Mie mi'a fost foarte folositor.Am invatat Katakana si Kanji si noi cuvinte in Japoneza.
xD

YteAi
Posts: 8
Joined: Jun 27th, '09, 08:34

Post by YteAi » Jun 28th, '09, 13:33

Nu Kanji ci Hiragana=].Le-am incurcat.
Gomen!

amyly
Posts: 1
Joined: Jul 30th, '07, 21:08

Post by amyly » Jun 28th, '09, 13:41

hi, numele meu e camelia sunt din Bucuresti si imi plac dramele koreene:
Am postat acest mesaj ca sa va spun ca in Romania exista primul fan club DBSK:
http://romaniangodess-tvxq.forumgratuit.ro/forum.htm
Dati-le o sansa fetelor!!!! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jun 28th, '09, 16:40

mihagiu - emperor of the sea complet incearca pe avistaz dar cu viteza de melc
YteAi -calitatea slaba,dar sunt sub ro chiar daca putine

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jun 30th, '09, 18:44

Cristibi - multumesc. L-am gasit complet si pe http://kdramasubs.blogspot.com/search?q ... of+the+sea cu sub in eng complet, se descarca mult mai rapid. La celelalte seriale nu s-a mai miscat nimic cu sub in eng. Daca apar noutati la Return of Iljimae si Princess Ja Myung Go te rog sa-mi dai si mie de stire.

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Jun 30th, '09, 19:27

mihagiu wrote:Cristibi - multumesc. L-am gasit complet si pe http://kdramasubs.blogspot.com/search?q ... of+the+sea cu sub in eng complet, se descarca mult mai rapid. La celelalte seriale nu s-a mai miscat nimic cu sub in eng. Daca apar noutati la Return of Iljimae si Princess Ja Myung Go te rog sa-mi dai si mie de stire.

Daca te intereseaza traducerile astea arunca o privire pe pagina traducatorilor:
http://aja-aja.com/regular/Princess-Ja-Myung-Go
http://aja-aja.com/regular/complete
YteAi, fii binevenita printre noi. Vad ca ai vazut o multime de seriale japoneze bune. Kimura Takuya nu iti place ? Si sa stii ca stiu unde este Dolhasca...
amyly, si mie imi place DBSK.

Cristibi, presupun ca tu ai urcat pe Tv.TORRENTs.ro subtitrarile mele fara acordul meu, de vreme ce il lauzi asa de mult. Insa subtitrarile respective sunt nedefinitivate.... (sic !) Dar iti multumesc ca ai facut-o, macar asa mi-am dat seama si eu ca trebuie sa imi protejez munca de cei flamanzi de trafic mare, fiindca asta le aduce bani...

YteAi
Posts: 8
Joined: Jun 27th, '09, 08:34

Post by YteAi » Jun 30th, '09, 20:56

maman_12003:Arigato ne~!Momentan incerc sa urmaresc toate doramele cu YamaPi in rolul principal si cu Kame dar am sa o scriu in agenda pentru a imi aminti.L-am mai vazut pe Kimura Takuya.Are rolul principal in dorama MR.BRAIN pe care nu am urmarito dar am vazut CM-urile si interviurile pt ca era si Kame acolo xD.
:).Sper ca spunand ca pariez ca nu stie nimeni nu v'am ofensat dar mereu cand sunt intrebata nimeni nu stie unde este orasul asta.A devenit oras din 2004 dar e asa de mic=].

mihagiu
Posts: 11
Joined: May 20th, '09, 17:05

Post by mihagiu » Jul 1st, '09, 15:16

maman_12003 - nici acolo nu sunt pt ep.5-10 ca sa pot merge mai departe la Ja Myung Go. Am vazut acele pagini chiar zilnic de cand am descoperit aceste seriale. Stiu ca este munca multa si am rabdare. Apreciez cu maxima sinceritate toata munca traducatorilor, si in eng si in romana. Nu mai pot intra pe asiacinefil. Imi poate spune cineva de ce?

cristibi
Posts: 32
Joined: Jun 17th, '09, 16:50

Post by cristibi » Jul 1st, '09, 19:42

cristibi wrote:
Lilieth-exista programe ce iti pot proteja munca.
maman_12003 iti faci o parere gresita,sfatul pentru Lileth e valabil si pentru tine .Atata pentru acum.
굿나잇

maman_12003
Posts: 262
Joined: Jun 24th, '07, 07:53
Location: Romania

Post by maman_12003 » Jul 2nd, '09, 14:04

mihagiu wrote:maman_12003 - nici acolo nu sunt pt ep.5-10 ca sa pot merge mai departe la Ja Myung Go. Am vazut acele pagini chiar zilnic de cand am descoperit aceste seriale. Stiu ca este munca multa si am rabdare. Apreciez cu maxima sinceritate toata munca traducatorilor, si in eng si in romana. Nu mai pot intra pe asiacinefil. Imi poate spune cineva de ce?
Daca aici nu ai gasit, inseamna ca nici nu au fost inca facute. La grupurile mari de traducatori se impart episoadele intre mai multi traducaatori. e posibil ca cel ce traduce ep respective sa lucreze mai incet, sau sa se fi imbolnavit, etc. Iar faptul ca nu poti intra pe asiacinefil e de mirare, deoarece functioneaza normal, doar daca ai cerut ceva pe site si nu ai dat date corecte de contact. Daca nu ai fost corect in aceasta privinta sa nici nu mai astepti sa poti intra... Eu sper sa nu fie vorba de asta, pentru ca asemeena cazuri de ban sunt ff rare acolo, ci doar o problema temporara de conexiune.

Lilieth
Posts: 30
Joined: Nov 25th, '08, 12:42

Post by Lilieth » Jul 3rd, '09, 14:09

YteAi wrote:Salut!
Sunt Elena si am 14 ani.Sunt din Jud Suceava Orasul Dolhasca de care pariez ca nu ati auzit=]].[to small to be true xd].
Iubesc Asia de cand aveam 7 ani.Urmaresc Animeuri de atunci.
De drame am auzit craciunul acesta de la o prietena vietnameza care sta in Danemarca [am cunoscuto pe gosupermodel iar acum vb pe deviantart ;)]
De atunci am urmarit aceste drama [sunt in ordine pt ca le-am scrin in agenda speciala pt asa ceva=]].
Hana Kimi 1+SP
Hana Yori Dango 1,2 SP
Binbo Danshi
Bloody Monday
Death Note 1,2,3
Crows Zero 1[2 nu a aparut inca pe mysoju x-X.]
Koizora
Yume Wo Kanaeru Zo
200 Pounds Beauty
Nobute Wo produce
Kurosagi drama si Movie
Stand Up!
Last Friends
Ryuusei no Kizuna
Proposal Daisakusen

Cam atat momentan.Trebuie sa urmaresc Code Blue.
De abea astept noua drama a lui Yamashita Tomohisa [<3<3<3<3<3]Buzzer Beat xD.

De asemena imi plac
NEWS
Arashi
Kat-tun
Yui
Utada Hikaru
SHINee
DBSK
Super Junior
BoA
si multi altii.


Boys I like xD:Yamashita Tomohisa <3<3,Miura Haruma,Oguri Shun,Ninomya Kazunari,Kamenashi Kazuya,Akanishi Jin,Nishikido Ryo,Tegoshi Yuya,Kato Shigeaki,Massuda Takahisa,Koyama Keiichiro,Taemin <3<3<3<3,Onew,Minho,Jonghyung,Key,NickHun <3.

Sunt foarte entuziasmata ca exista Asia Fans in Romania.Nu ma asteptam.
Pai
Yoroshiku Onegaishimasu!
Heya Elena xD welcome! wow ai vizionat ceva jdoramas pana acum, ar trebui sa incerci si kdramas, unele sunt foarte bune. Si eu abia astept "Buzzer Beat" & "Koishite Akuma" & "Orthros no Inu", am vazut cateva secvente si mi s-au parut foarte interesante. Again, welcome and enjoy your stay, ja ne ^^

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests